12/11/2024 | Press release | Distributed by Public on 12/11/2024 08:56
11.12.2024
Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z szefem estońskiego rządu Kristenem Michalem. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa Polski i Estonii, pomocy Ukrainie oraz współpracy w regionie i w ramach NATO. Politycy zwrócili szczególną uwagę na potrzebę zapewnienia Europie cyberbezpieczeństwa. Dlatego Donald Tusk zdecydował, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają specjalnej ochronie, np. przed agresywnym przejęciem.
Polska chce zjednoczyć państwa europejskie, aby zajęły jednolite stanowisko dotyczące wsparcia Ukrainy i swojego bezpieczeństwa.
"Polska i Estonia są bardzo aktywne w tworzeniu politycznego scenariusza, w którym możliwe będzie zakończenie wojny w sposób sprawiedliwy"
- mówił Prezes Rady Ministrów podczas wspólnego oświadczenia z Premierem Kristenem Michalem.
Chodzi o scenariusz polityczny, który będzie do zaakceptowania przez Ukrainę i zabezpieczy europejskie bezpieczeństwo.
"Ważne, aby solidarność z Ukrainą była solidarnością państw, które dobrze i mądrze budują przyszłość regionu, z uwzględnieniem naszych interesów i naszego bezpieczeństwa"
- wyjaśnił Donald Tusk.
Jednocześnie Premier poinformował, że złoży wizytę w Ukrainie, a Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedzi nasz kraj w momencie przejmowania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
O potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa w regionie mówił także Premier Kristen Michal.
"Współpraca estońsko-polska odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o przeciwstawienie się agresorowi. Musimy także dalej wspierać Ukrainę"
- zaznaczył szef estońskiego rządu.
Współpraca Polski i Estonii będzie szczególnie ważna przy tworzeniu Tarczy Wschód oraz Bałtyckiej Linii Obrony, które mają stanowić barierę przed ewentualnym atakiem.
Szef polskiego rządu nawiązał do szczytu państw bałtyckich, nordyckich i Polski w Sztokholmie, podczas którego kraje wyraziły wolę wspólnego działania w obronie Europy i wsparcia dla Kijowa.
"Grupa państw skandynawsko-bałtyckich i Polski znakomicie się rozumie. Chce działać wspólnie w obronie naszych państw i wsparcia Ukrainy"
- zaznaczył Premier.
Jak dodał, grupa państw bałtyckich, nordyckich i Polski odegra kluczową rolę, jeśli chodzi o przyszłe bezpieczne rozwiązania dla Europy.
"Mamy dobry plan obronny, jeżeli chodzi o NATO, ale dobre plany nic nie znaczą, jeżeli nie towarzyszą mu odpowiednie zdolności"
- powiedział także szef estońskiego rządu.
Dlatego niezbędne są odpowiednie wydatki na obronność, przynajmniej na poziomie 2% PKB we wszystkich państwach NATO. Przypomnijmy, Polska przeznaczy na obronność w przyszłym roku rekordowe 4,7% PKB.
Szczególne znaczenie dla pokoju w Europie ma zapewnienie jej cyberbezpieczeństwa. Państwa autorytarne, takie jak Rosja, atakują bowiem kraje europejskie w sferze cybernetycznej, wykorzystując np. dezinformację do rozbicia jedności społecznej i politycznej Zachodu.
"Estonia była pierwszym państwem europejskim zaatakowanym przez Rosję w przestrzeni wirtualnej"
- przypomniał Prezes Rady Ministrów.
Rosyjska operacja w cyberprzestrzeni została określona kryptonimem "Portal Kombat".
"Pierwszymi państwami na liście do zaatakowania w ramach tej operacji była Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Po kilku miesiącach dołączono do operacji kolejnych 14 państw europejskich"
- wyjaśnił Donald Tusk.
Konieczna jest więc współpraca Europy w walce o zapewnienie cyberbezpieczeństwa.
"Bardzo się cieszę z inicjatywy Donalda Tuska, jeżeli chodzi o pogłębienie współpracy cybernetycznej. Myślę, że to jest świetny pomysł w tych warunkach, które mamy teraz"
- powiedział Premier Kristen Michal.
Jak dodał, Estonia i Polska rozumieją wyzwania, które wiążą się z działaniami podejmowanymi przez Rosję, również tymi hybrydowymi.
Rosyjskim atakiem w cyberprzestrzeni zagrożony jest także świat mediów. Moskwa może np. podjąć próbę wrogiego przejęcia któregoś z dużych nadawców. Dlatego Prezes Rady Ministrów zdecydował, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie, np. przed agresywnym przejęciem.
"Chcę potwierdzić pogłoski o tym, że na Wschodzie odnajdujemy zainteresowanych ewentualnym przejęciem mediów albo wpływaniem na pracę mediów w Polsce, także w kontekście akcji "Portal Kombat". Sprawa jest bardzo poważna"
- ocenił Donald Tusk.
Decyzja o umieszczeniu TVN i Polsat w wykazie firm strategicznych będzie miała kształt rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie przyjęte w przyszłym tygodniu.
"Decyzja oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć i kupić firm, które są na liście strategicznej"
- wyjaśnił szef polskiego rządu.
Decyzje będą podejmowane w sposób transparentny.
"Wszystko będzie jak najbardziej przejrzyste, ale nie pozwolimy, aby wrogie państwa w sposób bezczelny ingerowały - tak, jak to miało miejsce w Rumunii i Mołdawii - w nasze codzienne życie, gospodarkę, procesy wyborcze czy demokrację"
- oświadczył Prezes Rady Ministrów.
Jak dodał, dzięki takiemu rozwiązaniu Polska nie będzie bezradna i bezbronna wobec wrogich, rosyjskich działań.