Results

Ministry of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia

09/02/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/02/2024 10:47

Fajon na Bledu: Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir

Prvi dan 19. Blejskega strateškega foruma je ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon opozorila na razdvojenost, ki botruje h konfliktom, in vzporedne resničnosti, ki odražajo realnost trenutnega sveta, ter na prevlado posamičnih interesov. Ministrica je sodelovala tudi na panelu z naslovom Globalni pretresi: iskanje enotnosti sredi kaosa ter imela več dvostranskih srečanj.

Prvi dan 19. Blejskega strateškega foruma je ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon opozorila na razdvojenost, ki botruje h konfliktom, in vzporedne resničnosti, ki odražajo realnost trenutnega sveta, ter na prevlado posamičnih interesov. Ministrica je sodelovala tudi na panelu z naslovom Globalni pretresi: iskanje enotnosti sredi kaosa ter imela več dvostranskih srečanj.

Ministrica Fajon je spomnila na številne konflikte po svetu in žalostne podobe z vseh delov sveta - umirajočih ljudi, humanitarnih katastrof in tragedij neopisljivih razsežnosti: »Trenutno je skoraj polovica svetovnih držav - 92 -, vpletenih v spopade zunaj svojih meja. Vojna v Ukrajini traja že dve leti in pol. V Tigraju že skoraj štiri leta, v Afganistanu že desetletja, v Sudanu več kot leto dni, da ne omenjamo vseh drugih pozabljenih kriz. Kmalu bo žalostna obletnica še enega izbruha sovražnosti na Bližnjem vzhodu,« je dejala ministrica in dodala: »Letošnji naslov Blejskega strateškega foruma 'Vzporedne resničnosti' odraža današnje stanje sveta. Kaže na posledice prelomljenih obljub, razkriva nepoštenost in dvoličnost pri sprejemanju odločitev. Poziva nas k odgovornosti. Zakaj smo prišli do točke, ko so dejanja opisana kot 'brezmočna', 'pomembna, a brez vrednosti' ali 'prazne besede'. Politika in diplomacija morata prevladati nad posamičnimi interesi, ki vodijo k takšnim rezultatom.«

Dotaknila se je slovenskega predsedovanja Varnostnemu svetu Organizacije združenih narodov (OZN) in načel, ki jih bomo kot država zagovarjali, vključno z iskanjem poti iz bližnje vzhodnega konflikta. »Delali bomo kljub občutku nemoči, tudi ko bo veto izglasovan. In če bomo med razpravo slišali 'WCNS', se bomo še bolj potrudili,« je dejala ob uveljavitvi nove uradne kratice, kot je dejala, v zdravstvenem besedišču Gaze in razložila pomen: »WCNSF stands for Wounded Child, No Surviving Family,« (prevod: ranjen otrok, brez preživele družine) - to vzbuja občutek obupa. »Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden - mir, « je v zaključku nagovora povedala ministrica Fajon.

V uvodnem nagovoru je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar spomnila na množico svetovnih pretresov v zadnjih letih - od svetovne pandemije, ekstremnih vremenskih pojavov, povezanih s poglabljanjem podnebne krize, vse večje negotovost glede hrane, svetovne gospodarske in finančne negotovosti, očitnih kršitev Ustanovne listine OZN in mednarodnega prava, nadaljevanja in celo zaostrovanja dolgotrajnih konfliktov ter nastanka novih, pa tudi nespoštovanja človekovih pravic in napada na enakost spolov. »Izzivi, s katerimi se spoprijemamo - ne glede na to, ali so okoljski, geopolitični, gospodarski ali tehnološki - so globalnega po mena in zahtevajo rešitve na svetovni ravni. Dajem jasno zavezo multilateralizmu in spodbujanju duha sodelovanja, ki presega ozke nacionalne interese. In se zavzemam za svet, v katerem lahko vsi ljudje živijo v miru, dostojanstvu in blaginji,« je poudarila Pirc Musar.

Predsednica Evropske komisije Ursula von den Leyen se je v nagovoru ob začetku Blejskega strateškega foruma osredotočila na pomembnost krepke in enotne Evropske unije v prihodnosti: »EU se v teh časih zaradi razmer na novo postavlja in preoblikuje, skupaj moramo najti nove poti. V dobi geostrateškega rivalstva nam večja EU daje močnejši glas v svetu. Pri tem je ključnega pomena vključitev Zahodnega Balkana v EU. Širitev je naložba v močnejšo in varno Evropo.«

Ministrica Fajon je kot panelistka sodelovala v razpravi z naslovom Globalni pretresi: iskanje enotnosti sredi kaosa, kjer je poudarila: »Težko je opazovati kršenje mednarodnega prava, Ustanovne listine OZN in multilateralizma. V Varnostnem svetu OZN je čutiti določeno mero frustracije, ker organ, ki bi moral varovati ravno ta načela, tega ne počne. Kljub temu se moramo boriti za to, kar menimo, da je prav.«

Ob robu Blejskega strateškega foruma se je ministrica Tanja Fajon na dvostranskem srečanju sestala z zunanjo ministrico Andore Immo Tor Faus, zunanjim ministrom Madžarske Pétrom Szijjártóm ter z vdovo pokojnega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, Julijo Navalno.

V večernih urah se bo Fajon dobila tudi z zunanjo ministrico Kosova Doniko Gërwalla-Schwarz.