Government of the Republic of Slovenia

08/08/2024 | Press release | Distributed by Public on 08/08/2024 06:14

Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko na Dnevu slovenske kulture v Parizu

Pariz letos ni le središče športnega sveta, temveč stičišče različnih kultur. Olimpijske igre so bile vedno povezane tudi s kulturo in umetnostjo. Francija je dežela kulture in Pariz prestolnica umetnosti, s katero pa je tudi Slovenija močno povezana, saj so tu skozi leta študirali številni slovenski umetniki, mnogi tudi ustvarjali in delovali.

Slovenska hiša v Parizu je zato odlična priložnost, ne le z vidika promocije slovenskega športa, temveč odpira odlične priložnosti za najširšo možno predstavitev Slovenije, njene kulture, znanosti, kulinarike, turizma. Slovenska hiša v Parizu je sicer ena izmed 40 nacionalnih hiš, kjer se predstavljajo države - medtem ko je na tokratnih olimpijskih igrah prisotnih 206 olimpijskih komitejev s športnimi reprezentancami. Slovenska hiša se izpostavlja kot ena od petih, ki so med obiskovalci zbudile največ zanimanja in na njih pustile najboljši vtis.

"Šport in kultura sta velika partnerja, velika zazveznika - ne le, ko govorimo o Slovencih, kadar so v tujini jih šport ter kultura lahko tesno povežeta. Tudi doma, v lokalnih okoljih imamo vsi radi tako šport kot kulturo. Vesel sem, da lahko v tej hiši na eni strani slavimo športne uspehe, obenem pa se ob različnih druženjih na okroglih mizah pogovarjamo o temah, kot so enakopravnost spolov, zelenem prehodu, trajnosti, o prihodnosti športnikov po zaključenih športnih karierah ter da je na vrsti tudi pogovor o kulturi," poudarja Franjo Bobinac, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije.

Dogajanje v Slovenski hiši je danes posvečeno dnevu slovenske kulture, kjer se med drugim predstavlja Nova Gorica, ki bo prihodnje leto zaživela kot Evropska prestolnica kulture.

"Iskrena hvala olimpijskemu komiteju in njegovemu predsedniku, gospodu Bobincu, da so že ob začetku priprav na olimpijske igre vključili tudi področje kulture in umetnosti v sestavni del programa Slovenske hiše. Slovenijo tako predstavljamo skozi njene mnogotere obraze, kultura in šport pa sta zelo povezana, med njima je tudi mnogo vzporednic. Ob igrah so vedno izpostavljeni tudi raznoliki kulturni dogodki, nekoč pa je potekala tudi umetnostna olimpijada. Pred sto leti, leta 1924 v Parizu, se je s svojim delom predstavil tudi slovenski kipar Ivan Zajec. Prav tako pa so olimpijske vrednote miru, solidarnosti, povezovanja in sobivanja tudi sporočilo Evropske prestolnice kulture, ki bo pod geslom "Brezmejno" naslednje leto v Novi Gorici," izpostavlja ministrica za kulturo Asta Vrečko. Ministrica je obiskala Slovensko hišo in sodelovala pri predstavitvi slovenske kulturne ponudbe ter dosežkov slovenskih umetnikov.

Dan slovenske kulture se je začel s projekcijo filma o legendarnem slovenskem športniku Leonu Štuklju, ki ga je pripravil Dolenjski muzej Novo mesto. Film je predstavila direktorica muzeja Jasna Dokl Osolnik. Pred natanko 100. leti je Štukelj namreč ravno v francoski prestolnici osvojil prvo slovensko in prvo svojo zlato olimpijske medaljo.

"Šport in športna zgodovina sta pomembna dela naše zgodovine. Zgodovina športa je povezana tudi z zgodovino nacionalne emancipacije, prek nje pa lahko tudi vidimo, kako smo se razvijali kot družba in država. Spodbujal je tudi razvoj medijev in športnega novinarstva. To je dobilo pomembno vlogo tudi v obdobju nastopov Leona Štuklja oziroma v tem, kako so mediji in javnost dojemali in spremljali uspehe Leona Štuklja. Predstavitev novega filma o Štuklju, ki ga je pripravil Dolenjski muzej, ima posebno vrednost za svetovno javnost, saj je njegova inspirativna življenjska zgodba še vedno v velik navdih, zlasti njegova sporočila o olimpijskem duhu, pomenu športa in sporočila o miru, kar izpostavlja tudi v filmu," dodaja ministrica dr. Asta Vrečko.

Sledila je okrogla miza o povezovanju kulture, turizma in športa, na kateri so nastopili ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko, župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel, podžupan Občine Saint-Denis Yannick Caillet in vodja skupine Evropske komisije za kulturne in kreativne industrije Sylvain Pasqua. Pogovor je povezovala mag. Mija Lorbek, direktorica Javnega zavoda GO! 2025.

V Slovenski hiši se bodo zvečer predstavili MN Dance Company, projektni partnerji iz uradnega programa GO! 2025, ki bodo v nastopu s plesalcem Tomijem Flyjem združili sodobne in ulične plesne stile. Večer se bo iztekel v ritmih slovenske glasbene skupine Manouche.