PMPG - Polskie Media SA

05/26/2024 | Press release | Distributed by Public on 05/26/2024 06:11

e-Wprost nr 22 (226): Matki walczące, herosi żelaznego elektoratu i ranking 200 największych polskich firm

Ponadto w wydaniu: pułapka na Hołownię, ostrzeżenia Kołodki, Olechowski zdziwiony Tuskiem, Freak Fight tonie w absurdzie, kościelne błogosławieństwo dla gejów, polska polityka okiem Czechów, dobrodziejstwa onkopłodności i wiele innych.

"O co dzisiaj walczą matki". W matce można skrytykować wszystko. Iluminacją tego, że matka zawsze może zrobić coś nie tak, była przedostatnia dyskusja w Sejmie na temat aborcji - mówi Paulinie Sosze-Jakubowskiej Krystyna Romanowska, dziennikarka i publicystka.

"Herosi żelaznego elektoratu". Dla twardych elektoratów twarde dowody nie muszą istnieć, wystarczą twarde deklaracje liderów partyjnych - mechanizmy kampanii wyjaśnia w wywiadzie Elizy Olczyk prof. Marek Migalski.

"200 największych polskich firm". W tym roku "Wprost" już po raz 10. publikuje listę 200 największych polskich firm. Mamy rekord. Czołówka naszego biznesu zgromadziła ponad półtora biliona złotych przychodów - pisze Szymon Krawiec.

Co jeszcze w nowym "Wprost"

"Tusk jest jak Iga Świątek". - Jestem zaskoczony mocnym tonem Tuska, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony rosyjskiej. Zawsze podchodził z dystansem do podobnych spraw. Teraz widzę maksymalną powagę - mówi Agnieszce Niesłuchowskiej Andrzej Olechowski.

"Pułapka Hołowni". - Było tylko kwestią czasu, kiedy Szymon Hołownia i jego środowisko polityczne zacznie podważać zapisy umowy koalicyjnej, wedle której marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty - komentuje w tekście Magdaleny Frindt dr Bartosz Rydliński.

"Zastrzyk siły na życie". Artur i Jan, którzy jako pierwsza jednopłciowa para w Polsce otrzymała błogosławieństwo w Kościele, wierzą, że nabożeństwo, w którym uczestniczyli, ich umocni. - Jesteśmy obecni we wzajemnych modlitwach, chronimy się nawzajem - podkreśla Artur w tekście Marcina Dzierżanowskiego.

"Trauma i los". Poczucie tożsamości, wiedza o swoich przodkach wpływa mocno np. na poczucie wartości dziecka - jest ono wyższe u tych zaznajomionych z historią rodziny - mówi Krystynie Romanowskiej Noémi Orvos-Tóth.

"Daleko od bomb". Czego mam bronić? Nieistniejącego domu? Nieistniejącej rodziny? - zastanawia się Dima. Jest wśród tych, którzy nie zamierzają wracać do Ukrainy, żeby wstąpić do armii. Więcej w tekście Piotra Barejki.

"Freak Fight w oparach absurdu". Najpierw byli ludzie znani z tego, że są znani. Potem pojawiły się osoby znane wyłącznie dzięki znajomości z tymi pierwszymi. Teraz środowisko freakfightowe wyznacza nową granicę absurdu- pisze Karol Górski.

"Trzeba mieć wizję, a nie iluzje". Spryt? Kombinatorstwo? To sprawa definicji. Można pod tymi pojęciami dopatrywać się cech pozytywnych - mówi w wywiadzie Szymona Krawca prof. Grzegorz Kołodko.

"Wszystkie wojny naraz". - Politycy w Polsce, oskarżający się wzajemnie o to, kto jest agentem Moskwy, prowadzą jednocześnie śmieszną i niebezpieczną grę - mówi Jakubowi Mielnikowi Jan Macháček, członek zespołu doradców prezydenta Czech.

"Śmierć na życzenie". Ebrahimowi Raisiemu, zwanemu rzeźnikiem Teheranu, śmierci życzyło tylu, że równie dobrze mógł to być zwykły zamach - analizuje Jakub Mielnik.

"Onkopłodność daje nadzieję". W programie in vitro pomyślano o zachowaniu płodności po leczeniu onkologicznym. To wielkie zwycięstwo kobiet - mówi Katarzynie Pinkosz dr Katarzyna Pogoda.

"Wystarczy, że nie ma zasięgu". Dzieci mają po siedem lat. I to jest ten czas, kiedy sam zabieram je w góry czy na wieś i pokazuję świat w taki sposób, w jaki sam go doświadczałem - opowiada Wiktorowi Krajewskiemu Piotr Głowacki.