Ministry of Family and Social Policy of the Republic of Poland

12/18/2024 | Press release | Distributed by Public on 12/18/2024 09:16

Rząd przyjął projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP

Rząd przyjął projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP

18.12.2024

Rada Ministrów przyjęła dziś przygotowany przez MRPiPS projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. W ostatnich latach obserwujemy wzrost obecności zagranicznych pracowników na polskim rynku pracy. Projekt naszego resortu wprowadza kompleksowe regulacje w tym zakresie, tak by rynek pracy w Polsce był sprawiedliwym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich. Ustawa realizuje również jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

Czas na zmiany

W tym roku minęło 20 lat od uchwalenia obowiązującej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która do tej pory regulowała kwestie zatrudniania zagranicznych pracowników w Polsce. Przepisy te w tym czasie były wielokrotnie nowelizowane i uzupełniane, co spowodowało, że poszczególne regulacje stały się nieczytelne i trudne do stosowania.

Równocześnie liczba cudzoziemców na polskim rynku pracy przez ostatnie 20 lat znacząco wzrosła. Zagraniczni pracownicy często uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach i regionach. Dlatego konieczna jest kompleksowa oraz dostosowana do aktualnej sytuacji zmiana przepisów, która zapewni uczciwy i bezpieczny rynek pracy. Zarówno dla polskich pracowników i przedsiębiorców, jak i dla pracujących w Polsce cudzoziemców.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Ustawa regulować będzie w sposób kompleksowy zagadnienia dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce. Nowe przepisy pozwolą na ograniczenie obserwowanych wyłudzeń zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen, tym samym w bardziej efektywny sposób zapewniać będą bezpieczeństwo na rynku pracy.

W zwiększeniu szybkości i efektywności postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców pomoże proponowana w ustawie "elektronizacja" postępowań oraz wprowadzenie nowych funkcjonalności w systemach informatycznych służących weryfikacji wydawania zezwoleń na pracę. Zmianę te wesprze utworzenie rejestru umów o pracę. Po wprowadzeniu ustawy pracodawca będzie zobowiązany przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem.

Uczciwy rynek pracy Projekt ustawy zwiększa ochronę polskich pracowników i przedsiębiorców. Chroni też pracowników cudzoziemskich przed nieuczciwymi pracodawcami. Nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie tworzeniu się "równoległego" rynku pracy dla cudzoziemców, w najcięższych i najgorzej płatnych sektorach polskiej gospodarki, gdzie przepisy prawa pracy nie są prawidłowo przestrzegane. Regulacje ograniczą nadużycia towarzyszące zatrudnianiu cudzoziemców, takie jak zaniżanie wynagrodzeń, czy wyzysk, które często odbijają się negatywnie nie tylko na zagranicznych pracownikach, ale też wypychają polskich pracowników z rynku pracy.

Integracja cudzoziemców

Ustawa ma również na celu większą integrację pracujących w Polsce cudzoziemców. Stabilne i bezpieczne warunki zatrudnienia pozwolą na osadzenie się przyjeżdżających osób w społeczno-gospodarczym systemie kraju. Tym samym umożliwią m.in. zwiększenie wpływów z podatków i ubezpieczeń społecznych.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie przepisów dotyczących programów integracyjnych dla cudzoziemców m.in. w zakresie pomocy w nauce języka polskiego, a także rozwiązania dające możliwość tworzenia przez Urzędy Pracy wyspecjalizowanych punktów wspierania zagranicznych pracowników na rynku pracy.

Najważniejsze założenia projektu

Najważniejsze nowe regulacje wprowadzane przez projekt ustawy to:

  • pełna elektronizacja załatwiania spraw zezwoleń na pracę i oświadczeń w celu skrócenia terminów rozpatrywania spraw;
  • doprecyzowanie i dodanie nowych przesłanek odmowy wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca - po wejściu w życie przepisów ustawy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców - taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3000 do 50000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia;
  • rozwiązania mające na celu efektywną integrację cudzoziemców w Polsce.