Charles University in Prague

06/21/2024 | News release | Distributed by Public on 06/21/2024 01:30

Rozcestník: Obnova akademického života na UK

Odborná psychologická a duchovní pomoc a podpora v souvislosti s tragickými událostmi na Filozofické fakultě pro studující a zaměstnané je poskytována od prvních hodin a dní od tragédie. Odbornou pomoc nabízejí poradny Univerzity Karlovy, jednotlivá fakultní pracoviště a duchovní provázení nabízí také Centrum péče o duši.

Poradny v Centru Carolina

Podpora pro studenty a zaměstnance v rámci obnovy akademického života na FF UK

Kontaktní email [email protected] pro poptávky na psychologické či psychiatrické poradenství v rámci UK

Duchovní podpora (nejen) v Centru péče o duši

Odborná krizová pomoc mimo UK

Doporučení na podporu psychického zdraví po tragické události

Kontakty pro krizovou pomoc přímo v českém znakovém jazyce nebo s tlumočením z/do českého znakového jazyka nebo se simultánním přepisem

Již v prvním týdnu po tragédii na UK pomoc poskytovalo více než 190 psychologů a interventů. Jenom v prvních osmi týdnech po tragédii nějakou formu pomoci vyhledalo víc než 4 000 osob a experti a expertky ošetřili více než 6 500 psychologických a krizových intervencí.

Od prvních hodin po tragédii až do konce ledna 2024 fungoval také chat psychologické podpory Univerzity Karlovy pro studující i zaměstnané, na který se mohl kdokoliv obrátit a vyhledat podporu. Obracet se studující a zaměstnaní mohli také na specializovaný email, na který se mohli také obracet. Klíčové informace byly také dostupné ve znakovém jazyce.

Univerzitu Karlovu také okamžitě podpořila odborná veřejnost. Krizovou pomoc nabídla celá řada organizací, jako je Národní ústav duševního zdraví, Český červený kříž, Bílý kruh bezpečí, Český institut pro psychotraumatologii a EMDR, Probační a mediační služba, či organizace jako Remedium, InIustitia, Dlouhá cesta nebo Vigvam.

Velkou pomocí byly také studentské iniciativy, které vznikly po prosincový událostech. Studentský spolek Peerko, který se zformoval ze studujících psychologie, poslední šest měsíců poskytuje krátká podpůrná setkání pro sdílení pocitů, základní psychologickou pomoc a předání užitečných zdrojů a kontaktů. Podporu členové a členky spolku poskytovali aktivně přímo na chodbách Filozofické fakulty. Studující Fakulty tělesné výchovy a sportu také zřídili charitativní iniciativu Hřeje mě pohyb, která prostřednictvím sportovních aktivit sbírala prostředky právě na fungování spolku Peerko.

Studující se také zapojovali do dobrovolnických aktivit přímo na svých fakultách nebo prostřednictvím Dobrovolnického centra Univerzity Karlovy. Dobrovolnické centrum UK v prvních dnech poptávalo dobrovolníky skrz jednoduchý formulář. Okamžitě se hlásily desítky jednotlivců ochotných pomáhat. Jejich pomoc jsme potřebovali při přípravě EMDR skupin (navigace, uspořádání místností apod.), které začaly hned v následujících dnech a stále probíhají. Dobrovolnické centrum UK zprostředkovalo pomoc dobrovolníků a dobrovolnic i pro aktivity organizované např. Studentskou radou Filozofické fakulty UK.