Institute of Meteorology and Water Management of the Republic of Poland

09/26/2024 | News release | Distributed by Public on 09/26/2024 07:06

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (27.09-03.10.2024 r.)


PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższym tygodniu dominować będzie pochmurna aura z okresowymi opadami deszczu, a początkowo także z burzami w strefie nadmorskiej. W niedzielę i poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, będzie słonecznie, ale jednocześnie napłynie chłodniejsze powietrze, co w połączeniu z nocnym wypromieniowaniem przyczyni się do spadku temperatury minimalnej do około 5°C na nizinach i do około 2°C w rejonach podgórskich. Od wtorku ponownie powrót nieco cieplejszej, ale pochmurnej pogody z temperaturą osiągającą w dzień do 21°C.

Jesienne wrzosy na Pojezierzu Zachodnim, wrzesień 2024 r. Fot. Maciej Maciejewski

W piątek i sobotę zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, opady deszczu głównie na północy oraz południu kraju; w piątek w strefie nadmorskiej możliwe burze. W Karpatach deszcz może być intensywny. Temperatura minimalna od 8°C do 16°C. Temperatura maksymalna w piątek od 16°C do 23°C, chłodniej w sobotę od 11°C do 20°C. Wiatr umiarkowany i dość silny oraz porywisty, na Wybrzeżu silny i w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni.

W niedzielę i poniedziałek więcej słońca, a słabe opady deszczu spodziewane są głównie na północy kraju. Będzie chłodniej, temperatura minimalna w nocy od 2°C w kotlinach górskich do 13°C na Wybrzeżu. Temperatura w dzień od 8°C do 16°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków północnych, skręcający w poniedziałek na południowo-wschodni.

Od wtorku do czwartku powrót pochmurnej aury z opadami deszczu, ale nieco cieplej. Temperatura minimalna od 6°C do 12°C, tylko początkowo na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat około 2°C. Temperatura maksymalna od 10°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem porywy do 70 km/h, z kierunków południowych i zachodnich.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Odrze w najbliższych dniach obserwowane będą wzrosty stanów wody na jej dolnym odcinku do ujścia. Przekroczone będą stany alarmowe i ostrzegawcze. Jedynie w ujściowym odcinku wzrosty mogą sięgać tylko do strefy wody wysokiej. Na pozostałych rzekach przeważać będą stabilizacja i spadek oraz lokalne niewielkie wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami głównie w zlewni górnej Wisły.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowany jest wyrównany przebieg stanów wody lub niewielkie wahania z tendencją spadkową stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej (w Jawiszowicach powyżej stanu ostrzegawczego). Na Wiśle środkowej przewidywane są spadki lub stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Na dolnej Wiśle zaznaczą się wahania z tendencją spadkową w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły przewidywane są na ogół spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej. Lokalnie możliwe są wzrosty lub wahania związane ze spływem wód opadowych - zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę, lub z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewni Narwi i Bugu prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Lokalnie możliwe są wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W pozostałych zlewniach środkowej Wisły oraz dolnej Wisły prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Lokalnie możliwe są wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są stabilizacja lub spadki stanów wody w strefie wody średniej, do strefy wody niskiej. Lokalnie w sobotę mogą zaznaczyć się wahania związane z prognozowanymi opadami deszczu. Na skanalizowanej Odrze środkowej utrzymywać się będzie tendencja spadkowa w strefie wody wysokiej, lokalnie z przekroczonymi stanami umownymi, z okresowymi wahaniami związanymi z praca urządzeń hydrotechnicznych. Odrą środkową swobodnie płynąca w ostatnich dniach przemieszczała się fala wezbraniowa powyżej stanów alarmowych, minionej nocy kulminacja fali minęła Połęcko i Białą Górę. Obecnie kulminacja trwa w Słubicach. W kolejnych dniach na tym odcinku Odry prognozowane są spadki z lokalnymi wahaniami stanów wody, początkowo powyżej stanów umownych, potem w strefie wody wysokiej. W najbliższych dniach wzrosty stanów wody będą obserwowane na Odrze granicznej. W piątek nad ranem kulminacja fali wystąpi w Kostrzynie nad Odrą, a wieczorem w Gozdowicach. Z biegiem czasu na kolejnych stacjach hydrologicznych będzie obserwowane przemieszczanie się wezbrania z kulminacjami na ogół powyżej stanu alarmowego.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry dominować będzie tendencja spadkowa oraz stabilizacja stanów wody w strefie wody wysokiej i średniej, punktowo niskiej. Wciąż lokalnie przekroczone będą stany umowne. Okresowo (zwłaszcza w sobotę i wtorek) możliwe są niewielkie wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi opadami deszczu. Większe wahania stanów wody możliwe są poniżej urządzeń hydrotechnicznych.

Na Warcie prognozowane są spadki i stabilizacja, lokalnie wahania stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W Kostrzynie nad Odrą do piątku występować będą wzrosty spowodowane spływem wód opadowych oraz cofką od Odry - powyżej stanu alarmowego, w piątek wystąpi kulminacja, a następnie spadki. W zlewniach dopływów Warty zaznaczą się na ogół spadki i stabilizacja, lokalnie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. W sobotę w związku z prognozowanymi opadami deszczu możliwe są niewielkie wzrosty. Na dopływach Warty stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są przeważnie wahania poziomów wody w strefie średniej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego przewidywane są głównie wahania i stabilizacja w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Obecnie notujemy 135 stacji z przepływami poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost o 31 stacje w porównaniu do zeszłego tygodnia (19.09). W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie w związku z opadami deszczu i niższymi temperaturami. Jednak lokalnie sytuacja będzie się pogarszać zwłaszcza w zlewni środkowej Wisły, gdzie prognozowanych opadów będzie najmniej.

*Uwaga: liczba stacji z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ) została zaktualizowana w dniu 30.07, w związku z powiększeniem bazy danych o nowe stacje hydrologiczne.

Obecnie obowiązuje 27 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) na południu kraju wzrósł do ok. 80%, sytuacja poprawiła się również w centrum woj. wielkopolskiego i lubelskiego oraz na wschodzie woj. świętokrzyskiego. Najgorsze warunki wciąż utrzymują się w północnej połowie kraju - tu miejscami wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 30%. Najkorzystniejsza sytuacja (wilgotność powyżej 80%) występuje na południu, zwłaszcza w terenach podgórskich. W warstwie 28-100 cm rozkład wilgotności gleby jest zbliżony do tego z wyższej warstwy i na podobnym poziomie.

Suma skumulowanego opadu we wrześniu 2024 r.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 26.09.2024 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 26.09.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 26.09.2024 r. godz. 8:00.