Ministry of Finance of the Republic of Latvia

07/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 07/15/2024 03:46

ECOFIN sanāksmē prezentēs Ungārijas prezidentūras prioritātes

Publicēts: 15.07.2024.

No 15. līdz 16. jūlijam Finanšu ministrijas (FM) parlamentārā sekretāre Karina Ploka un FM pārstāvji piedalīsies Eirogrupas sanāksmē un Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē, kas norisināsies Briselē, Beļģijā. Galvenie sarunu temati sanāksmēs būs eirozonas konkurētspēja un Ungārijas prezidentūras darba programma.

Eirogrupas sanāksmē plānots pārrunāt eirozonas fiskālo nostāju, Eirogrupas darba programmu līdz 2025. gada martam, kā arī Valūtas kursa mehānisma II darbību. Savukārt Eirogrupas paplašinātā formāta sanāksmē plānots pārrunāt eirozonas konkurētspējas jautājumus, tostarp finansējuma deficīta novēršanu.

ECOFIN sanāksmē Ungārijas prezidentūra informēs par darba programmu 2024. gada otrajam pusgadam. Ungārijas prezidentūra darbosies apstākļos, kad ES izaugsmi būtiski ietekmē ģeopolitisko konfliktu radītā nenoteiktība, sadrumstalotās piegādes ķēdes, izejvielu cenas un nestabilā starptautiskā ekonomiskā vide. Prezidentūras laikā Ungārija koncentrēsies uz vairākām prioritātēm, tai skaitā ekonomikas politikas, budžeta, jauno pašu resursu, finanšu pakalpojumu, kā arī nodokļu un muitas jomās.

Sanāksmes dalībnieki izskatīs jautājumus, kas saistīti ar ekonomikas atveseļošanos Eiropā, tostarp Atveseļošanas fonda īstenošanas aktuālo situāciju. Tāpat paredzēta viedokļu apmaiņa par Krievijas kara pret Ukrainu ekonomisko un finansiālo ietekmi. 2024. gada pirmajā ceturksnī Ukrainas ekonomika bija noturīgāka nekā sākotnēji gaidīts ar spēcīgas izaugsmes rezultātiem, inflācijas samazināšanos un pietiekamu ārvalstu valūtas rezervju nodrošinājumu. Tomēr prognozes uz šā gada beigām un 2025. gada sākumu ir pasliktinājušās, galvenokārt postošo uzbrukumu Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai dēļ un tāpēc, ka nav skaidrības par kara ilgumu.

Padome izskatīs arī 2024. gada Eiropas semestra jautājumus - secinājumus par 2024. gada padziļinātajiem pārskatiem saskaņā ar makroekonomiskās nelīdzsvarotības novēršanas procedūru, Stabilitātes un izaugsmes pakta īstenošanu un dalībvalstu rekomendācijas. Tāpat plānots izskatīt Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas konverģences ziņojumus un gatavoties G20 finanšu ministru un centrālo banku vadītāju sanāksmei jūlija beigās.