Office of the President of the Slovak Republic

10/11/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/11/2024 08:05

Prezident SR: Všetci máme zodpovednosť za našu spoločnú budúcnosť

Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastnil na samite neexekutívnych hláv štátov Európskej únie v rámci skupiny Arraiolos. Tohtoročný samit hostil prezident Poľskej republiky Andrzej Duda v meste Krakov. Jedenásť prezidentiek a prezidentov štátov EÚ (Bulharska, Estónska, Grécka, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Lotyšska, Poľska, Slovenska, Slovinska a Talianska) rokovalo na hrade Wawel o dôležitých témach - o vyhliadkach na prehĺbenie transatlantických vzťahov v čase globálnych výziev a hrozieb, rozširovaní EÚ, rekonštrukcii Ukrajiny i o energetike, európskej bezpečnosti a migrácii.

Stretnutia hláv štátov v rámci skupiny Arraiolos poskytujú jedinečnú príležitosť na výmenu názorov, skúseností a vízií a tiež vytvárajú priestor na diskusiu o budúcnosti Európskej únie a globálnych výzvach. Prezident SR Peter Pellegrini ocenil rokovanie v tomto formáte, nakoľko hlavám štátov umožňuje neformálne diskutovať o mnohých dôležitých témach a zároveň sa aj lepšie osobne spoznať. "Síce pochádzame z rôznych politických prostredí a máme na mnohé veci rozličné názory, avšak dokážeme o nich kultivovane a príjemne debatovať, čo dnes nie je vôbec samozrejmé. Spájajú nás mnohé kľúčové spoločné hodnoty a záujmy, akými sú potreba otvoreného a úprimného dialógu, bezpečnosť a stabilita Európy, dodržiavanie princípov a pravidiel medzinárodného práva, dôležitosť transatlantickej spolupráce, nedotknuteľnosť suverenity a územnej celistvosti a v neposlednom rade situácia na Ukrajine," uviedol po rokovaní.

Podľa slov prezidenta je spolupráca v aktuálnej geopolitickej situácii našou najsilnejšou devízou a všetci máme zodpovednosť za našu spoločnú budúcnosť, pričom žiadna z krajín nie je "ostrovom" samým pre seba. Hlavy štátov diskutovali o transatlantickom partnerstve, ktoré je kľúčové pre našu európsku bezpečnosť a pokrýva oblasti zahraničnej politiky, obchodu, technológii i obrany. Venovali sa aj témam, ktoré súvisia s prioritami nadchádzajúceho poľského predsedníctva EÚ v 1. polroku 2025 - rozširovanie EÚ, rekonštrukcia Ukrajiny, energetická bezpečnosť a európska bezpečnosť.

Dôležitou témou rozhovorov v rámci stretnutia skupiny Arraiolos bola aj budúcnosť únie. Podľa vyjadrenia prezidenta SR jednou z priorít, ktoré musíme riešiť, je migrácia. Zároveň potrebujeme efektívne systémové opatrenia na celoeurópskej úrovni a to aj v súvislosti s hybridnými hrozbami a nelegálnou migráciou, ktoré stavajú vlády pred závažné bezpečnostné, ekonomické i sociálne výzvy. "V dnešnej dobe rýchlych zmien a globálnej konkurencie si už v Európe nemôžeme dovoliť krátkodobé či krátkozraké riešenia," zdôraznil. Hovorili aj o potrebe zachovania kohéznych fondov, ktoré sú kľúčové pre rozvoj nášho regiónu.

Hlavy štátov sa venovali rozširovaniu EÚ, ktoré vnímajú ako posilnenie priestoru európskej bezpečnosti a zároveň ako stimul k ďalšiemu ekonomickému rozvoju. "Proces rozširovania nemá byť a nie je automatický. Kandidátske krajiny majú pred sebou veľa dôležitých domácich úloh, vrátane mnohých kľúčových reforiem," povedal prezident SR. Diskusia bola aj o aktuálnej situácii na Ukrajine a jej rekonštrukcii. Prezident SR po stretnutí uviedol, že Slovensko dlhodobo a konzistentne podporuje Ukrajinu na jej ceste do EÚ a v tomto úsilí jej bude naďalej pomáhať. "Všetkým nám, rovnako ako Ukrajine, ide o čo najskorší mier," uzavrel P. Pellegrini.

Prezident SR sa v rámci pracovného programu v Krakove stretol aj s našimi krajanmi. V Poľsku dlhodobo žije 8 až 10 000 Slovákov, pričom historická autochtónna slovenská národnostná menšina je jednou z oficiálne uznaných menšín v Poľsku.