ARMA - Agency for Restructuring and Modernisation of Agriculture

09/24/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/24/2024 10:05

Klęska żywiołowa – ważne informacje dla rolników – aktualizacja 24 września

Klęska żywiołowa - ważne informacje dla rolników - aktualizacja 24 września

24.09.2024

W związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie, w którym uznaje południowo-zachodnią część kraju za obszary objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności.Zgodnie z przepisami rolnicy z tych terenów są zwolnieni z obowiązku złożenia w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności i zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Nie będą też wobec nich stosowane kary za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności i norm warunkowości. Jednocześnie rolnicy ci zachowują prawo do otrzymania płatności (więcej o tym i innych formach pomocy - otwórz).

Decyzją ministra rolnictwa w rejonach dotkniętych powodzią zostają zawieszone planowe kontrole realizowane przez instytucje podległe MRiRW. Prowadzone będą jedynie kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz pasz dla zwierzą (więcej - otwórz). Kontrole zostaną natomiast przeprowadzone w przypadku, gdy rolnik będzie tego oczekiwał, ponieważ od tego uzależniona jest wypłata należnych mu dopłat.

W przypadku zobowiązań podjętych na podstawie umowy o przyznaniu pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 zgłoszenie wystąpienia siły wyższej należy złożyć do jednostki ARiMR wyznaczonej do rozpoznania sprawy w terminie 15 dni roboczych od ustania stanu klęski żywiołowej.

Jeżeli w toczącym się postępowaniu administracyjnym rolnik nie dopełnił w terminie zobowiązań lub czynności wynikających ze skierowanych do niego wezwań, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Taki dokument powinien zostać dostarczony w ciągu 7 dni od ustania stanu klęski.

Natomiast w przypadku prowadzonych postępowań dotyczących wsparcia przyznawanego na podstawie umowy w ramach PS WPR 2023-2027 oraz wsparcia inwestycyjnego przyznawanego na podstawie umowy w ramach PROW 2014-2020 prośbę o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu 14 dni od ustania stanu klęski żywiołowej.

W przypadku Funduszy Europejskich dla Rybactwa na lata 2021-2027 w ramach Priorytetów 1-4, gdy beneficjent nie wypełni zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie z powodu wystąpienia klęski żywiołowej, może:

  • zwrócić się do Agencji niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od ustania siły wyższej, z wnioskiem o uznanie jej wystąpienia. Dokument ten musi zawierać dowody potwierdzające okoliczności wystąpienia i wpływu siły wyższej na realizację całego przedsięwzięcia lub jego części;
  • wystąpić z prośbą o przywrócenie terminu na złożenie: wniosku o płatność, uzupełnień lub wyjaśnień. Dokumenty należy dostarczyć w ciągu 14 dni od ustania przyczyn, z powodu których nie można było dopełnić formalności, jednocześnie wywiązując się z nich.

Rolnicy będą też mogli ubiegać się w ARiMR o umorzenie wierzytelności lub rozłożenie jej na raty. Wierzytelność może być umorzona, jeżeli jej egzekucja zagraża egzystencji dłużnika, w przypadku gdy poniósł on szkody spowodowane m.in. przez powódź (z wyłączeniem tych powstałych w budynkach). Możliwe jest również rozłożenie wierzytelności na raty lub odroczenie termin spłaty, jeżeli jest to uzasadnione względami społecznymi lub gospodarczymi.

Należy podkreślić, że nie jest możliwe przywrócenie terminów materialnoprawnych, np. terminu na złożenie wniosku o przyznanie pomocy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że wszystkie należne rolnikom płatności, leżące w gestii ARiMR, będą wypłacane jak najsprawniej. Monitorujemy na bieżąco sytuację i podejmujemy działania w zależności od jej rozwoju. W wyniku powodzi na początku nieczynne były trzy biura powiatowe ARiMR: w Kłodzku, w Lewinie Brzeskim oraz w Nysie. Obecnie zamknięte jest jedynie biuro powiatowe ARiMR Kłodzku. Część osób pracuje zdalnie. Od 19 września pracownicy z tej placówki są przeniesieni do Ząbkowic Śląskich. Z kolei od 20 września Biuro Powiatowe w Nysie jest ponownie dostępne. Natomiast od 25 września zostaje uruchomione Biuro Powiatowe w Lewinie Brzeskim. Wcześniej część pracowników z tej jednostki była przeniesiona do ODR Łosiów.

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB, przetworzonych przez ARiMR, wynika, że zalanych wodami powodziowymi zostało 68 tys. działek rolnych. Z tego na 27 tys. ha działek rolnych znajdują się niezebrane płody rolne z tego roku. Według danych ARiMR 4318 rolników jest pokrzywdzonych w wyniku powodzi, z czego ponad 3360 rolników odnotowało straty wynoszące ponad 30 proc. produkcji rolnej.