CrnogorskogTelekoma AD

09/12/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/12/2024 07:10

Muzej savremene umjetnosti Crne Gore i Crnogorski Telekom: Danas otvaranje izložbe Šejle Kamerić u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu

Saopštenje za javnost

Podgorica, 12. septembar 2024.

Muzej savremene umjetnosti Crne Gore i Crnogorski Telekom: Danas otvaranje izložbe Šejle Kamerić u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu

__________________________________________________________________

MSUCG u partnerstvu sa Crnogorskim Telekomom danas svečano otvara izložbu "Firstborn" (Prvorođena) - Šejle Kamerić, međunarodno priznate umjetnice iz Bosne i Hercegovine. Izložba će biti otvorena za javnost od 12. septembra do 10. novembra u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu.

Izložba je nastala u idejnoj kolaboraciji umjetnice sa kustoskinjom Milicom Bezmarević, iz čijeg zajedničkog kreativnog dijaloga u višegodišnjem procesu osmišljavanja izložbe nastaje i njihov zajednički razgovor, objavljen u Šejlinoj monografiji ,,Mother is a bitch'', čiji je izdavač renomirana njemačka izdavačka kuća Distanz, a u čijem je publikovanju jedan od partnera bio i MSUCG.

Na izložbi će prvi put biti prikazan novi rad, koji je umjetnica producirala za Muzej savremene umjetnosti Crne Gore, a koji se direktno bavi temama retrogradne percepcije rodnog naslijeđa.

"Sa posebnim zadovoljstvom smo prihvatili poziv MSUCG da budemo partneri na ovoj izložbi. Saradnja sa umjetnicom ostvarena je i na nivou DT Grupe, budući da su radovi Šejle Kamerić dio The Art Collection Telekom, kolekcije Deutsche Telekom-a pokrenute 2010. godine, a koja je fokusirana na savremenu umjetnost centralne, istočne i jugoistočne Evrope. Senzibilitet, tematski fokus i renome Šejle Kamerić, kao i kreativni proces koji je iznjedrio "Firstborn" snažne su preporuke za šetnju do Dvorca Petrovića i posjetu izložbi", kazali su iz Telekoma.

Odlomak iz intervjua sa Šejlom Kamerić, autor - Milica Bezmarević:

"Rad napravljen za izložbu Firstborn (Prvorođena) a koji se zove Majka me zove Sine, ne Sunce (My mother calls me SON, not SUN) se bavi složenim odnosom majke i kćerke u tom kontekstu. Šta je to što se očekuje od kćerke? Koji je to ideal žrtve koji joj se nameće? Da li je to potpuna predaja i sve što se uz žrtvovanje vezuje… Na poslijetku kćerka će biti nazvana - Sine - iz milja. To je nagrada i dokaz nedostižne, uzvišene pozicije. Sin je sunce, on je centar, kćerka je kćerka, ona samo služi i nikad neće biti sin. Ona će rađati, ali neće produžiti lozu, ona će se brinuti ali neće biti zaštitnica, žrtvovaće se, ali neće biti heroj..."

Detaljnije: https://msucg.me/intervju-sejla-kameric/

Šejla Kamerić, prepoznata je po svom interdisciplinarnom pristupu i radu koji je izlagan u prestižnim međunarodnim institucijama kao što su TATE Modern, MACBA u Barseloni i Muzej Boijmans Van Beuningen u Rotterdamu.

Njen rad Bosnian Girl (2003.) smatra se jednim od najznačajnijih djela savremene umjetnosti u regionu i dio je kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore. Njen najnoviji rad, instalacija u javnom prostoru pod nazivom "Cease", kuriran od strane Giulie Foscari, bio je postavljen na Campo Santo Stefano u Veneciji tokom prvih sedmica 60. Međunarodne izložbe umjetnosti La Biennale di Venezia. Kamerić je dobitnica ECF Routes Princess Margriet nagrade za kulturnu raznolikost, kao i DAAD-Berlin Artist Residency Fellowship, ONFURI nagrade u Nacionalnoj galeriji umjetnosti u Tirani i Sloboda/Freedom nagrade Međunarodnog centra za mir u Sarajevu.