11/06/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/06/2024 06:44
14. novembril Narvas toimuval Õiglase Ülemineku Foorumil on teadlaste, ettevõtjate ja otsustajate tähelepanu all nii kestliku tööstuspoliitika võimalikkus, energiatootmise ja tööstuse uued tuuled kui ka seni kasutamata lahendused tööjõu arendamisel.
Tutvu Õiglase Ülemineku Foorumi päevakavagaja registreeruhiljemalt 7. novembril.
Ida-Virumaal õiglase ülemineku fondi toel tõuke saanud muutuste tulemusena võime loodetavasti 20-30 aasta pärast rääkida mitmekesisemast ettevõtlusest kui seni ja tööjõuturu innovatsioonist. Tänavusel foorumil käsitletakse lähemalt suundumusi, mis neid muutusi tugevalt mõjutavad.
Kestliku tööstuspoliitika võimalikkus ja vajalikkus
Kliimamuutused ja üleilmsete geopoliitiliste jõujoonte ümberkujunemine on toonud enamikus riikides teadliku tööstuse toetamise poliitika taas tähelepanu keskpunkti. Foorumil on Tallinna Tehnikaülikooli Nurkse instituudi professori Erkki Karo veetavas teemaplokis teravdatud tähelepanu all kestlik tööstuspoliitika ehk see, kuidas riigid saavad aidata ettevõtetel ja tööstusel muutuda rohelisemaks, säilitada või kasvatades seejuures oma konkurentsivõimet.
Teemale lisab keerukust tõsiasi, et omavahel põimuvad majanduse üldise konkurentsivõimega seotud eesmärgid ning keskkonnahoidu, turvalisust ja kaitsevõimekust puudutavad sihid. "Kuna isegi Euroopa Liidu riikidel on nendes valdkondades erinevad vajadused ja väljakutsed, muutub üha olulisemaks riikide võime töötada välja strateegiad ja visioonid, mis aitavad roheleppe, õiglase ülemineku ja teiste Euroopa Liidu algatuste ning kohaliku poliitika sidumise ja koordineerimise kaudu kohaneda üldiste tehnoloogiliste, majanduslike ning poliitiliste arengutrendidega ja hoida oma arengupotentsiaali," ütles Karo.
Eesti tööstuse lisandväärtuse suurendamise võti on Virumaal
Eesti majanduses on põhiline ekspordiallikas tööstustoodang. Ekspordivõime suurendamisel on ainuvõimalik tee võtta kasutusele kõrgtehnoloogia. Sellel põhinevad nii elektromobiilsustööstus (elektriautod, -droonid ja muud elektrisõidukid), kosmosetööstus, kaitsetööstus kui ka meditsiinitööstus. Eesti täisliikmesus Euroopa Tuumauuringute Organisatsioonis CERN annab uusi võimalusi ka kiirenditehnoloogia vallas.
eadusmahuka ettevõtluse teemaplokki juhtiv Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Tauno Otto rõhutab, et kõikide eelnimetatud tööstusharude ühine nimetaja on vajadus keerukate ja erimaterjalidest toodete järele, mis sisaldavad elektroonikatööstuses strateegilise tähtsusega keemilisi elemente ja kriitilist tooret, mida püütakse tulevikus üha enam taaskäitluse teel hankida.
Et selleks vajalik tehnoloogia on alles loomisel, näeb Otto Ida-Virumaas võimalust saada Euroopas sellel alal eestvedajaks. Näiteks võiks Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži juurde rajada õppiva tehase, kus uuritaks vastavate toormete taaskäitlust. Õppiv tehas võimaldaks ühtaegu strateegiliselt tähtsate elementide töötlemist ja kasutamist ning uuringud, kuidas selleks vajalikke meetodeid edasi arendada.
Tööjõuturg muutuste tuules
Tööjõud on eri pooli ühendav väärtus ja hea argument, miks rajada ettevõtteid just Ida-Virumaale. Sealne mitmekesistuv ja muutuv majandus vajab paindlikumat tööjõuturgu ja sageli ka konkureerivate poolte tihedamat suhtlemist ja koostööd.
Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professori Triin Vihalemma eestvedamisel tuleb foorumil jutuks, kuidas saavutada pragmaatiliste lahenduste abil leebem üleminek väheste suurettevõtete ja elupõliste ametite keskselt süsteemilt tööjõuturule, mida iseloomustab paindlik ümberõpe, sisukas tööandjate ja koolitajate vaheline koostöö ning harjumus planeerida oma karjääri iseseisvalt. Ida-Virumaa ja Eesti olukorra analüüsi kõrval tutvustatakse Taani piirkondlikku tööjõuseiret.
Õiglase Ülemineku Foorumit korraldab Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli ühine teaduskonsortsium, mille eesmärk on soodustada eeloleva viie aasta jooksul Ida-Virumaa majanduse mitmekesistumist ja üleminekut kestlikumale arenguteele. Konsortsiumi tööd rahastavad Euroopa Liit ja Eesti riik õiglase ülemineku fondi eelarvest.