Ministry of Defence of the Republic of Estonia

07/04/2024 | Press release | Distributed by Public on 07/04/2024 01:56

NATO DIANA innovatsioonikiirendi kuulutas välja uued kriitilise tähtsusega väljakutsed, mis vajavad tehnoloogilisi lahendusi

NATO DIANA innovatsioonikiirendi avalikustas oma teise tegevusaasta väljakutsed ja kuulutas uue taotlusvooru avatuks. DIANA eesmärk on tuvastada ja kiirendada kaksikkasutusega süvatehnoloogiate arendust üle alliansi, et lahendada kriitilisi kaitse- ja julgeolekuprobleeme.

"NATO DIANA kiirendi programm oma väga tugevate ärimentorite ja võrgustikuga on kujunenud oluliseks innovatsiooni katalüsaatoriks, mis on pilootaasta järel saanud osalejatelt ülikõrge hinnangu. DIANA on kasulik nii Eesti riigikaitse arendamiseks kui ka Eesti ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks, kuna programm loob silla ideede ja potentsiaalse sõjalise kasutuse vahel, kiirendades muidu väga pikka ja takistusi täis teekonda. Julgustan ettevõtjaid uurima lähemalt, millised võimalused ja teemad uuel ringil kaasatud on," ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Kõik liitlasriigid on kokku pannud kriitilise tähtsusega väljakutsed, millele otsitakse innovaatilisi tehnoloogilisi lahendusi. Kiirendisse on oodatud iduettevõtted üle kogu alliansi, kes arendavad tehnoloogiaid, millel on rakendusvõimalusi nii tsiviil- kui kaitsesektoris.

"Innovatsiooni ja julgeoleku ühisosa on just uutes süvatehnoloogiates, mille arendamine on nii Eestis kui kogu maailmas tõusev trend. Julgustan iduettevõtjaid osalema NATO DIANA kiirendiprogrammis, mis avab ukse uutele võimalustele. Ettevõtjate uutest ideedest välja kasvavad lahendused annavad hoo majanduskasvule ning nende lahenduste potentsiaal nii tsiviil- kui kaitsevaldkonnas panustab laiemalt meie ühiskonna turvalisusesse ja innovatsiooni," innustas majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo ettevõtjaid NATO DIANA kiirendiprogrammis osalema.

Kiirendisse pääsenud ettevõtted saavad 100 000-eurose grantrahastuse, parimatel on võimalik saada veel kuni 300 000 eurot. Lisaks juurdepääs enam kui 180-le testkeskusele, kaitse- ja ärivaldkonda ühendav programm ning tippmentorite võrgustik üle alliansi. DIANA pakub tuge ja kontakte, mis aitavad tsiviilsektori ettevõtetel siseneda kaitseturule, mis on tavaliselt kinnine ja kõrge sisenemisbarjääriga.

Tänavu otsib DIANA liitlasriikidest uuenduslikke süvatehnoloogiaid, mis pakuvad lahendusi viies valdkonnas: jätkusuutlik energia tootmine, andmete ja teabe turvalisus, tuvastamine ja seire, inimeste tervis ja sooritusvõime ning kriitiline infrastruktuur ja logistika. Väljakutsete katusteemadena on fookuses kosmose, vastupidavuse ja jätkusuutlikkusega seotud tehnoloogiad.

"NATO DIANA kiirendi annab ettevõtjatele enneolematu võimaluse saada kiiresti aru kaitsesektori vajadustest ning ligipääsu enam kui 150 maailma tipp testkeskusele ja ka juurdepääsu kaitsevägedele ning suurtele kaitsetööstusettevõtetele. Esimeses kiirendiprogrammis osalenud ettevõtted on tänaseks teinud suure hüppe tehnoloogiaarenduses, saanud juurde uusi mõjukaid kliente ning kaasanud investeeringuid investoritelt," sõnas NATO DIANA Eesti kiirendi juht Tehnopolis ja tulevane NATO DIANA regionaalne direktor Kadri Tammai.

Eelmisel aastal kandideeris DIANA kiirendisse üle 1300 ettevõtte ning tihedast konkurentsist pääses kiirendisse ka üks Eesti ettevõte, Tartu idufirma GaltTec. Ettevõte toodab patenteeritud tehnoloogial põhinevaid kütuseelemente ja kütuseelemendimaterjale, mis on erakordselt väiksed ja võimsad võrreldes teiste turul olevate tehnoloogiatega. GaltTeci tegevjuhi Glen Kelpi sõnul on NATO DIANA kiirendi olnud tõeline hüppelaud ettevõtte tegevusele hoo andmisel. "Tihe, aga sisukas programm on olnud puhas kuld meiesugusele alustavale ettevõttele ning kiirtee kaitsetööstuse eripäradest aru saamiseks. Kontaktid, mis on loodud tänu programmis osalemisele, on juba avaldanud positiivset mõju meie ettevõtte äritegevusele," ütles Kelp.

DIANA kiirendisse kandideerimiseks tuleb esitada 5-leheküljeline taotlusvorm, kus kirjeldatakse tehnoloogilist lahendust ja selle asjakohasust väljakutsele. Taotlusi saab esitada kuni augusti alguseni ning 6-kuuline kiirendiprogramm alustab 2025. aasta jaanuaris. Kandideerima on oodatud kõik kaksikkasutusega süvatehnoloogia ettevõtted, mis on registreeritud mõnes NATO liikmesriigis. Lisainfo ja kandideerimine: https://www.diana.nato.int/

NATO DIANA Eesti kiirendit juhib Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Sparkup Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wise Guys. Kiirendi elluviimist Eestis rahastab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning toetavad Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Alliansiülesesse testimiskeskuste võrgustikku annavad Eestis oma panuse TalTech, Tartu Ülikool, CR14, Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia ja Metrosert.