Latvia University of Agriculture

09/02/2024 | News release | Distributed by Public on 09/01/2024 23:19

Aizstāv promocijas darbus par smiltsērkšķu lignocelulozes biomasas izmantošanu

30. augustā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultātē (LBTU MVZF) promocijas darba tematiski vienotu zinātnisko publikāciju kopu "Smiltsērkšķu lignocelulozes biomasas bezatlikuma izmantošanas izpēte ilgtspējīgai multifunkcionālo produktu ražošanai / Research on the zero-waste uses of sea buckthorn lignocellulosic biomass for sustainable manufacturing of multifunctional products" aizstāvēja Anna Andersone (ORCID: https://orcid.org/0000-0002-7177-7752) un ieguva zinātnes doktora grādu zinātnes doktors (Ph.D.) inženierzinātnēs un tehnoloģijās.

Promocijas darba mērķis ir novērtēt Latvijā kultivēto augļkoku - smiltsērkšķu (Hippophae rhamnoides L.) - lignocelulozes biomasu kā potenciālu serotonīna un proantocianidīnu avotu, piedāvājot inovatīvu risinājumu lignocelulozes biomasas bezatlikuma kompleksai pārstrādei konkurētspējīgu, funkcionālu, videi, cilvēkiem un dzīvniekiem nekaitīgu produktu iegūšanai.

Par savu izstrādāto darbu stāsta jaunā zinātniece A. Andersone: "Smiltsērkšķis pieder pie ražīgām, diezgan senām augļu kultūrām, kuras augļi satur praktiski visus dabā esošus vitamīnus. Ikgadējā agrotehnisko pasākumu rezultātā, veicot smiltsērkšķu sezonālo atzarošanu vai ogu novākšanu, katru gadu veidojas liels apjoms ar nogrieztiem smiltsērkšķu zariem, kurus šobrīd sadedzina, neizmantojot to kā izejvielas potenciālu bioloģiski aktīvo vielu un ekoloģiski drošu produktu/līdzekļu ražošanai. Pilnvērtīga un racionālā zaru kā lignocelulozes biomasas pārstrāde produktos ar pievienoto vērtību ir viens no atjaunīgo resursu ilgtspējīgās izmantošanas nosacījumiem, veicinot tautsaimniecības izaugsmi, paaugstinot vietējo atjaunīgo resursu produktivitāti un nodrošinot to stabilu izmantošanu rūpnieciskos nolūkos, neradot kaitējumu videi un cilvēku veselībai. Augu izcelsmes produktu ieviešana tirgū un interese par tiem nepārtraukti pieaug, balstoties uz pieprasījuma pēc dabiskiem produktiem veselības aprūpē, farmācijā un pat lauksaimniecībā, kā, piemēram, augu aizsardzības līdzekļu ieguvei. Smiltsērkšķu lignocelulozes biomasā ir sakoncentrētas dažādas bioloģiski aktīvas vielas, tostarp polifenolu savienojumi un serotonīns ar daudzšķautņainu ķīmisko un bioloģisko aktivitāti."

Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, promocijas darbā tika izvirzīti vairāki uzdevumi: novērtēts smiltsērkšķu atzarojumu koksnes potenciāls kā izejvielu bioloģiski aktīvo vielu - serotonīna un oligomēro proantocianidīnu - ieguvei un noteikts piemērotākais ekstrakcijas un attīrīšanas veids mērķsavienojumu ieguvei, noteikta antimikrobiālo, antioksidatīvo, pretiekaisuma aktivitāte un citotoksicitāti ekstraktiem, oligomēro proantocianidīnu un serotonīnu saturošām frakcijām un izvērtētas to praktiskās izmantošanas iespējas; noteikta mērķsavienojumu un ekstraktu iedarbība uz cilvēku gremošanas fermentu aktivitāti, noteikts pēcekstrakcijas koksnes atlikuma potenciāls kā izejvielu granulētas lopbarības un augu augšanas veicinātāja ieguvei, kā arī noslēgumā tika izstrādāts biorafinērijas shēmu bezatlikuma smiltsērkšķu atzarojums - lignocelulozes biomasas kompleksai izmantošanai.

Promocijas darba zinātniskie vadītāji:
Dr.sc.ing. Sarmīte Janceva (ORCID: https://orcid.org/0000-0002-3567-4377)
Dr.sc.ing. Uldis Spulle (ORCID: https://orcid.org/0000-0001-5559-3737)

Promocijas darba kopsavilkums zinātnes doktora grāda zinātnes doktors (Ph.D.) inženierzinātnēs un tehnoloģijās iegūšanai.

Promocijas darbs zinātnes doktora grāda zinātnes doktors (Ph.D.) inženierzinātnēs un tehnoloģijās iegūšanai promocijas darba tematiski vienotu zinātnisko publikāciju kopa.

Saskaņā ar vienošanos ar autoru pēc aizstāvēšanas promocijas darba pilnais teksts būs pieejams bibliotēkas repozitorijā universitātes (LBTU) tīklā. Promocijas darba pilnteksta URL adrese mainīsies pēc darba aizstāvēšanas.