Charles University in Prague

03/19/2024 | News release | Distributed by Public on 03/19/2024 03:54

Festivalem Jeden svět letos provedou i vědci a vědkyně z UK

Lidská práva a jejich porušování jsou ústředním motivem mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Letos nově budou moci diváci vedle dokumentárních zhlédnout i fikční snímky věnující se této problematice. Některé z nich budou doprovázet debaty, v nichž vystoupí i vědci a vědkyně z UK. Festivalu, který se uskuteční od 20. března do 21. dubna napříč celou Českou republikou, letos udělila záštitu rektorka UK Milena Králíčková.

[Link]
Festival Jeden svět uvádí filmy s tematikou lidských práv a jejich porušování. Mezi ně patří i dokument Rahčan - Ella se bouří o boji sámské aktivistky a muzikantky proti těžbě mědi v jednom ze severonorských fjordů.

Festival uvede desítky dokumentárních i hraných filmů a deset projektů virtuální reality, které spojuje téma lidských práv a jejich porušování. Snímky jsou rozdělené do sekcí Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a Máte právo vědět. Projekty virtuální reality se utkají v Soutěži imerzních filmů. V Praze se festival uskuteční od 20. do 28. března, paralelně ale poběží také v dalších městech republiky a projekce i v dalších pražských sálech pak budou pokračovat až do 21. dubna.

Festival je úzce spojený s neziskovou organizací Člověk v tísni, poprvé se konal už v roce 1999. Letos mu udělila záštitu také rektorka UK Milena Králíčková. Zařadila se tak vedle takových osobností, jako je prezident Petr Pavel.

[Link] "Festival Jeden svět je přesně náš šálek čaje, dovolíte-li toto přirovnání. Nejen díky desítkám dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování, které přinášejí autentické příběhy i nové úhly pohledu. Společnou máme také výchovu k respektování a péči o dodržování lidských práv, která vždy začíná poznáním okolního světa. Univerzita Karlova ve svých závazných dokumentech odmítá jakékoli formy diskriminace, dlouhodobě se zasazuje o dodržování rovnosti v přístupu ke studentkám a studentům i zaměstnankyním a zaměstnancům. Vedle problematiky genderové rovnosti se snaží starat o celou škálu dalších věcí - o podporu pečujících osob, studujících či zaměstnanců a zaměstnankyň s různými druhy znevýhodnění či slaďování rodinného a pracovního života a mnoho dalšího," zdůraznila rektorka.

"Pro vytváření kultury rovných příležitostí a bezpečného prostředí vznikla nedávno také pozice celouniverzitní ombudsosoby. I proto velmi oceňuji mimo jiné podporu bezbariérového přístupu k divačkám a divákům festivalu - ať už jde o audiopopis filmu, využití indukční smyčky či relaxované promítání pro osoby s mentálním postižením apod.," dodala Milena Králíčková.

Novinkou letošního ročníku je uvedení vedle dokumentárních také fikčních filmů. Řadu z nich budou doprovázet debaty s tvůrci a tvůrkyněmi, protagonisty i odborníky na vybraná témata. Mezi nimi budou také akademici a akademičky, kteří působí na UK.

Hned 21. března se advokát Daniel Bartoň zapojí do diskuze, jež bude následovat po pražské projekci dokumentárního filmu Proti větru, který se věnuje problematice sexualizovaného násilí v řeckém vrcholovém sportu. Daniel Bartoň se ve své advokátní praxi zaměřuje na zastupování obětí sexualizovaného násilí a o pomoci obětem a právu v sociální práci přednáší také na Evangelické teologické fakultě UK.


Iberoamerikanistka Monika Brenišínová z Filozofické fakulty UK se zase zapojí do diskuze k dokumentárnímu brazilskému filmu Nejsme My a ONI, který publikum zavede do nitra amazonského pralesa za domorodými obyvateli ohroženými těžbou dřeva, pytláctvím, pašeráctvím nebo únosy. Projekce i následná diskuze se bude konat 23. března ve velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí.

Do poněkud jiného podnebného pásma zavede diváky norský dokument Rahčan - Ella se bouří o boji sámské aktivistky a muzikantky proti těžbě mědi v jednom ze severonorských fjordů, kterému hrozí zamoření toxickým odpadem. Projekci, která se bude konat 24. března ve velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí, doplní také diskuze, v níž vystoupí vedle dalších i skandinavistka z FF UK Vendula Hingarová Vlková, která se ve své odborné práci zaměřuje i na minority a původní obyvatele severu Evropy.

Až za polární kruh zavede diváky dokumentární film Dvojí kolonizace, který sleduje příběh právničky a aktivistky Aaju Peter. Ta byla podobně jako mnoho dalších původních obyvatel Grónska v dětství poslána na převýchovu do Dánska. Projekci filmu 24. března v pražském kině Atlas doprovodí diskuze, do níž se zapojí také sociální geografka Michaela Pixová, která působí i na Fakultě sociální věd UK.

Morální a etické dilema proti sobě postaví hlavní protagonisty francouzsko-indického snímku Rybáři proti proudu, který natočila dokumentaristka Sarvnik Kaur. Loni svůj film uvedla také na festivalu Sundance, kde za něj získala Zvláštní cenu poroty. V diskuzi po jeho projekci ve velkém sále pražského kina Světozor 28. března vystoupí Martin Hříbek z Ústavu asijských studií FF UK, který se ve své odborné práci zabývá životem indické společnosti a antropologií Indie.

Diskuze budou doprovázet i některé hrané filmy. Tomáš Kufa, který se na 1. lékařské fakultě UK věnuje doktorskému studijnímu programu Lékařská psychologie a psychopatologie, tak 27. března vystoupí v pražském kině Atlas na diskuzi ke španělskému dramatu 20 000 druhů včel, jež natočila režisérka Estibaliz Urresola Solaguren. S filmem o osmileté dívce, která hledá svou identitu, zaujala na mnoha filmových festivalech po celém světě.

Během festivalu se uskuteční řada dalších diskuzních setkání v Praze i mimo ni, která problematiku lidských práv a jejich porušování nahlédnou z mnoha úhlů pohledu. Z kompletního programu projekcí i diskuzí je možné vybírat na stránkách festivalu Jeden svět.