S&D - Group of the Progressive Alliance of Socialists & Democrats

12/17/2024 | Press release | Distributed by Public on 12/17/2024 06:24

Zagraniczna ingerencja i dezinformacja; to, co wydarzyło się w czasie wyborów w Rumunii, jest sygnałem ostrzegawczym dla nas wszystkich!

W grudniu br. Rumunia stała się pierwszym państwem członkowskim UE, które unieważniło wybory z powodu zagranicznej ingerencji i dezinformacji za pośrednictwem TikToka. Jest to sygnał ostrzegawczy dla nas wszystkich. Szerzenie się wprowadzania w błąd, dezinformacji i nieprzejrzystej reklamy politycznej w trakcie procesów wyborczych jest kluczowym problemem nie tylko w Rumunii, ale także w całej Europie.

Socjaliści i Demokraci w Parlamencie Europejskim przewodzą walce* z obcą ingerencją i dezinformacją; na przykład poprzez prowadzenie negocjacji w sprawie Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Pokreśliliśmy już centralną rolę edukacji medialnej lub odpowiedzialność platform mediów społecznościowych za ochronę integralności wyborów i ochronę naszej młodzieży.

Grupa S&D zdecydowanie poparła dzisiejszą debatę plenarną, podczas której członkowie Parlamentu Europejskiego będą debatować nad tym, w jaki sposób wprowadzanie w błąd i dezinformacja szerzące się na platformach mediów społecznościowych zagrażają naszym demokracjom.

Alex Saliba, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Grupy S&D ds. agendy cyfrowej, powiedział:

- To, co wydarzyło się w Rumunii, doprowadziło tej kraj do jednego z największych kryzysów politycznych od kilku dziesięcioleci. Jest to dla nas sygnał ostrzegawczy, ponieważ może się to zdarzyć w każdym przyszłym procesie wyborczym, jeśli nie zareagujemy szybko na wpływ algorytmów.

- Media społecznościowe to potężne narzędzie, a duże firmy technologiczne muszą ponosić większą odpowiedzialność za swoją rolę w szerzeniu dezinformacji. Coraz więcej ingerencji i skoordynowanych kampanii dezinformacyjnych wykorzystuje platformy takie jak X lub TikTok do szerzenia fałszywych wiadomości i opinii politycznych, które mogą podważyć same fundamenty naszej demokracji. Co więcej, własność tych platform i ich ścisła współpraca z liderami politycznymi, takimi jak Elon Musk, który publicznie poparł Donalda Trumpa, budzą duże obawy pod względem przejrzystości w zakresie ich przynależności politycznej. Ma to niszczycielski wpływ na nasze demokracje i młodzież, która zazwyczaj czerpie informacje za pośrednictwem platform mediów społecznościowych.

- Już w lipcu br. podnieśliśmy alarm w sprawie szerzenia się dezinformacji, zlecając niezależne badanie wspólnie z holenderską delegacją Grupy S&D - GroenLinks-PvdA. Odkryliśmy, że wiele tysięcy kont aktywnie wpływało na opinię publiczną na platformie X podczas kampanii przed wyborami europejskimi. Zorganizowane sieci trolli, prawdopodobnie pochodzenia rosyjskiego, działały we Francji, Niemczech, Holandii i Włoszech.

- Jeśli chcemy, aby platformy mediów społecznościowych, takie jak X czy TikTok, traktowały poważnie swoje obowiązki, Komisja powinna natychmiast wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, którymi dysponuje. Akt o usługach cyfrowych jest kamieniem węgielnym, który chroni nas wszystkich przed rozprzestrzenianiem się dezinformacji. Jako Socjaliści i Demokraci będziemy nadal współpracować z Komisją, aby zapewnić jego właściwe i szybkie egzekwowanie. Wzywamy jednak również nową Komisję do zwiększenia czujności i regulacji platform cyfrowych podczas krytycznych wydarzeń politycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu wolności słowa i unikaniu cenzury. W tym celu należy właściwie przestrzegać dobrowolnego Kodeksu postępowania UE w zakresie dezinformacji, podpisanego obecnie przez Meta i TikTok, aby zapobiegać rozpowszechnianiu fałszywych lub szkodliwych treści. Kodeks UE ma na celu zwiększenie przejrzystości i zablokowanie rozprzestrzeniania się botów i fałszywych kont. Decyzja Elona Muska o wycofaniu z niego platformy X w 2023 roku pokazuje jego świadomy współudział w szerzeniu toksycznych treści.

- Socjaliści i Demokraci nie będą szczędzić wysiłków, aby przeciwdziałać dezinformacji. Parlament Europejski musi pozostać podstawowym demokratycznym organem nadzorującym wszystkie zjawiska związane z zagraniczną ingerencją.

Uwagi dla wydawców

*W czasie poprzedniej kadencji Grupa S&D zaproponowała i opowiedziała się za powołaniem Komisji Specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji (INGE). Została ona utworzona w 2020 roku, a do marca 2022 roku przewodniczył jej eurodeputowany S&D, Raphaël Glucksmann. Pod przewodnictwem eurodeputowanej S&D i sprawozdawczyni Christel Schaldemose, UE przyjęła w 2022 roku najbardziej ambitne rozporządzenie w sprawie platform internetowych mające na celu ochronę konsumentów i użytkowników, Akt o usługach cyfrowych (DSA).