Minister of Agriculture, Fisheries and Rural Development of the Croatian Republic

10/25/2024 | Press release | Archived content

Održane simulacijske vježbe u području biljnog zdravstva

  • Galerija fotografija
U razdoblju od 22. do 23. listopada 2024. godine Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, u Dolini Neretve (Metković) organiziralo je simulacijske vježbe iz područja biljnog zdravstva. Simulacijske vježbe su organizirane s ciljem podizanja javne svijesti i poboljšanja upravljanja procesima u slučaju pronalaska opasnih štetnih organizama koje je Europska komisija okarakterizirala kao najopasnije i čija bi pojava na teritoriju Unije (Republike Hrvatske) prouzročila najopasnije gospodarske, društvene i okolišne posljedice.

Dolina Neretve sa zasađenim površinama agruma (citrusa) od preko 2.500 ha odnosno oko 2,5 milijuna stabala predstavlja idealno područje za provođenje ove simulacijske vježbe. Kao simulirani štetni organizmi odabrane su izvaneuropske voćne muhe koje pričinjavaju velike štete u nasadima i bolest zelenjenja koja spada u jednu od najtežih bolesti citrusa na svijetu.

Simulacijska vježba se održala na temelju kriznih planova kojim su utvrđeni glavni elementi djelovanja za brzu i učinkovitu reakciju nadležnih tijela i službi, a kako bi se postigao propisani cilj, iskorjenjivanje štetnih organizama i time spriječile ekološke i gospodarske štete. Osim toga i cilj ove simulacijske vježbe je procjena sposobnosti odgovornih tijela za biljno zdravstvo kojom je obuhvaćeno prvih 30 dana nakon pronalaska prioritetnog štetnog organizma zaključno sa izradom akcijskog plana za sljedeću godinu.

Na vježbi su uz djelatnike Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište te Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, sudjelovali i stručnjaci Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, nadležni fitosanitarni inspektori iz Državnog inspektorata kao i predstavnici Jedinice lokane samouprave.

Vježba je pružila jedinstvenu priliku za testiranje poznavanja nacionalnih procedura upravljanja te alata koji stoje na raspolaganju u pružanju odgovora na ugroze. Također, identificirani su i određeni nedostatci u proceduralnom sustavu (kriznom planu) koji se u nadolazećem razdoblju trebaju sustavno i koordinirano ispraviti uz pomoć svih tijela koji sudjeluju u ovom procesu.

Pisane vijesti