Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland

12/12/2024 | Press release | Distributed by Public on 12/12/2024 09:56

Sprawiedliwy pokój dla Ukrainy – to wspólny cel Polski i Francji

Sprawiedliwy pokój dla Ukrainy - to wspólny cel Polski i Francji

12.12.2024

Zapewnienie bezpieczeństwa w Europie, wsparcie dla Ukrainy oraz przyszłość relacji transatlantyckich - to główne tematy spotkania Premiera Donalda Tuska z francuskim Prezydentem Emmanuelem Macronem w Warszawie. Przywódcy Polski i Francji zapowiedzieli także wspólną pracę nad przyspieszeniem nowego traktatu o przyjaźni polsko-francuskiej. Przyznali również, że nasze kraje są "jak jedna drużyna".

Krytyczny moment w historii Europy

Wojna Rosji z Ukrainą zmieniła realia regionu, a także Europy. Wyzwaniem dla wielu państw staje się nowy krajobraz polityczny. W tak przełomowym momencie ważna jest współpraca dotycząca bezpieczeństwa kontynentu. Polska i Francją chcą razem pracować nad jego zachowaniem.

"W każdej istotnej sprawie dotyczącej bezpieczeństwa Europy, Polska i Francja prezentuje to samo stanowisko. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pracowali w pełnym porozumieniu. […] Jesteśmy jak jedna drużyna"

- mówił Prezes Rady Ministrów podczas wspólnego oświadczenia z Prezydentem Emmanuelem Macronem.

Prezydent Francji ocenił, że jego wizyta w Warszawie otwiera nową kartę współpracy między Polską a Francją.

"Współpraca ta jest bardzo głęboka […]. Byłem dziś przed pomnikiem generała de Gaulle'a, który przypomina o więzach broni, jakie istnieją między Polską a Francją"

- zaznaczył Emmanuel Macron.

Współdziałanie Polski i Francji zostanie jeszcze bardziej zacieśnione dzięki nowemu traktatowi o przyjaźni polsko-francuskiej, który ma zostać podpisany podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

"Dziękuję za deklarację naszejwspólnej pracy nad przyspieszeniem nowego traktatu o przyjaźni. Relacje polsko-francuskie to nie tylko tradycyjna przyjaźń - dla przyszłości Europy może to być moment kluczowy"

- ocenił Donald Tusk.

Szef rządu poparł jednocześnie pomysł, aby traktat o przyjaźni polsko-francuskiej został podpisany w Nancy, ważnym i symbolicznym miejscu dla Francji i Polski.

Sprawiedliwy pokój dla Ukrainy

W trzecim roku walki z rosyjskim najeźdźcą Ukraina potrzebuje politycznego scenariusza, w którym możliwe będzie zakończenie wojny w sposób akceptowalny i sprawiedliwy.

"Rozmawialiśmy o naszej wspólnej pracy na rzecz sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. […] Europa potrzebuje dzisiaj liderów jednoznacznie myślących o rosyjskiej agresji, którzy są poważani na świecie i mają jasny obraz tego, jak powinna wyglądać przyszłość w Europie"

- zaznaczył Premier.

Dlatego potrzebna jest europejska jedność, z kluczową rolą Francji i Polski, w budowaniu jednolitego obozu na rzecz pokoju w Ukrainie.

"Ukraina musi być obecna przy każdych rozmowach. Wszystkie warianty i propozycje muszą być akceptowane także przez naszych przyjaciół w Kijowie"

- wyjaśnił szef rządu.

Także według Prezydenta Francji nie będzie bezpieczeństwa w Ukrainie bez Ukraińców

"To musi być pokój wynegocjowany przez Ukraińców i zapewniający im trwałe gwarancje bezpieczeństwa"

- ocenił Emmanuel Macron.

Trwałe bezpieczeństwo w Ukrainie to również trwałe bezpieczeństwo w Europie.

Polska tarczą UE i NATO na wschodzie

Podczas spotkania z Prezydentem Francji, Donald Tusk przeciął spekulacje na temat potencjalnej obecności polskich wojsk w Ukrainie, po osiągnięciu rozejmu w tym kraju.

"Decyzje dotyczące polskich działań będą zapadały w Warszawie i tylko w Warszawie. Na razie nie planujemy takich działań"

- poinformował Premier.

Jednocześnie Polska będzie współpracowała m.in. z Francją nad rozwiązaniami, które zabezpieczą Europę i Ukrainę przed wznowieniem konfliktu, jeśli uda się osiągnąć porozumienie dotyczące rozejmu lub pokoju.

Donald Tusk przypomniał, że nasz kraj ponosi największe ciężary ze wszystkich państw europejskich w związku z wojną w Ukrainie. Chodzi przede wszystkim o zaangażowanie w pomoc militarną i finansową.

"W Polsce znajduje się kluczowy, właściwie jedyny na tę skalę, hub pomocowy dla Ukrainy. Ponosimy koszty z pełnym przekonaniem, że tak trzeba - pomoc Ukrainie to także działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, Francji i całej Europy"

- podkreślił szef rządu.

To jednak nie koniec naszego zaangażowania. Polska wzięła także na siebie ciężar ochrony granicy Unii Europejskiej i NATO, z Białorusią i z Rosją.

"Inwestujemy 4,7 proc. PKB w obronę, która nie jest tylko obroną Polski. To jest także obrona NATO i całej Europy na najbardziej wrażliwych granicach"

- mówił Prezes Rady Ministrów.

Zaangażowanie Polski zostało docenione przez Prezydenta Francji.

"Chciałbym złożyć hołd temu, jak ważną rolę odgrywa Polska od samego początku wojny Rosji w Ukrainie. Dotyczy to wsparcia wojskowego i platformy logistycznej, która zapewnia to wsparcie. Także rola, jaką Polska odgrywa w zakresie pomocy humanitarnej i przyjmowania uchodźców, jest naprawdę ogromna"

- ocenił Emmanuel Macron.

Jak dodał, Francja zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki jest to ciężar dla Polski i jakie są tego konsekwencje.

Kluczowa rola cyberbezpieczeństwa

Wiele krajów europejskich musi się obecnie zmagać z zagrożeniem związanym z cyberbezpieczeństwem. Ma ono szczególne znaczenie dla zachowania ładu, jedności i demokracji w Europie.

"Zagrożenie jest obecnie i w Polsce, i we Francji, a ostatnio w Rumunii. To zagrożenie ingerencją rosyjską w nasze procesy demokratyczne, ale także w inne sfery życia"

- zaznaczył Premier.

Dlatego polski rząd w żaden sposób nie będzie tolerował prób ingerencji w wybory prezydenckie, które będą miały miejsce w 2025 roku.

"W Polsce i we Francji to wyborcy będą wybierali prezydentów, a nie Kreml i Putin, przy pomocy hybrydowych, agresywnych zachowań, np. w cyberprzestrzeni. Dlatego ostrzegam wszystkich, którzy próbowaliby ingerować w proces wyborczy w Polsce - znajdziemy narzędzia i sposoby, aby chronić polską demokrację przed taką ingerencją"

- oświadczył szef rządu.

Polska i Francja będą współpracować na rzecz ochrony cyberprzestrzeni przed wrogimi akcjami.

Wideo