Government of the Republic of Slovenia

11/14/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/14/2024 11:05

Ministrica Fajon: Strategijo EU za Alpsko regijo naslednjima predsedujočima predajamo v dobri formi

Slovenija je z 9. letnim forumom na Brdu pri Kranju zaključila drugo predsedovanje Strategiji EU za Alpsko regijo. Prioritete slovenskega predsedovanja tej strategiji, ki predstavlja dragoceno platformo za sodelovanje in iskanje skupnih rešitev v regiji, so bile mladi, voda in krožno gospodarstvo.

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je v svojem nagovoru na 9. letnem forumu Strategije EU za Alpsko regijo poudarila, da ima Slovenija od nekdaj močno alpsko identiteto in da je zato za nas sodelovanje v tej strategiji zelo dragoceno. »Slovenija se je med predsedovanjem zavzemala za okrepljeno transnacionalno sodelovanje na področju trajnostnega upravljanja voda. Voda je naš najdragocenejši vir, ki ga imamo v Alpah. Zato moramo zagotoviti, da ostane dragocena dobrina in ne uničujoča sila.« V nadaljevanju je posebej poudarila pomen mladih: »V Sloveniji se zavedamo, da moramo posebno pozornost namenjati mladim in prihodnjim rodovom, zato smo strokovnjake Strategije EU za Alpsko regijo s področja upravljanja voda in civilne zaščite povabili, da v Kamniku z našimi mladimi razmišljajo o posledicah podnebnih sprememb in rešitvah za trajnostno upravljanje voda. Pomembno je, da mladim zagotovimo kakovostno življenje v alpskem prostoru in prav je, da jih poslušamo.« V nagovoru se je ministrica osredotočila tudi na krožno gospodarstvo, pri čemer je povedala, da morajo omenjene prednostne naloge - voda, mladi in krožno gospodarstvo - v prihodnjih letih ostati v središču pozornosti alpske regije.

Otvoritvi foruma je sledil panel na visoki ravni o pomenu konkurenčne, krožne in pametne alpske regije, na katerem so poleg ministrice Fajon sodelovali: ministrica za zunanje zadeve, izobraževanje in šport Lihtenštajna Dominique Hasler, deželni glavar Tirolske (Avstrija) Anton Mattle, predsednik regije Auvergne-Rhône-Alpes Region, pristojen za Valleys (Francija) Fabrice Pannekoucke, deželni minister za evropske in mednarodne zadeve, Bavarska (Nemčija) Eric Beißwenger, svetnik za evropske zadeve, inovacije in nacionalne politike za gore, Valle d'Aosta (Italija) Luciano Caveri ter deželni svetnik Ticina (Švica) Norman Gobbi. Sogovorniki so se strinjali, da makroregionalne strategije predstavljajo učinkovito orodje za sodelovanje ter izmenjavo znanj in izkušenj glede izzivov, ki presegajo nacionalne meje.

Po panelni razpravi je ministrica Tanja Fajon zunanji ministrici Lihtenštajna Dominique Hasler ter deželnima glavarjema Tirolske, Antonu Mattleju, in Koroške, Petru Kaiserju, simbolno predala predsedovanje Strategiji EU za Alpsko regijo. Ob tem je poudarila: »Slovenija je v času predsedovanja naredili veliko, kljub temu se zavedamo, da delo še zdaleč ni končano. Naslednjima predsedujočima - Avstriji in Lihtenštajnu - predajamo dobro zapuščino in verjamem, da bosta nadaljevali z delom v začrtani smeri.«

Ministrica Tanja Fajon je med predsedovanjem Generalni skupščini Strategije EU za Alpsko regijo povedala, da potrebujemo skupno vizijo o našem alpskem prostoru, ki jo lahko uresničimo znotraj makroregionalnega sodelovanja. Udeleženci so sprejeli tudi Deklaracijo iz Brda, v kateri so navedene pomembne politične usmeritve za izvajanje te strategije in za revizijo njenega Akcijskega načrta. Na koncu se je zahvalila vsem sodelujočim državam za podporo v času slovenskega predsedovanja.

Slovenija je edina država, ki s celotnim ozemljem sodeluje v treh od štirih makroregionalnih strategijah - v Strategiji EU za podonavsko regijo, za jadransko-jonsko ter za alpsko regijo. Slednja je bila ustanovljena leta 2015 in vključuje sedem držav, poleg Slovenije še Nemčijo, Francijo, Italijo, Avstrijo, Švico in Lihtenštajn ter 48 regij. V času slovenskega predsedovanja tej strategiji je potekalo več kot 15 zasedanj organizacijske strukture, 30 tematskih dogodkov in več kot 40 različnih drugih srečanj. Sodelovanje Slovenije v Strategiji EU za Alpsko regijo med drugim zajema sodelovanje na področju mobilnosti, obnovljivih virov energije, skupne kmetijske politike, zelene infrastrukture ter odzivanje na naravne nesreče.

Ministrica Tanja Fajon se je ob robu foruma ločeno srečala z ministrico za zunanje zadeve, izobraževanje in šport Lihtenštajna Dominique Hasler. Ministrici sta govorili o krepitvi dvostranskega sodelovanja med državama. Ministrica Fajon se je sestala tudi s koroškim deželnim glavarjem Petrom Kaiserjem. V pogovoru se je zavzela za nadaljnje korake k polni uresničitvi manjšinskih pravic koroških Slovencev. Z bavarskim ministrom za zunanje in evropske zadeve Ericom Beißwengerjem pa je govorila o pripravah na 50. obletnico stalne slovensko-bavarske komisije, ki je odlična priložnost, da leto 2025 obeležimo kot leto slovensko-bavarskega sodelovanja.