11/11/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/11/2024 08:10
Bilaterálne vzťahy, ekonomické príležitosti, energetická bezpečnosť či spolupráca v oblasti zbrojárskeho priemyslu. Aj to boli témy dnešného rokovania prezidenta SR Petra Pellegriniho s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. Hlavy štátov sa stretli pri príležitosti samitu OSN o zmene klímy COP29, ktorý sa aktuálne koná v hlavnom meste Azerbajdžanu, Baku.
Prezident SR na rokovaní zdôraznil, že Azerbajdžan je kľúčový pre Európsku úniu aj z hľadiska energetickej bezpečnosti a preto sa rozprávali o vážnej otázke, či od 1. januára potečie na Slovensko plyn cez Ukrajinu. "Som rád, že prezident Alijev ma ubezpečil, že zo strany Azerbajdžanu sú pripravení nielen menšiu časť dodávok garantovať priamo cez južnú vetvu a cez Bulharsko smerom na Slovensko, ale stále platí aj ich ponuka pomôcť pri tranzite plynu cez Ukrajinu. Samozrejme to závisí od rozhodnutia Ruskej federácie a Ukrajiny. Azerbajdžan je pripravený administratívnymi aj technickými prostriedkami zabezpečiť pre SK dostatočné kapacity plynu," povedal po rokovaní prezident SR Peter Pellegrini, ktorý zároveň pozval prezidenta Azerbajdžanu na návštevu Slovenska. "Pána prezidenta Alijeva som pozval na návštevu Slovenska. Išlo by tak o prvú oficiálnu návštevu prezidenta Azerbajdžanu od vzniku Slovenskej republiky. Prezident reagoval pozitívne a verím, že budúci rok ho budeme môcť u nás privítať," doplnil.
Prezidenti hovorili aj o bilaterálnych vzťahoch, pričom sa zhodli, že na rozvoji našich vzťahov máme obojstranný záujem. "Pána prezidenta Alijeva som mal možnosť stretnúť už viackrát, keď som zastával iné funkcie, takže išlo o veľmi priateľský rozhovor. Musím konštatovať, že medzi našimi krajinami nie sú žiadne otvorené otázky, ktoré by bránili ďalšiemu rozvoju našej spolupráce," doplnil prezident SR. Podľa slov prezidenta je Azerbajdžan pre Slovensko zaujímavou krajinou z hľadiska ekonomických príležitostí. "Spolupráca medzi Slovenskom a Azerbajdžanom dostáva novú kvalitu a otvárajú sa nové vektory nášho partnerstva, pretože aj tu je veľký záujem o moderné technológie a ITC sektor je oblasť, kde slovenské firmy začínajú byť aktívne priamo tu v Azerbajdžane. Slovensko patrí k jednej z dvoch krajín, ktoré sa podieľajú na budovaní nového mesta smart city priamo na území Karabachu. Je to významný projekt a Slovensko tu môže ukázať, čo všetko dokáže urobiť," konštatoval prezident Peter Pellegrini. Prezident SR informoval prezidenta Alijeva, že Slovensko budúci rok otvorí v Baku IT showroom, kde sa vytvorí priestor pre prezentáciu našich IT spoločností v Azerbajdžane.
Hlavy štátov diskutovali aj o téme zbrojárskeho priemyslu, nakoľko Azerbajdžan je aj v oblasti zbrojárskeho priemyslu významným regionálnym lídrom z čoho môžu profitovať aj slovenské firmy. "Slovensko posúva kvalitu spolupráce na vyššiu úroveň, pretože nechceme pôsobiť len ako niekto, kto má oživený priemysel, má čo ponúknuť a snaží sa predať výrobky, ale máme záujem aj o prenos celej technológie sem do Azerbajdžanu. Tiež máme zámer, aby slovenské a azerbajdžanské spoločnosti vytvorili spoločné podniky," povedal Peter Pellegrini.
Prezidenti sa venovali aj otázkam klímy a znižovania emisií. Prezident SR ocenil veľké úsilie, ktoré do organizácie najväčšieho klimatického podujatia roka Azerbajdžan vložil a sám sa zúčastní dvoch panelov, na ktorých aj vystúpi. Jedným z nich bude okrúhly stôl k energetike, kde nadviaže na jeho minulotýždňové stretnutie so šéfom Medzinárodnej energetickej agentúry v Paríži. Peter Pellegrini bude na stretnutí hovoriť o tom, aká je stratégia Slovenska v oblasti energetiky a informovať o tom, že Slovensko vidí ako jeden z hlavných pilierov udržateľnosti a znižovania emisií v energetike budovanie ďalších energetických zdrojov pochádzajúcich z jadra. "Budem prezentovať Slovensko ako veľkého podporovateľa jadrovej energetiky so všetkým, čo k tomu patrí. Tiež budem hovoriť o zámere Slovenska zapojiť sa do jedinečného výskumného projektu, kde by sme mohli na Slovensku v spolupráci s medzinárodnými partnermi nájsť spôsob niekoľkonásobného využitia jadrového odpadu, čo by nielen pre naše jadrové elektrárne, ale aj pre celý región, mohlo znamenať totálne bezpečné prostredie a na desaťročia dopredu by sme mali garantované jadrové palivo bez toho, aby sme ho museli kupovať," vysvetlil prezident SR.
Na klimatickom samite prezident SR odprezentuje, ako Slovensko úspešne plní svoje limity, kedy sa nám podarilo znížiť naše emisie o 50% (v merateľnom období) a tiež potvrdí náš plán do roku 2030 dodržať záväzok 55% zníženia emisií. "Na druhej strane jemne načrtnem, že treba mať realistický pohľad a treba si uvedomiť, že musíme robiť všetko pre to, aby sme ochránili životné prostredie a planétu, ale musíme dbať aj na naše záujmy na ochranu kvalitných a dobre platených pracovných miest a priemyslu, ktorý je energeticky náročný, a udržať tak výrobu a rast našich ekonomík nielen na Slovensku, ale aj v EÚ," zdôraznil prezident Peter Pellegrini. Ako ďalej uviedol, na samit prichádza ako prezident, ktorý môže pokojne a pozitívne informovať o tom, že Slovensko si plní svoje úlohy a presne vie, ktorým smerom sa má v tejto oblasti uberať. "Pred nami však stojí definitívna výzva, že ak chceme v tomto smere niečo dosiahnuť, musia byť na palube všetci svetoví hráči. Nestačí, že EÚ bude premiantom a ostatné veľké ekonomiky nielenže klesajú, ale začínajú produkovať ešte viac emisií," uzavrel prezident SR.