Government of Croatia

10/31/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/31/2024 09:22

Primorac: Unatoč očekivanom povećanju inflatornih pritisaka, ostajemo pri procjeni rasta inflacije u 2024. od 3 posto

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je danas nakon sjednice Vlade da je do ubrzanja rasta inflacije u listopadu došlo zbog baznog učinka, to jest jer je lanjskog listopada rast inflacije počeo značajnije usporavati, no naglasio je također da unatoč očekivanom povećanju inflatornih pritisaka do kraja godine, Ministarstvo financija ostaje pri procjeni rasta inflacije u 2024. od tri posto.


Odgovarajući na pitanja novinara nakon sjednice Vlade, Primorac je, pojašnjavajući brži rast inflacije u listopadu, rekao da se radi o baznom učinku, što znači da je lanjskog listopada došlo do usporavanja inflacije, to jest njenog značajnijeg smanjivanja, pa je onda u listopadu ove godine došlo do "ubrzanja". Rekao je da je razina inflacije od dva posto uobičajena i normalna, da je do ovog baznog učinka došlo i u drugim članicama EU-a, što je, između ostalog, i najavljivano, pa i od strane čelnice Europske središnje banke Christine Lagarde. Unatoč očekivanom povećanju inflatornih pritisaka do kraja godine, Ministarstvo financija ostaje pri procjeni rasta inflacije u 2024. od tri posto. Sljedeće godine očekuje se dodatno usporavanje inflatornih pritisaka, a trenutno se prognozira da će inflacija iznositi 2,8 posto. I tih 2,8 posto predstavlja blago povećanu inflaciju, no nije toliko zabrinjavajuća, rekao je Primorac, podsjetivši i da je hrvatski gospodarski rast nekoliko puta veći od prosjeka EU-a i eurozone, što znači i veću potražnju za dobrima i uslugama, posljedica čega je i određeno povećanje cijena, nešto veće u odnosu na ostale zemlje.
O pohlepi i "šrinkflaciji" Odgovarajući na pitanje novinara može li se konačno govoriti o određenoj pohlepi koja generira trenutne cijene, Primorac je rekao da povećane cijene, posebice prehrambenih namirnica, su nešto što zabrinjava, pa se stoga i kontinuirano apelira na dionike u proizvodno-prodajnom lancu da cijene utvrđuju društveno odgovorno. Vlada čini ono što je u njezinoj moći da poveća dohodak građana s najnižim primanjima, kazao je Primorac, podsjetivši na izmjene poreznih zakona, zakona o mirovinskim doprinosima, kao i Vladine pakete pomoći, koji su išli u tom smjeru. Dodao je da se o fenomenu pohlepe raspravlja i na razini Europske unije, kako u smislu povećanih marži pojedinih poslovnih subjekata, posebno u pojedinim sektorima, kao i o pojmu "šrinkflacije", što znači da cijene nekih proizvoda ostaju iste, no smanjuje im se kvaliteta ili količina. "To je nešto što je pojava koja postoji u drugim državama, i očito pojedini akteri u tom proizvodno-prodajnom procesu pokušavaju pronaći načine kako da što više zarade", konstatirao je Primorac.

Fuchs: Djeca su u školi, da je bilo malo više sluha bila bi tamo i ranije
Na novinarska pitanja nakon sjednice Vlade odgovarao je i ministar obrazovanja Radovan Fuchs koji je rekao da djeca ponovno idu na nastavu u jednu zagrebačku osnovnu školu, da je bilo malo više sluha tamo bi bila već i ranije, a dodao je i kako će učenik problematičnog ponašanja biti na vještačenju tri tjedna, a možda i dulje. "Da je bilo malo više sluha djeca bi već davno ranije bila u školi... Vrijeme je da se čitava stvar smiri i da djeca nastave školovanje kako su trebala od samog početka", rekao je Fuchs. Referirajući se na tvrdnje roditelja djece koja su išla u razred s dječakom problematičnog ponašanja kako su odradili posao institucija, ministar je rekao da je odrađeno što je trebalo i da je učenik tamo gdje je i ranije trebao biti te da su djeca u školi. Na novinarsku tvrdnju kako problem nije trajno riješen, jer će djeca ići u školu budući da su dobili jamstva da dječak, privremeno, neće biti u razredu, Fuchs je uzvratio kako taj dječak neće biti u razredu najmanje dva do tri tjedna koliko je predviđena njegova obrada, a to može biti i nešto dulje. "Činjenica je da su djeca u školi u sigurnom okruženju i da se nastava izvodi apsolutno sigurno u skladu sa svim predviđenim okolnostima i mjerama i da je dijete na obradi, a učenici u razredu", naglasio je ministar i pozvao da se ne dižu tenzije. Upitan jesu li od Grada trebali ranije tražiti novo vještačenje, Fuchs je ustvrdio da su tražili. "Tražili smo, koliko ćemo puta to ponavljati, slali smo dopise, uzmite kronologiju i sve što sam govorio", rekao je novinarima napomenuvši da je traženo od svibnja pa nadalje, da se preispita cijela stvar. Na upit o smjeni ravnateljice dječakove bivše škole zbog propusta, Fuchs je rekao kako nije dobio izvješće prosvjetne inspekcije o tome te da će ga moći komentirati kada ga dobije i pročita. Vezano uz nadoknadu propuštene nastave, ministar je poručio kako se to mora učiniti te da će način nadoknade nastave propisati ravnatelj škole koji će posložiti satnicu i odlučiti kako će se, na koji način i u koje vrijeme nastava nadoknaditi.
Izvor: Hina/VladaPisane vijesti