12/02/2024 | Press release | Distributed by Public on 12/02/2024 09:16
Ministrica Fajon je poudarila nujnost, da mednarodna skupnost ukrepa | Avtor: MZEZ
Konferenca z naslovom Leto humanitarne katastrofe v Gazi: nujne potrebe, trajne rešitve je v Kairu združila številne predstavnike s celega sveta z namenom najti možnosti za še več humanitarne pomoči Gazi in kako okrepiti priprave na premirje in načrtovati zgodnje okrevanje in obnovo opustošene Gaze. "Kriza na Bližnjem vzhodu je preizkušnja za človečnost in solidarnost. Odločeni smo, da ne bomo pustili na cedilu ljudi v stiski," je med drugim na konferenci v egiptovski prestolnici dejala ministrica Tanja Fajon in še: "Slovenija obsoja sprejetje izraelskega zakona proti Agenciji združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem UNRWA. Ta agencija je hrbtenica humanitarnega odziva v Gazi. Izrael pozivamo, naj agenciji omogoči, da na vseh področjih delovanja izpolnjuje svoj mandat, kot ga je sprejela Generalna skupščina OZN. Dejavnosti UNRWA so še vedno ključne in nepogrešljive."
Udeleženci so se strinjali, da so nujni koraki naprej in uresničevanje konkretnih ter praktičnih rešitev za Gazo, predvsem pa je treba najprej doseči premirje in spodbuditi še več držav k priznanju Palestine. Ministrica je povedala, da bo Slovenija še naprej pomagala po svojih močeh.
Ministrica se je ob robu konference na dvostranskem srečanju pogovarjala z egiptovskim zunanjim ministrom Badrom Abdelatijem o razmerah na Bližnjem vzhodu, predvsem Gazi. Gostitelj konference se je Sloveniji zahvalil za prizadevanje v Varnostnem svetu OZN glede iskanja rešitve konflikta in za pomoč Palestincem, vključno z rehabilitacijo palestinskih otrok v Sloveniji. Z libanonskim kolegom Abdulahom Bou Habibom sta govorila o nujnosti spoštovanja premirja v Libanonu, pomenu politične volje, da v Libanonu čim prej pride do izvolitve predsednika in reformnih procesov, ter ponovnem izbruhu napetosti v Siriji v že tako razgretih razmerah v regiji. "Z zaskrbljenostjo spremljamo napetosti v Siriji, tudi v luči morebitnega novega vala beguncev. Dogajanje v Siriji je lahko opozorilo za mednarodno skupnost, da je potrebno čimprej najti politično rešitev in na ta način preprečiti, da ne pride do eskalacije in novih kršitev mednarodnega prava in človekovih pravic," je po srečanju povedala Fajon. Minister se je zahvalil za nedavno najavljeno humanitarno pomoč Slovenije Libanonu in tudi za solidarnost Evropske unije, posebej za oskrbo sirskih beguncev. Z višjo koordinatorko OZN za humanitarno pomoč in obnovo Gaze Sigrid Kaag je Fajon govorila predvsem o pomanjkanju politične volje za zagotovitev zadostne humanitarne pomoči prebivalcem Gaze in ogromnem številu razseljenih ljudi, ki poleg hrane potrebujejo tudi nujno zdravstveno oskrbo in psihosocialno rehabilitacijo.
Slovenija je humanitarnim organizacijam, ki delujejo na območju Gaze, od septembra 2023 namenila 4,3 milijona evrov prostovoljnih prispevkov, od tega 2.550.000 evrov UNRWA, 1.450.000 evrov Svetovnemu programu za hrano (WFP) in 300.000 evrov Mednarodnemu odboru Rdečega križa (ICRC). Slovenija je letos poslala tudi tri letalske pošiljke materialne pomoči palestinskemu prebivalstvu Gaze v skupni vrednosti 1,3 milijona evrov, v vseh primerih preko Jordanije. Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije je s Slovensko Karitas septembra 2024 sklenilo pogodbo v višini 700.000 evrov, v okviru katere je 13. oktobra na rehabilitacijo v Slovenijo prispelo 10 palestinskih otrok. Projekt izvaja Fundacija Danila Türka v sodelovanju z URI Soča. V okviru iste pogodbe je Karitas Slovenija v sodelovanju s Caritas Jeruzalem namenila denarno pomoč skoraj tisoč notranje razseljenim družinam na območju Gaze v obliki vavčerjev za nakup hrane in nujnih življenjskih potrebščin.
V letih 2023 in 2024 ministrstvo financira humanitarni projekt ITF Ustanove za krepitev človekove varnosti Podpora Palestini pri krepitvi zmogljivosti na področju celovite rehabilitacije in duševnega zdravja žrtev konfliktov, v skupni višini 200.000 evrov. Aktivnosti projekta so v Gazi ustavljene, denar pa preko lokalnega partnerja preusmerjena v oskrbo s hrano in vodo. Na Zahodnem bregu pa se aktivnosti izvajajo. Z denarjem Razvojnega sklada ministrstvo v letošnjem letu podpira dva projekta na Zahodnem bregu, ki ju izvaja palestinska nevladna in mirovniška organizacija Sončne ženske (ang. Women of the Sun).