AA CZ - Agricultural Association of the Czech Republic

10/29/2024 | News release | Distributed by Public on 10/29/2024 08:05

Soukromý zemědělec Ondřej Vaněk: Stačí mi dron, precizní rozmetadlo a aplikace od Syngenty

Karlovarský kraj zemědělskou činností moc neoplývá, protože tu pro její provozování nejsou ideální podmínky. Hospodaří tu pár podniků, jež byste spočítali na prstech jedné ruky. Soukromý zemědělec Ondřej Vaněk je v tomto kraji výjimkou ze dvou důvodů: hospodaří úplně sám na 120 ha a jak titulek napovídá, postavil způsob svého hospodaření na precizních technologiích.

"V tomto kraji však najdete minimum mléčných chovů. Z těch větších podniků tu působí AGRO & KOMBINÁT DOLNÍ ŽANDOV spol. s r.o. nebo třeba MAVEX AGRO spol. s r.o., mnoho zemědělců se zde zabývá pastevním odchovem masného skotu jako já," vysvětlil mi na úvod našeho rozhovoru situaci v Karlovarském kraji Ondřej Vaněk.

K soukromému podnikání v zemědělství se rozhodl před čtyřmi lety, kdy si řekl, že už nechce dál setrvávat v korporátech, v nichž působil dosud. "Působil jsem v několika společnostech, menších či větších. Spravoval jsem během té doby mnoho hektarů, jeden čas až 14.000 ha. Teď už si chci ale věci dělat po svém," směje se Ondřej. Jeho pozemky jsou situované kolem města Luby u Chebu, kde nadmořská výška už nedovoluje intenzivní výrobu. Proto se rozhodl zabývat se pastevním odchovem zvířat a výrobou krmení (seno, senáž) pro zvířata.

Z velkých společností, kde Ondřej Vaněk působil v minulosti, si přinesl know-how o precizním zemědělství. "Tím však nemám na mysli jen GPSku na traktoru! Jde o postupy, které mi ušetří spoustu času. Sbírám díky nim informace, které pak tvoří základ mého dalšího rozhodování. Dostal jsem se k systému společnosti Syngenta Czech, s.r.o. (nadnárodní výrobce osiv a hnojiv, pozn. red.), který se jmenuje Cropwise Operations. Jde o systém, který mi umožňuje monitorovat pozemky i v telefonu. Sbírám prostřednictvím této aplikace různé informace, takže například co se rostlinné výroby týče, vidím, jak mi kde která plodina vzchází a roste, kde přesně se jí naopak nedaří nebo kde jsou jiné problémy," ukazoval mi Ondřej Vaněk nad mobilem.

"Používám mj. ukazatel NDVI, která mi říká, kolik je na poli vegetace a jaký je vegetační index v čase. Mohu tak monitorovat, jaká je teplota, půdní vlhkost atd." Software, o kterém je řeč, přitom stojí jednotky dolarů na hektar, tedy nejde o nic tak drahého, co by si běžný člověk nemohl dovolit. "Ve své minulé praxi jsem se naučil, že »co neměříš, to neřídíš«, proto díky nadstavbě tohoto systému - Farming OS - sbírám informace o příjmech a nákladech na každém mém poli, abych věděl, jestli prodělávám nebo vydělávám. Z praxe vím, že hlídat musím úplně všechno: jestli mám osivo, kolik mě stálo, kolik jím investuji, kolik jsem udělal balíků sena, za kolik jsem je prodal...," vysvětloval mi Ondřej Vaněk.

Pomocí precizních technologií řeší i půdní rozbory - OPH. Podle toho, jaké má půda pH, tak ji dokáže precizním rozmetadlem přihnojovat přesně tam, kde je to podle systému potřeba. V systému má nahrané aplikační mapy, ze kterých vidí, kde je hustý, resp. silný porost, a může se tak rozhodnout, zda ho podpoří, nebo naopak vyrovnám porost tam, kde je slabší. Díky těmto informacím může jednotlivé pozemky ošetřovat přesně: rozmetadlo, které má GPS a ovládání sekcí, si podle mapy dokáže identifikovat, kolik čeho má na jednotlivém bodu pozemku aplikovat.

"Dále v mám systému k dispozici i výnosové mapy, ze kterých vidím výnos hmoty na jednotlivých částech pozemku. Obě tyto mapy pak umí vyhodnotit efekt mojí práce. Neznám žádného dalšího malého zemědělce v kraji, který by měl třeba 150 hektarů, a řešil rostlinnou výrobu prostřednictvím aplikační nebo výnosové mapy," směje se Ondřej Vaněk.

Jaké jsou jeho další plány? "Do budoucna bych rád implementoval technologii firmy BeeFree Agro. Jde o drony, které už využívá například Josef Chára ml. (soukromý zemědělec z Chyše, pozn. red.). Tato technologie používá software, pomocí něhož snímkujete pole, tj. přeletíte jím pozemek a hned můžete monitorovat stav zvířat. Systém rozezná, jestli jde o krávu, ovci, psa, člověka nebo auto, je schopný vám ta zvířata i spočítat, takže vím, že mi nikdo žádné neukradl," vysvětluje mi Ondřej a dodává, že tuto inovaci zatím významně komplikuje fakt, že podle současného nastavení naší legislativy nesmí dron létat autonomně, aniž by na něj pilot nedohlédl. "Tato technologie by mi mohla práci ještě zrychlit. Nemusel bych už zvířata objíždět a kontrolovat například, jestli mají dost vody, protože software je schopný rozeznat z volné hladiny, kolik vody v napajedle je. A pokud by byl dron vybavený termokamerou, tak na základě teploty těla zvířete by rozeznal, zda nemá zvíře například zdravotní komplikace. Tohle všechno jsou informace, které snadno na pastvině nezjistíte," objasnil mi Ondřej Vaněk.

Jako samostatný zemědělec má Ondřej Vaněk zájem na urychlení jednotlivých prací tím spíš, že je na všechno sám. Potřebuje tedy takové technické prostředky, které mu umožní veškerou práci zvládnout. "Mě moje práce baví. Dělám to rád a doufám, že mi to dlouho vydrží. K základu téhle strategie jsem došel na základě zkušeností z podniků, ve kterých jsem předtím (do roku 2010) působil. Co se týče aplikačních map nebo snímkování zvířat, tak k tomu jsem došel tak, že jsem narazil na problém a hledal jeho řešení. A já když už hledám řešení, tak hledám technické řešení," směje se Ondřej. Když v osmadvaceti letech nastupoval na manažerskou pozici, řekli mu jeho tehdejší kolegové, že nejtěžší je práce s lidmi. "A to je svatá pravda! Řešil jsem pořád dokola nemoc, dovolenou, chce se mi/nechce se mi přijít. Proto hledám raději technická řešení. Takový dron dáte do zásuvky, on vyletí, a když mu něco je, tak ho opravíte," vysvětluje Ondřej Vaněk.

Jak vypadá jeho běžný den? Nic takového mi vlastně popsat nedokáže. "Moje práce je velmi různorodá. Hlavně proto, že záleží na počasí! Jediná rutina je, že vstávám každý den v půl šesté ráno. Rozmyslím si, co budu dělat, jdu na pole a jsem tam, dokud není práce hotová, nezačne pršet nebo se něco nerozbije. Je to o dost volnější režim, než kdy jsem býval zaměstnaný a dělal jsem ředitele. Tehdy jsem měl pod sebou kolektiv, kde jsem každému musel vymyslet, co bude dělat, co si vezme za stroj, jestli ho má opravený, kde jsou náhradní díly, jestli pršelo nebo jestli mi vůbec ten člověk přišel do práce," popisuje Ondřej a říká, že je opravdu rád za to, že mu veškerá tato agenda jako soukromému zemědělci odpadá.

Méně optimisticky se už Ondřej Vaněk vyjadřuje k administrativní zátěži, která ho jako soukromého zemědělce pronásleduje. "Připadá mi, že míra byrokracie už se vymkla z ruky a že SZIF na nás zemědělce přenáší něco, co by si mohl řešit sám. Zejména dostát všem jeho požadavkům co se fotografií pozemků týče je občas nadlidský úkol. Úkoly vám ze systému posílají dva různí lidé v různých termínech - úplně tomu nerozumím," myslí si.

Ke své ekonomické situaci se říká, že je udržitelná, avšak dodává, že tomu je tak právě proto, že nemá žádné zaměstnance. I kdyby hospodářství so budoucna rozšiřoval, chtěl by způsob svého podnikání udržet a podnikat bez zaměstnanců. "Samozřejmě, že kdybych farmařil v Polabí, tak bych měl byznys výnosnější. To bych mohl pěstovat pšenici, kukuřici a slunečnici... Ale to už bych pak musel mít ty zaměstnance! A taky bych musel mít dražší techniku," přemýšlí Ondřej Vaněk.

V jakých precizních technologiích vidí budoucnost? "Budoucnost vidím zejména v autonomii zemědělských operací, ať už půjde o velký traktor, který bude jezdit sám po poli, anebo o autonomní drony létající v bezpilotním režimu. Ale k tomu nám chybí legislativa. Můj názor je, že bychom měli alespoň u nás v České republice posunout legislativu tak, aby počítala s autonomními technickými prostředky. Nebo to nebude trvat dlouho a asijské země nás co do dodávek (levných) potravin převálcují," vyjadřuje své obavy nad možným budoucím scénářem Ondřej Vaněk.

Proč takhle nehospodaří i další zemědělci, ptám se? "Možná jim to jenom někdo neřekl? Na mém způsobu podnikání není nic světoborného. Každý, kdo se v problematice zemědělství orientuje, tak to může takhle dělat. Já jsem to opepřil jenom o to, co jsem se naučil ve velkých firmách. Tedy našel jsem si, co mi uspoří čas a energii. Protože času je málo. A peníze budou, ale my nebudeme," uzavírá se mnou rozhovor Ondřej Vaněk.

***

Ing. Ondřej Vaněk vystudoval Technickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze. Hospodaří v Karlovarském kraji na 120 ha.

Foto: Ondřej Vaněk