Parlament Ceske Republiky - Poslanecká Snæmovna

07/04/2024 | Press release | Distributed by Public on 07/04/2024 03:39

Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Bukurešti

Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Bukurešti

4. 7. 2024

Ve dnech 28. června - 3. července 2024 se v Bukurešti konalo 31. výroční zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE).

Jedná se o nejdůležitější zasedání PS OBSE, na kterém probíhají volby členů Byra organizace, a ve výborech se debatuje o rezolucích reflektujících aktuální témata v regionu OBSE.

Za Českou republiku se zasedání zúčastnili tito členové Stálé delegace Parlamentu ČR do
PS OBSE: poslanci Jan Bauer (vedoucí stálé delegace), Lucie Potůčková, Hayato Okamura, senátoři Ladislav Václavec a Jaroslav Zeman.

Letošní zasedání bylo poznamenáno pokračující válečnou agresí Ruské federace na Ukrajině,
a také konfliktem na Blízkém východě, což se promítlo do agendy všech tří hlavních výborů: politického, ekonomického a lidskoprávního a do textů přijímaných rezolucí.

Schůzi lidskoprávního výboru řídila poslankyně Lucie Potůčková, která zastává funkci jeho předsedkyně. V rámci voleb členů nejužšího vedení výboru v závěru výročního zasedání se jí podařilo obhájit tento mandát na další rok, což je pro Českou republiku velký úspěch. Jedná se o prestižní post, který je v Parlamentním shromáždění OBSE považován, díky svému zaměření na dodržování lidských práv v regionu OBSE, za jeden z nejdůležitějších.

České delegaci se také prostřednictvím poslankyně Lucie Potůčkové podařilo do rezoluce politického výboru pod názvem "Posílení podpory Ukrajině" prosadit pozměňovací návrh oceňující českou muniční iniciativu. Tuto iniciativu realizuje Česká republika ve spolupráci s partnerskými zeměmi EU/NATO a jejím cílem je zajištění dodávek dělostřelecké munice pro Ukrajinu.

Delegace se také snažila pomocí pozměňovacího návrhu poslance Hayata Okamury z textu rezoluce lidskoprávního výboru, v souladu s českou zahraniční politikou, odstranit obvinění Izraele z genocidy páchané v pásmu Gazy. "Nesmíme zapomenout, že současná humanitární krize v pásmu Gazy začala útokem teroristů Hamásu 7. října", zmínil ve svém úvodním proslovu H. Okamura. "Při tomto brutálním útoku byla spáchána bezprecedentní zvěrstva na civilním obyvatelstvu, včetně starých lidí, žen a dětí. Tisíce nevinných lidí byly zabity, zraněny nebo uneseny. Jednalo se o největší masovou vraždu Židů během jediného dne od dob holocaustu. Tento zcela nevyprovokovaný teroristický útok vedl k současné válce a utrpení civilistů v Gaze, Izraeli a Libanonu", připomenul H. Okamura. Přestože pozměňovací návrh nakonec nedostal většinovou podporu, je důležité, že názor poslanců Hayata Okamury a vedoucího delegace Jana Bauera na podporu Izraele jasně zazněl.

Poslanci se rovněž zúčastnili mnoha doprovodných akcí, např. na téma vysídlených osob z Ukrajiny, ruských dezinformačních kampaní, genderových otázek nebo antisemitismu.
Lucie Potůčková se jako nová členka Ad hoc výboru pro migraci zúčastnila jeho schůze a Hayato Okamura se v návaznosti na jeho nedávné jmenování členem Parlamentní skupiny pro podporu Ukrajiny zúčastnil jednání, které se zaměřilo na aktuální problémy, jimž Ukrajina v současné době čelí.

Součástí několikadenního programu byla i řada neformálních setkání s delegáty z různých zemí s plodnou vzájemnou výměnou názorů. Hayato Okamura se zúčastnil například "modlitební snídaně" parlamentářů, která má v některých zemích (např. v USA) velkou tradici.

V závěru Výročního zasedání byla přijata Bukurešťská deklarace, která bude předložena jednotlivým národním parlamentům a ministerstvům zahraničních věcí.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.

Foto: Fotoarchiv členů delegace, oficiální foto PS OBSE



[Link][Link][Link][Link][Link][Link][Link][Link][Link]