Sopockie Towarzystwo Ubezpieczen Ergo Hestia SA

11/22/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/22/2024 06:22

Znamy laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Jarosław Hrycak i Robert Drogoś laureatami, przyznanej już po raz 24., Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Ogłoszenie zwycięzców nastąpiło podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 listopada br. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

W kategorii pierwszej: za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości", kapituła zdecydowała się nagrodzić dzieło Jarosława Hrycaka "Ukraina. Wyrwać się z przyszłości" wydane w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej i Joanny Majewskiej-Grabowskiej przez Międzynarodowe Centrum Kultury. To znakomita, obszerna, pełna rozmachu próba zmierzenia się z historią własnego narodu. Hrycak - ukraiński historyk, profesor i kierownik katedry na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie - w nowoczesny sposób podkreśla wyjątkowość Ukrainy na mapie Europy. Nie jest to jednak praca apologetyczna, lecz uczciwa rozprawa również z ciemnymi kartami ukraińskiej historii.

Wrocławski społecznik Robert Drogoś otrzymał statuetkę w kategorii drugiej: inicjatyw duszpasterskich i/lub społecznych będących działaniem według wartości głoszonych przez ks. Tischnera. Nagroda to wyraz uznania dla jego trwającej już trzy dekady działalności pomocowej. Jako prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych "Tratwa" Drogoś wraz ze współpracownikami i wolontariuszami reaguje we wszelkich sytuacjach kryzysowych, ale też działa długofalowo: walczy z wykluczeniem społecznym, dba o budowanie lokalnych więzi. Jesienią 2021 roku na pograniczu polsko-białoruskim wspierał Grupę Granica, organizując pomoc materialną dla ludzi w drodze. W trzecim dniu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę uruchomił całodobowy punkt, który stał się największym na Dolnym Śląsku centrum pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku. Promuje sposób myślenia i postawy łączące rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskości, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.

Fundatorami Nagrody są założona przez ERGO Hestię Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Wydawnictwo Znak.

Skład Kapituły: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Wojciech Bonowicz, Magdalena Czarzyńska-Jachim, Paweł Dangel, Witold Dudziński, Dominika Kozłowska, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner, Karolina Wigura, Henryk Woźniakowski.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia prowadzi rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki, a także projekty art brandingowe i edukacyjne. Jej założycielem i pomysłodawcą jest Piotr M. Śliwicki, były Prezes Grupy ERGO Hestia. Na polu sztuk wizualnych Fundacja współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą oraz działa na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń. W 2023 roku powołała Ogólnopolski Program Dotacyjny, którego celem jest wyłonienie projektów wystaw indywidualnych i zbiorowych, które pozwalają lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości. Od 2021 roku Fundacja organizuje konkurs Literacka Podróż Hestii.