10/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/15/2024 01:31
Grupa TAURON przeprowadziła wstępne studium wykonalności Elektrowni Szczytowo-Pompowej Rożnów II, uwzględniające aspekty geologiczne i hydrologiczne. Koncern zabezpieczył także tereny pod realizację inwestycji oraz złożył wniosek o warunki przyłączenia do sieci przesyłowej. Po niedawnej akwizycji jednego z największych projektów wiatrowych w Polsce, inwestycja w ESP Rożnów II stanowi kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Grupy.
Projekt Rożnów II zakłada budowę magazynu energii w postaci elektrowni szczytowo-pompowej, zlokalizowanej w sąsiedztwie Elektrowni Wodnej Rożnów. Spółka dysponuje prawem do terenu pod inwestycję, dzięki umowom dzierżawy zawartym z Lasami Państwowymi i TAURON Ekoenergią, administrującą zbiornikiem w Rożnowie.
Wstępna koncepcja budowy ESP Rożnów II zakłada budowę obiektu o pojemności energetycznej powyżej 3 GWh oraz mocy ok. 700 MW. Obiekt będzie także ważnym elementem ochrony przeciwpowodziowej regionu. Będzie mógł przyjąć do 10% dopływu fali powodziowej Dunajca do Jeziora Rożnowskiego.
Obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem wariantu koncepcji ESP (projekt podstawowy). Ze względu na potencjalne nakłady inwestycyjne w wysokości kilku miliardów złotych, Grupa TAURON rozpoczęła rozmowy na temat możliwości dofinansowania inwestycji w ramach mechanizmów pomocowych oraz współfinansowania z bankami i międzynarodowymi funduszami.
- Mamy wstępne zainteresowanie partnerów biznesowych tą inwestycją. Od jego poziomu, dostępności mechanizmów wsparcia i potwierdzenia założeń dotyczących nakładów inwestycyjnych zależeć będą decyzje o realizacji kolejnych faz projektu - podkreślił Michał Orłowski, Wiceprezes Zarządu TAURON ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.
Grupa TAURON planuje uzyskanie kompletu pozwoleń oraz decyzję inwestycyjną, natomiast w 2033 rozpoczęcie eksploatacji obiektu.
- Po ostatniej inwestycji w jedną z największych farm wiatrowych w Polsce (Miejska Górka), inwestycja w ESP Rożnów, jest kolejnym krokiem w kierunku transformacji energetycznej Grupy TAURON. Elektrownia szczytowo-pompowa to wielkoskalowy magazyn energii - dodał Michał Orłowski. - Przewiduje się, że rozwój magazynów będzie skutecznym narzędziem w obliczu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez stabilizowanie parametrów pracy sieci oraz produkcję energii wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.
Z końcem września TAURON sfinalizował zakup projektu farmy wiatrowej Miejska Górka o mocy docelowej ok. 190 MW. Inwestycja ma zostać sfinalizowana w 2027 roku i zaspokoi zapotrzebowanie na energię blisko 200 tys. gospodarstw domowych.
Na projekt składają się 53 turbiny, każda o mocy znamionowej 3,6 MW i wysokości 134 m, co sprawia, że będzie to druga co do wielkości instalacja onshore w kraju i największa taka inwestycja TAURONA.
Projekt Miejska Górka jest już w fazie gotowości do budowy. Całkowity koszt ma wynieść niespełna 1,9 mld zł.