Ministry of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia

07/15/2024 | Press release | Distributed by Public on 07/16/2024 03:34

Spodbujanje mednarodnih prizadevanj za zaupanja vredno umetno inteligenco

Globalno partnerstvo za umetno inteligenco (angleško Global Partnership on Artificial Intelligence - GPAI) se je vključilo v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), da bi pospešili ambiciozen program za izvajanje in oblikovanje umetne inteligence, ki je usmerjena na človeka, varna, zanesljiva, zaupanja vredna ter temelji na načelih in priporočilih OECD o umetni inteligenci.

Prenovljena vizija GPAI, ki jo je na vrhu v New Delhiju 3. in 4. julija 2024 napovedala predsedujoča GPAI Indija, združuje ustrezno strokovno znanje in zmogljivosti GPAI in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (angleško Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD) ter tako širi njun skupni doseg.

Novo integrirano partnerstvo združuje članice OECD in države GPAI (skupaj 44 držav na šestih celinah), njegov cilj pa je sprejeti nove članice, vključno z državami v razvoju in nastajajočimi gospodarstvi, ki so zavezane priporočilom OECD o umetni inteligenci.

Integrirano partnerstvo med GPAI in OECD gradi pomembne mostove med razvojem politike in raziskav na področju umetne inteligence ter med enakopravnimi državami, ki imajo podobne pristope k priložnostim in tveganjem na področju umetne inteligence. Partnerstvo bo izkoristilo tudi obsežno, multidisciplinarno in večstransko strokovno znanje strokovne skupnosti za umetno inteligenco ter združilo mreže in skupine strokovnjakov, ki so do sedaj prispevali k delovanju GPAI in OECD. Obstoječi strokovni podporni centri GPAI - v Parizu v Franciji, Montrealu v Kanadi in Tokiu na Japonskem - bodo še naprej imeli aktivno vlogo pri oblikovanju in pospeševanju dela novega partnerstva.

Slovenija je kot ustanovna članica pristopila k oblikovanju GPAI na podlagi kanadsko-francoske pobude, ki je nastala v okviru skupine G7. GPAI se je v štiriletnem obdobju oblikovala v multilateralno pobudo za sodelovanje in koordinacijo politik na področju umetne inteligence med podobno mislečimi partnericami na svetovni ravni. V celotnem obdobju delovanja GPAI so v delovnih skupinah aktivno sodelovali tudi slovenski strokovnjaki s področja prihodnjega odgovornega razvoja umetne inteligence, inovacij in komercializacije ter upravljanja podatkov. Kot članici GPAI nastopata tudi mednarodne organizacije kot je Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (angleško United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO) in EU.