Charles University in Prague

10/28/2024 | News release | Distributed by Public on 10/28/2024 15:45

Prorektor Ladislav Krištoufek obdržel státní vyznamenání

28. října 2024

Prorektor Ladislav Krištoufek obdržel státní vyznamenání

Z několika stovek návrhů letos vybíral prezident Petr Pavel ty, kterým udělí nebo propůjčí některé ze státních vyznamenání. Z 56 pozvánek vyznamenaným na slavnostní setkání ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa byla jedna doručena také prorektorovi UK pro vědeckou a tvůrčí činnost profesoru Ladislavu Krištoufkovi. Z rukou prezidenta 28. října večer převzal medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Ladislav Krištoufek vystudoval ekonomii na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK. Později působil jako výzkumník na Warwick Business School či na Akademii věd ČR. Ve svém výzkumu se zabývá kryptoaktivy a kryptoměnami, dále pak širokou paletou primárně finančních a energetických témat. Dle různých žebříčků je nejcitovanějším společenskovědním výzkumníkem působícím v Česku. Na profesuru dosáhl už v pětatřiceti letech (jmenován byl v roce 2020).

Na FSV UK přednáší o ekonometrii, datové analýze a o problematice data science. Od roku 2022 v kolegiu rektorky UK profesorky Mileny Králíčkové zastává funkci prorektora pro vědeckou a tvůrčí činnost. V minulosti působil také jako proděkan pro studijní záležitosti FSV UK. Je členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

V současné době pracuje na tříletém projektu Deep Dive into Decentralized Finance: Market Microstructure, and Behavioural and Psychological Patterns, který podpořila Grantová agentura ČR.

"Vyznamenání si velmi vážím jak osobně, tak jako ocenění důležitosti vědy pro společnost. Vyznamenání z rukou prezidenta je také velkým závazkem do budoucna," zdůraznil krátce po získání vyznamenání prorektor Ladislav Krištoufek.

A jak se podle něj dělá dobrá věda, popsal v minulosti pro čtenáře magazínu UK Forum. "Jsem přesvědčen, že dobrá věda není jen o hodnotě impact factoru nebo article influence, ale že je to věda, která někoho zajímá. Tedy že je to v základním výzkumu článek anebo nějaký výstup, který někdo čte, někdo ho dál používá, je tam využití v policymakingu nebo má jiný společenský dopad. V aplikovaném výzkumu je to přímo přenos do praxe. A to lze - byť s omezením - nějak kvantifikovat," vysvětlil. Celý rozhovor s profesorem Ladislavem Krištoufkem si můžete přečíst v magazínu UK Forum.


Řád Bílého lva

Prezident Petr Pavel vyznamenal letos 56 osobností, mezi nimi i řadu absolventů Univerzity Karlovy.

Řád Bílého lva vojenské skupiny 2. třídy in memoriam propůjčil za vynikající velitelskou a bojovou činnost prezident Petr Pavel brigádnímu generálu Františku Moravcovi, legionáři, generálu Československé armády, veliteli vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a členovi exilového vojenského odboje. František Moravec začal studovat na Filozofické fakultě UK, studia však nedokončil, protože byl v roce 1915 odveden.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy propůjčil prezident za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva Danielu Kroupovi, politikovi, vysokoškolskému učiteli, filozofu, signatáři Charty 77 a bývalému poslanci a senátorovi. Daniel Kroupa studoval v 70. letech na Filozofické fakultě UK a patřil do okruhu žáků Jana Patočky. Z politických důvodů však tehdy studia nemohl dokončit, učinit tak mohl až po sametové revoluci.

Prezident Pavel propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva také Anně Šabatové, signatářce a mluvčí Charty 77, bývalé předsedkyni Českého Helsinského výboru a bývalé veřejné ochránkyni práv. Podobně jako Daniel Kroupa ani Anna Šabatová nemohla před revolucí dokončit vysokoškolská studia, v polovině 90. let pak absolvovala Filozofickou fakultu UK, kde se věnovala studiu českého jazyka a literatury.


Medaile Za zásluhy

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury in memoriam udělil prezident Danielu Anýžovi, novináři, komentátorovi a publicistovi, který se věnoval především zahraniční politice se zaměřením na Spojené státy americké. Daniel Anýž patřil mezi absolventy Přírodovědecké fakulty UK. Loni po dlouhé nemoci zemřel.

Medaili Za zásluhy v oblasti kultury a umění získala spisovatelka, literární historička, scenáristka a dramaturgyně Radka Denemarková, absolventka Filozofické fakulty UK. Radka Denemarková se vedle vlastní literární tvorby věnuje také překladu z němčiny.

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu získal Martin Doktor, absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice a sportovní ředitel Českého olympijského výboru. Martin Doktor dlouhodobě spolupracuje s FTVS UK.

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury získal Pavel Kosatík, spisovatel literatury faktu, esejista a scenárista a také absolvent Právnické fakulty UK.

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů převzal ředitel Českého hydrometeorologického ústavu a absolvent Přírodovědecké fakulty UK Mark Rieder za to, že ústav, který vede, významně napomohl zvládání letošních povodní.

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy dostala také Kateřina Šédová (dříve Vacková), absolventka 1. lékařské fakulty UK a zakladatelka neziskové organizace LOONO zaměřené na vzdělávání veřejnosti v oblasti prevence závažných onemocnění.

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy udělil prezident Petr Pavel profesoru Janu Švejnarovi, který působí na Kolumbijské univerzitě a také v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR (CERGE-EI), které spoluzaložil. Rozhovor s Janem Švejnarem pro magazín UK Forum si můžete přečíst ZDE.

TEXT: Helena Zdráhalová

FOTO: Hynek Glos, Shutterstock