Gen Digital Inc.

10/29/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/29/2024 02:51

Třetina Čechů a Češek zařizuje své vánoční nákupy na Black Friday

PRAHA, Česko a TEMPE, Arizona, 29. října 2024 - Češi milují slevy, což potvrzuje i nejnovější průzkum Avastu, přední značky v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnosti Gen™ (NASDAQ: GEN), podle kterého 77 % dotázaných Čechů hledá během předvánočních nákupů co nejvýhodnější nabídky. Necelá třetina (31 %) proto plánuje pořídit většinu vánočních dárků v rámci slevových akcí Black Friday. Tento svátek se však ukazuje z hlediska online nakupování jako nejrizikovější. Až 45 % Čechů, kteří se v průběhu svátků stali obětí nějakého online podvodu, se s ním setkalo právě na Black Friday.

"V období před Vánoci lidé nakupují nejvíce z celého roku a akce, jako je Black Friday, Cyber Monday a další, mohou být pro mnohé příjemným způsobem, jak v současné složité ekonomické situaci ušetřit peníze. Tyto akce jsou však zároveň velkým lákadlem pro kyberzločince, kteří přicházejí se stále novými způsoby, jak z lidí vylákat peníze nebo citlivé údaje. Může se jednat o falešné e-shopy, phishingové zprávy o doručení balíčků, nebo zkrátka jen o podvodné prodejce na online tržištích nabízející neexistující zboží," vysvětluje výzkumník hrozeb Avastu Jakub Vávra. "Lidé by měli být při shánění dárků obezřetní, vždy si ověřit, že obchod, ve kterém nakupují, je legitimní, a vyvarovat se klikání na podezřelé odkazy."

Před Vánoci také výrazně roste i množství dalších kybernetických hrozeb, jako je malvertising nebo adware. V průběhu listopadu a prosince loňského roku vzrostl počet malvertisingových útoků, tedy škodlivých reklam, na něž mohou lidé narazit při hledání výhodného zboží, o 53 %. Adware, což je škodlivý software často šířený prostřednictvím malvertisingu, který následně uživatele zaplavuje nevyžádanými reklamami, vzrostl ve stejném období dokonce o 227 %.

Podle průzkumu téměř třetina (31 %) Čechů mění v období před vánočními svátky své nákupní zvyklosti, ať už jde o způsob, jak nakupují, nebo kolik jsou ochotní za dárky utratit. Více než polovina (52 %) těch, kteří se chystají pořizovat svým blízkým vánoční dárky, bude nakupovat především online, přičemž například za technologické dary je 25 % Čechů ochotných utratit více, než si mohou dovolit. Stále více respondentů (44 % oproti loňským 32 %) nakupuje prostřednictvím reklam na sociálních sítích, nejčastěji na Facebooku (64 %), Instagramu (37 %), YouTube (26 %) a TikToku (24 %).

Češi také často věnují čas hledání slevových kódů (87 %) a k jeho získání jsou ochotni udělat i nějaké kroky navíc. Více než polovina z nich (56 %) se přihlásila k odběru novinek e-mailem, 55 % vyplnilo dotazník a 27 % dalo "lajk" příspěvku na sociálních sítích nebo nějaký sami zveřejnili. Mnoho respondentů obětovalo výměnou za slevový kód část svých osobních údajů (54 %), někteří svou e-mailovou adresu (91 %), jiní telefonní číslo (47 %) nebo adresu bydliště (31 %). Tyto informace mohou přitom útočníkům sloužit jako odrazový můstek pro podvody, jejichž cílem je z obětí vylákat peníze nebo například přihlašovací údaje k bankovnímu účtu. Pouze 27 % Čechů přitom uvádí, že by svou e-mailovou adresu nebo telefonní číslo za slevu nevyměnili.

"Čím více informací útočník o své oběti má, tím snazší je pro něj přijít s podvodem, který bude přesvědčivější a účinnější. Lidé si také často neuvědomují, že citlivé údaje mohou být i e-mailová adresa a telefonní číslo. Právě na e-mailovou adresu máme navázanou většinu svých online účtů, s telefonním číslem si pak lidé často propojují dvoufázové ověření. V nesprávných rukou mohou tyto informace být vstupní branou k dalším účtům a aplikacím oběti," dodává Jakub Vávra. "Lidé by si proto měli vždy důkladně rozmyslet, kam své osobní údaje zadávají a zda jim stojí za získanou slevu podstoupit takové riziko."

Avast přináší několik tipů, jak nakoupit vánoční dárky bezpečněji:

  1. Falešné e-shopy: Zkontrolujte si, že obchod, na kterém nakupujete, je legitimní. Podívejte se, zda URL adresa odpovídá názvu obchodu a projděte si také nezávislé recenze ostatních zákazníků.
  2. Phishingové útoky: Vyhněte se klikání na podezřelé odkazy v e-mailech a zprávách. Zejména před Vánocemi mají často podobu zpráv o doručení balíčku, což může být obzvlášť nebezpečné, pokud nějaký balíček zrovna čekáte. Opět si vždy zkontrolujte, zda odkaz odpovídá skutečné adrese zásilkové služby.
  3. Falešné dárkové karty: Dárkové karty mohou být skvělý dárek, ale zároveň také snadný způsob, jak mohou podvodníci vydělat peníze. Doporučujeme proto nekupovat dárkové karty z neověřených zdrojů.
  4. Podvody na sociálních sítích: Na sociálních sítích je mnoho reklam na atraktivní produkty za výhodnou cenu. Pokud je však nabídka až příliš dobrá, pravděpodobně se jedná o podvod.
  5. Bezpečnost plateb online: Před platbou se ujistěte, že obchod či prodejce používá zabezpečenou platební bránu. Pokud je to možné, využívejte řešení, která pro každou platbu vytvářejí jednorázové platební karty, jako je např. Apple Pay a Google Pay.

O Avastu

Avast je přední značka v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnosti Gen™ (NASDAQ: GEN), globální firmy odhodlané posilovat digitální svobodu všech prostřednictvím svých důvěryhodných spotřebitelských značek. Produkty Avast chrání stovky milionů uživatelů před online hrozbami. Bezpečnostní produkty Avastu pro mobilní zařízení, Windows a Mac se pravidelně umisťují na předních místech žebříčků a získaly certifikace od institucí jako VB100, AV-Comparatives, AV-Test, SE Labs a dalších. Navštivte www.avast.com.