Institute of Meteorology and Water Management of the Republic of Poland

25/07/2024 | News release | Distributed by Public on 25/07/2024 13:41

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (26.07-01.08.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W piątek i w sobotę w pogodzie względny spokój i bardzo ciepło, nawet do 33°C w centrum i na południu kraju, jedynie nad morzem przelotny deszcz i lokalnie burze. W nocy z soboty na niedzielę z zachodu na wschód kraju przemieści się front atmosferyczny na którym wystąpią silne opady deszczu, lokalnie też burze. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze, a od poniedziałku uspokojenie w pogodzie, bez gwałtownych burz i upałów.

Tatry, lipiec 2024 r. Fot. Rafał Jastrzębski | IMGW-PIB

W piątek na przeważającym obszarze pogodnie, jedynie we wschodnich województwach zachmurzenie okresami duże z przelotnymi opadami deszczu, na Podlasiu także z lokalnymi burzami i tam wysokość opadów do 15 mm. Rano na wschodzie możliwa mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna od 22°C, 24°C na północy i w dolinach karpackich do 28°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, zmienny.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie po południu na północnym zachodzie stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego i tam możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 26°C, 27°C na północy do 31°C na południu. Nad samym morzem oraz na Podhalu od 22°C do 25°C. Wiatr przeważnie słaby, południowo-zachodni i południowy, w czasie burz porywisty.

W nocy z soboty na niedzielę i w niedzielęczeka nas zmiana pogody. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze. Początkowo na krańcach południowo-wschodnich, a po południu także na północnym zachodzie będzie pogodnie. Poza tym zachmurzenie na ogół duże z opadami deszczu, a miejscami rozwiną się także burze. Temperatura maksymalna bardzo zróżnicowana: od 19°C na północny kraju, około 25°C w centrum do 33°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno - zachodni. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od 20°C na północy do 25°C na południu; nad morzem około 19°C. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, na północnym wschodzie w porywach do 70 km/h, północno-zachodni.

We wtorek i w środę w zachodniej połowie kraju słonecznie, na pozostałym obszarze okresami wzrost zachmurzenia do umiarkowanego, chwilami dużego i miejscami możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C nad morzem, około 23-24°C na krańcach wschodnich i zachodnich kraju do 27°C w centrum i na południu. Wiatr na zachodzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany i porywisty, północno-zachodni. We wtorek porywy wiatru na wschodzie do 65 km/h.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami na wschodzie i północy kraju przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Temperatura maksymalna od około 20°C na północy do 28°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, północny i północno-zachodni. W czasie burz porywisty.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Pierwsza połowa nadchodzącego tygodnia będzie zmienna pogodowo. Od jutra będzie robić się coraz cieplej, w weekend w większości kraju wystąpią upały. Jednak już w niedzielę od północnego zachodu zacznie wkraczać chłodny front i różnica temperatur między najcieplejszym i najchłodniejszym miejscem w Polsce może wynosić nawet ok. 14°C. Razem z postępującym ochłodzeniem możliwe są burze i gwałtowne zjawiska. Od poniedziałku pogoda będzie głównie wyżowa, będzie nieco chłodniej i sucho. Taka sytuacja będzie sprzyjać dalszym spadkom stanów wody i rozwojowi niżówki hydrologicznej.

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle początkowo możliwe są wahania i niewielkie wzrosty związane ze spływem wód opadowych, od weekendu natomiast zaznaczać się będą wahania i spadki stanów wody.

Na Wiśle środkowej i dolnej dominować będzie stabilizacja i tendencja spadkowa, lokalnie mogą wystąpić niewielkie wzrosty stanu wody. Stany wody na Wiśle układać się będą głównie w strefie wody niskiej, lokalnie, zwłaszcza na górnym odcinku, średniej.
W zlewniach dopływów górnej Wisły, przeważać będą spadki bądź stabilizacja stanu wody - w strefie wody średniej i niskiej, a punktowo także wysokiej. Jednocześnie, miejscami mogą występować wzrosty stanów wody, zwłaszcza w czwartek i poniedziałek na wschodzie regionu w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.

W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły dominować będą stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie wahania. W poniedziałek możliwe są większe sumy opadów, więc lokalnie mogą wystąpić wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu podobnie jak w pozostałej części dorzecza Wisły, przeważać będzie tendencja spadkowa i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Wyjątkiem może być czwartek i poniedziałek - wówczas w związku z prognozowanymi opadami możliwe są lokalne wzrosty stanów wody.

Narew. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze prognozowana jest głównie stabilizacja lub spadki stanów wody w strefie wody niskiej. Pod koniec weekendu w związku z prognozowanymi opadami możliwe są niewielkie, lokalne wzrosty stanów wody. Na Odrze skanalizowanej stany wody mogą ulegać wahaniom związanym z pracą urządzeń hydrotechnicznych, przeważnie - w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowana jest na ogół tendencja spadkowa stanów wody w strefie wody niskiej. Niewielkie wahania stanu wody spodziewane są poniżej stopnia wodnego w Malczycach na odcinku od Ścinawy do Głogowa oraz poniżej ujścia Bobru.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są przeważnie spadki i stabilizacja stanów wody. W Odolanowie na Baryczy stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu alarmowego. Prognozowane na weekend przelotne opady deszczu z burzami mogą powodować miejscami wzrosty i wahania stanów wody, w małych zlewniach górskich i podgórskich wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny. Lokalnie nie wyklucza się - przekroczenia stanów ostrzegawczych. W okresie obowiązywania prognozy mogą wystąpić również okresowe wahania stanów wody na odcinkach rzek będących w zasięgu oddziaływania budowli hydrotechnicznych.

Na Warcie prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. W zlewniach dopływów Warty prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty. Występować mogą również wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych utrzymywać się będą w Dębe na Swędrni i w Kościelcu na Kiełbasce Dużej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach w najbliższych dniach prognozowane są wahania poziomów wody głównie − w strefie wody średniej.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania oraz okresowo lokalnie niewielkie wzrosty stanów wody głównie − w strefie wody średniej i wysokiej, punktowo niskiej.


Susza hydrologiczna

Obecnie notujemy 100 (24.07) stacji z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 32 stacje w porównaniu do zeszłego tygodnia (18.07). Aktualnie obowiązuje 20 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie nadal stopniowo rosnąć. Rozwój niżówki chwilowo zahamuje w weekend, kiedy prognozowane są lokalnie większe sumy opadów, ale od poniedziałku należy spodziewać się dalszego stopniowego pogarszania sytuacji.

W najbliższych dniach należy spodziewać się aktualizacji ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 20%. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w woj. łódzkim, opolskim, mazowieckim oraz podlaskim, na zachodzie woj. świętokrzyskiego i śląskiego, na północy woj. lubelskiego i południu woj. warmińsko-mazurskiego. Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik w omawianej warstwie przyjmuje wartości około 50%, miejscami na zachodzie kraju 40%. Najkorzystniejsza sytuacja wciąż utrzymuje się w Karpatach, na Żuławach oraz w Sudetach i lokalnie w pasie Pobrzeży i Pojezierza Pomorskiego.

W warstwie 28-100 cm sytuacja wilgotnościowa nieco poprawiła się. Wciąż na północy woj. śląskiego i opolskiego, w woj. łódzkim, na zachodzie woj. świętokrzyskiego, w woj. lubuskim oraz lokalnie w wielkopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 40%, a miejscami spada do nawet 25%. Wyższa wilgotność gleby (powyżej 65%) utrzymuje się w Karpatach i lokalnie na krańcach północnych Polski. Jednak na pozostałej części Polski wskaźnik wilgotności wynosi ok. 50%.

Suma skumulowanego opadu w lipcu 2024.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne 25.07.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 25.07.2024 r. godz. 8:00.