Ministry of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia

10/30/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/30/2024 12:48

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve o širitvenem svežnju 2024

Pozdravljamo širitveni sveženj, ki ga je predstavila Evropska komisija in vsebuje ocene napredka za države Zahodnega Balkana, vzhodnega Tria in Turčije pri njihovem približevanju EU. Sveženj, v katerem je celovita analiza reformnih prizadevanj posameznih držav, ima ključno vlogo pri spremljanju in spodbujanju napredka držav ter krepitvi njihove evropske perspektive.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve se strinja z ocenami in priporočili, ki jih Evropska komisija navaja v svojem poročilu in ugotavlja, da predstavlja kredibilna širitvena politika geostrateško investicijo v mir, stabilnost, varnost in gospodarsko rast celotne Evrope.

Slovenija se zavezuje k nadaljnji podpori državam kandidatkam in potencialnim kandidatkam na njihovi poti v EU in pri tem poudarja, da je jasna evropska perspektiva osrednji motivator za nadaljnje reforme, ki bodo pripomogle k vzpostavitvi demokratičnih institucij, krepitvi pravne države ter izboljšanju gospodarskega in socialnega razvoja v državah kandidatkah in potencialnih kandidatkah.

Slovenija bo Albanijo, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Kosovo, Severno Makedonijo, Srbijo, Turčijo, Ukrajino, Moldavijo in Gruzijo še naprej spodbujala k izvajanju ključnih reform in jim nudila svojo podporo. Hkrati bo podpirala napredek pri razvoju dobrososedskih odnosov ter na področju regionalnega sodelovanja. V tem okviru bo Slovenija še posebej pozorna na aktivno razreševanje odprtih vprašanj preteklosti ter uresničevanje prevzetih mednarodnopravnih obveznosti.

Priporočila iz širitvenega svežnja 2024 bodo potrjena predvidoma na decembrskem vrhu Evropskega sveta. Ključen del svežnja so priporočila Komisije glede nadaljnjih korakov v širitvenem procesu, ki jih Slovenija podpira. Zavzemamo se za uravnotežen pristop, saj je širitveni proces z Zahodnim Balkanom in vzhodnim Triom v strateškem interesu EU. Trenutne geostrateške okoliščine ter številni odprti konflikti v naši neposredni soseščini in svetu narekujejo nadaljevanje širitve EU, saj je ta ključni steber ohranjanja stabilnosti, miru in varnosti v Evropi.