Ministry of Justice of the Republic of Poland

10/12/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/12/2024 07:00

Minister Sprawiedliwo艣ci Adam Bodnar oraz Wiceminister Dariusz Mazur na sesji plenarnej Komisji Weneckiej

Minister Sprawiedliwo艣ci Adam Bodnar oraz Wiceminister Dariusz Mazur na sesji plenarnej Komisji Weneckiej

12.10.2024

Nowelizacja ustawy o prokuraturze oraz zmiany w statusie s臋dzi贸w powo艂anych na wniosek Krajowej Rady S膮downictwa (KRS) po 2018 roku, to kluczowe tematy omawiane podczas sesji plenarnej Komisji Weneckiej 12.10.2024 roku. Podczas sesji wydano dwie opinie z uwagami i sugestiami w sprawie projektu ustawy rozdzielaj膮cej funkcj臋 ministra sprawiedliwo艣ci i prokuratora generalnego oraz w kwestii mo偶liwych sposob贸w uregulowania statusu tzw. neos臋dzi贸w.

- Co do zasady Komisja Wenecka popiera kierunek zmian i g艂贸wne rozwi膮zania ustrojowe, kt贸re zosta艂y zaproponowane. Komisja zg艂osi艂a troch臋 uwag dotycz膮cych statusu Krajowej Rady Prokurator贸w, tego, kto m贸g艂by zg艂osi膰 kandydat贸w, a tak偶e dotycz膮cych braku mo偶liwo艣ci odwo艂ania nowego prokuratora generalnego- podkre艣li艂 Minister Sprawiedliwo艣ci Adam Bodnar. - Ta opinia jest pozytywna z pewnymi w膮tpliwo艣ciami i sugestiami modyfikacji, kt贸re oczywi艣cie w toku procesu legislacyjnego we藕miemy pod uwag臋 i na tyle, na ile b臋dzie to mo偶liwe, poprawimy ustaw臋 - zaznaczy艂 minister Bodnar.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o prokuraturze, przedstawiony przez Ministra Sprawiedliwo艣ci Adama Bodnara, ma na celu przywr贸cenie niezale偶no艣ci prokuratury od w艂adzy wykonawczej poprzez wprowadzenie rozdzia艂u funkcji Ministra Sprawiedliwo艣ci i Prokuratora Generalnego oraz ustanowienie Prokuratora Generalnego jako odr臋bnego organu, wybieranego przez Sejm za zgod膮 Senatu. Aby zrealizowa膰 t臋 zasad臋, nowelizacja przewiduje wprowadzenie trzech podstawowych rozwi膮za艅 ustrojowych.

Rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwo艣ci i Prokuratora Generalnego:

  • Obecnie te funkcje s膮 po艂膮czone, co stwarza zagro偶enie dla niezale偶no艣ci prokuratury.
  • Po wprowadzeniu nowelizacji Prokurator Generalny b臋dzie niezale偶nym organem, powo艂ywanym przez Sejm na 6-letni膮 kadencj臋, bez mo偶liwo艣ci ponownego wyboru.

Likwidacja Prokuratora Krajowego i Prokuratury Krajowej:

  • W miejsce tych struktur powstanie Prokuratura Generalna jako jednostka organizacyjna Prokuratora Generalnego, co zapewni wi臋ksz膮 niezale偶no艣膰 od administracji rz膮dowej.

Zasady wyboru Prokuratora Generalnego:

  • Kandydata b臋d膮 mog艂y zg艂asza膰 r贸偶ne organizacje i grupy pos艂贸w, a ostateczna decyzja b臋dzie nale偶e膰 do Sejmu i Senatu.

Obecny projekt ma na celu odbudowanie niezale偶no艣ci prokuratury oraz wzmocnienie praworz膮dno艣ci. Zmiany te s膮 odpowiedzi膮 na wcze艣niejsze zastrze偶enia Komisji Weneckiej z grudnia 2017 roku, kt贸ra wskazywa艂a na zagro偶enia dla bezstronno艣ci prokuratury wynikaj膮ce z po艂膮czenia funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwo艣ci.

- Druga opinia dotyczy艂a statusu s臋dzi贸w, a w gruncie rzeczy by艂a to odpowied藕 na cztery abstrakcyjne pytania, dotycz膮ce tego, w jaki spos贸b podej艣膰 do s臋dzi贸w, kt贸rzy zostali powo艂ani w wyniku wadliwej nominacji po 2018 roku, czyli tzw. neos臋dzi贸w. Komisja Wenecka skupi艂a si臋 na wskazaniu r贸偶nych standard贸w mi臋dzynarodowych i w pewnym sensie w swojej opinii szuka艂a 艣rodka mi臋dzy tym, jak nale偶y to zrobi膰 w spos贸b kompleksowy, pe艂ny w odniesieniu do tej ca艂ej grupy prawie trzech tysi臋cy s臋dzi贸w, a z drugiej strony, jak uwzgl臋dni膰 element indywidualnej oceny- m贸wi艂 Minister Sprawiedliwo艣ci.

Zgodnie ze wst臋pnym projektem regulacji, nad kt贸rym prace trwaj膮, s臋dziowie powo艂ani przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady S膮downictwa nieprawid艂owo ukszta艂towanej ustaw膮 z 8.12.2017 r., dziel膮 si臋 na trzy grupy.

Pierwsza grupa - s臋dziowie, kt贸rzy uko艅czyli Krajow膮 Szko艂臋 S膮downictwa i Prokuratury:

  • Oko艂o 1600 os贸b. Uznani za powo艂anych zgodnie z Konstytucj膮, ich status nie b臋dzie kwestionowany.

Druga grupa - osoby, kt贸re bra艂y udzia艂 w budowie niedemokratycznego porz膮dku prawnego (tzw. common design).

  • Oko艂o 500 os贸b. Maj膮 odpowiada膰 przed nowym organem dyscyplinarnym - Konsylium Dyscyplinarnym.

Trzecia grupa - s臋dziowie, kt贸rzy awansowali w strukturze s膮downictwa, nie uczestnicz膮c aktywnie w dzia艂aniach common design.

  • Oko艂o 900 os贸b. Przyj臋li oni awanse, ale nie anga偶owali si臋 bezpo艣rednio w dzia艂ania polityczne. B臋d膮 mogli unikn膮膰 odpowiedzialno艣ci dyscyplinarnej, je偶eli dobrowolnie wr贸c膮 na wcze艣niejsze stanowiska.

Minister Adam Bodnar poinformowa艂, 偶e dialog z Komisj膮 Weneck膮 b臋dzie toczy艂 si臋 dalej, a wydane przez Komisj臋 opinie b臋d膮 pomocne podczas dalszej debaty i przygotowywaniu odpowiednich ustaw.

Zdj臋cia (2)