Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

10/24/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/25/2024 12:57

Podsekretarz Stanu Jakub Wiśniewski uczestniczył w Paryżu w konferencji dot. sytuacji w Libanie

Podsekretarz Stanu Jakub Wiśniewski uczestniczył w Paryżu w konferencji dot. sytuacji w Libanie

24.10.2024

Podczas konferencji w Paryżu przedstawiciele 70 państw i organizacji międzynarodowych zdeklarowali przekazanie ponad 1 miliard USD na rzecz działań humanitarnych i wzmocnienia sił zbrojnych w Libanie. Także Polska przekaże 2 mln USD na wsparcie agendy ONZ - UN OCHA oraz Światowego Programu Żywnościowego.

Międzynarodowa konferencja, podczas której Ministerstwo Spraw Zagraniczych reprezentował Podsekretarz Stanu Jakub Wiśniewski, odbyła się 24 października br. i była odpowiedzią na apel Prezydenta Francji Emmanuela Macrona dotyczący udzielenia wsparcia pogrążonemu w kryzysie humanitarnym Libanowi.

Liban od 2018 roku jest krajem priorytetowym programu współpracy rozwojowej realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z innymi organami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami międzynarodowymi oraz organizacjami pozarządowymi pt. "Polska Pomoc".

Od wielu lat Polska wspiera w Libanie najuboższych mieszkańców kraju oraz syryjskich uchodźców. Polskie organizacje pozarządowe wdrażają projekty na rzecz poprawy warunków życia Libańczyków. Ich działania pomagają w budowie potencjału administracji publicznej, zwłaszcza w zakresie reagowania na klęski żywiołowe i katastrofy naturalne, rozwijania libańskich sił ratowniczych. Organizacje pozarządowe przybliżają również rozwiązania dot. gospodarowania odpadami oraz wspierają rozwój systemu opieki zdrowotnej i przedsiębiorczości.

Na południu kraju, w ramach międzynarodowej misji wojskowej, stacjonują żołnierze UNIFIL. Ich zadanie to czuwanie nad stabilnością i bezpieczeństwem w pełnym napięć regionie leżącym przy granicy libańsko-izraelskiej. Do oddziału kontrybuuje 40 państw, w tym Polska.

Znaczenie Libanu dla stabilizacji w regionie jest strategiczne, dlatego Polska odpowiedziała na apel i zdecydowała się przekazać 2 mln USD - agendzie ONZ koordynującej działania humanitarne (UN OCHA/Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej) oraz Światowemu Programowi Żywnościowemu (World Food Programme).