Government of the Republic of Slovenia

11/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/15/2024 09:18

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali dokumente za uveljavitev plačne reforme

Ministrice in ministri Vlade dr. Roberta Goloba ter predstavniki reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so danes podpisali ključne dokumente, s katerimi se bo s 1. januarjem 2025 lahko začel izvajati prenovljen plačni sistem v javnem sektorju.

Predsednik Vlade dr. Robert Golob je pozdravil današnji podpis aktov. »Skupaj smo dokazali, da socialni dialog kot ena temeljnih vrednot modernih držav deluje tudi v Sloveniji, če je volja na obeh straneh. Ker smo imeli skupen cilj - zagotoviti kakovostne javne storitve tudi v prihodnje in izboljšati plačni položaj javnih uslužbencev -­ je bila v intenzivnih pogajanjih dosežena zgodovinska prelomnica za izboljšanje plačnega položaja 190 tisoč javnih uslužbencev, katerih interese zastopajo tako njihovi sindikati kot tudi vlada,« je povedal premier Golob.

Namestnica vodje vladne pogajalske skupine in državna sekretarka na Ministrstvu za javno upravo Mojca Ramšak Pešec je ob tej priložnosti izpostavila dosežen konsenz, ki je izjemno pomemben za prihodnost javnega sektorja ter dobrobit javnih uslužbencev. »Z uresničitvijo prenove plačnega - in hkrati uslužbenskega - sistema bomo za obdobje naslednjega desetletja dosegli pomembne sistemske spremembe plačnega sistema, tako z novimi, višje vrednotenimi delovnimi mesti kot tudi uveljavitvijo pravice do odklopa, da bo javni sektor v prihodnje postal zaželeno delovno okolje, ki bo privabljal mlade in z izboljšanimi pogoji dela znotraj svojih vrst zadržal že zaposlene,« je dejala namestnica vodje vladne pogajalske skupine Mojca Ramšak Pešec in se skupaj z ministrom za finance Klemnom Boštjančičem, ki je vodil vladno pogajalsko skupino, zahvalila strokovnim službam na strani Vlade in sindikatov kot tudi vodjem stebrnih pogajanj za odgovorno delo.

Minister za finance KIemen Boštjančič je v luči doseženega sporazuma poudaril dosežni napredek pri zagotavljanju ustreznejših plač za vse zaposlene v javnem sektorju, ki opravljajo ključne naloge za dobrobit naše družbe. »Današnji sporazum bo omogočil večjo fleksibilnost in prilagodljivost plačnega sistema, ki bo - skupaj z javnofinančno vzdržnostjo - bolje odgovarjal potrebam sodobnega javnega sektorja,« je še dodal minister Boštjančič

Dosežen boljši plačni položaj ter karierni razvoj javnih uslužbencev, ki so za nadpovprečno delo tudi nagrajeni, ter izboljšane delovne pogoje je ob robu podpisa izpostavil tudi minister za javno upravo mag. Franc Props, ki je navedel, da je prav predanost in strokovnost javnih uslužbencev ključna za učinkovite javne storitve, upoštevaje tudi njihovo optimizacijo in digitalizacijo.

Zahvalo za konstruktivni pogajalski proces in zadovoljstvo z doseženim dogovorom sta izrazila tudi vodji pogajalskih skupin sindikalne strani - Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek, ki sta kot glavni rezultat pogajanj izpostavila usklajevanje plač z inflacijo, prioritetno izboljšanje plačnega položaja zaposlenih ter tudi ključni dosežek, da nobeno delovno mesto ne bo več uvrščeno pod minimalno plačo.

Vlada in sindikati javnega sektorja so danes podpisali:

  • Dogovor o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v javnem sektorju;
  • Kolektivno pogodbo za javni sektor;
  • Aneks h Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji;
  • Dogovor o uvrstitvah delovnih mest in nazivov plačnega stebra javnih uslužbencev v zdravstvu, socialnem varstvu in obvezni socialni varnosti;
  • Dogovor o uvrstitvah delovnih mest in nazivov plačnega stebra javnih uslužbencev v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi ter
  • kolektivne pogodbe ter in Anekse h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev v javnem sektorju.

Dogovor z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja za uresničitev prenove plačnega sistema s 1. januarjem 2025 pomeni po eni strani boljši plačni položaj vseh javnih uslužbencev, na drugi strani pa odgovarja na izzive javnega sektorja v prihodnje, saj se le-ta danes srečuje z izzivi globalizacije in hitrega razvoja tehnologij, pa tudi z izzivi upravljanja s zaposlenimi. S prenovo plačnega sistema se uvajajo instituti, s katerimi se zasleduje cilje modernega in učinkovitega javnega sektorja, ki z zagotavljanjem kakovostnih javnih storitev pripomore k tudi k izboljšanemu delovanju gospodarstva.

Prenovo plačnega sistema si je Vlada dr. Roberta Goloba zadala kot enega od prioritetnih zavez do učinkovitosti, izboljšanja in napredka Slovenije. V izhodišču je imela pred očmi izzive današnje družbe, kako se soočiti s pomanjkanjem kadra na različnih področjih javnega sektorja ter kakor spodbuditi odgovorno delo ter nasloviti karierni razvoj javnih uslužbencev, ki so ključni za izvajanje storitev, ki jih vsak od nas uporablja vsakodnevno.