Kaitseministeerium

03/12/2024 | Press release | Distributed by Public on 03/12/2024 07:15

Euroopa Liit aitab Eestil hankida õhutõrjet ja laskemoona 15 miljoni euroga

Euroopa Liit rahastab esmakordselt liikmesriikide kaitsehankeid ja otsustas toetada kolme ühishanget, milles on osaline ka Eesti. Eesti saab nende õhutõrje ja suurtükimoona ühisprojektide kaudu Euroopa Liidult oma kaitsevõime arendamiseks 15 miljonit eurot.

"Mul on hea meel, et toetust on saanud meie õhukaitsevõime arendamine, mille olulisust näeme iga päev Ukrainas ja see on pannud nii meid kui ka paljusid teisi riike sellesse investeerima. Lisaks on võtmetähtsusega laskemoon, mis on ka Eesti kaitse-eelarve põhifookuses," sõnas kaitseminister Hanno Pevkur.

Kokku esitasid ELi liikmesriigid 12 piiriülest projekti, millest rahastuse saab viis. Euroopa kaitsetööstuse tugevdamiseks loodud EDIRPA meetme kaudu toetatakse igat projekti 60 miljoni euroga, kogusummas 300 miljonit.

"Euroopa Liidu esmakordne selletaoline rahastus soodustab olulisel määral koostööd kaitsevaldkonna ühishangete tegemisel - Eesti koos projektide partnerriikidega on Euroopa Komisjonile rahastuse eest väga tänulik," sõnas kaitseministeeriumi innovatsiooni osakonna juhtaja Miiko Peris.

Eesti osaleb kolmes rahastuse pälvinud projektis:

  • projektiga "MISTRAL" hangivad üheksa ELi liikmesriiki (Prantsusmaa, Belgia, Küpros, Eesti, Ungari, Hispaania, Sloveenia, Rumeenia ja Taani) lühimaa-õhutõrjesüsteeme Mistral.
  • projektiga "JAMIE" hangitakse kuuele liikmesriigile (Taani, Sloveenia, Bulgaaria, Austria, Läti ja Eesti) keskmaa õhutõrjesüsteeme IRIS-T SLM.
  • projekt "HE 155" toetab eri liiki suurtükilaskemoona ühishankeid neljale liikmesriigile (Saksamaa, Taani, Holland ja Eesti).

"Eesti on omale õhutõrjet hankinud alati koos Euroopa partneritega, keskmaa õhutõrjet arendame Saksamaa juhitava Euroopa õhu- ja raketikaitse algatuse raames ning lühimaa õhutõrjet hangime kahes koostööprojektis, millest ühte veab Prantsusmaa ja teist Poola," sõnas riigi kaitseinvesteeringute keskuse peadirektor Magnus-Valdemar Saar. "Kõik õhukaitse ja -seirega seotud projektid on äärmiselt keerukad, tehniliselt komplekssed ja rahaliselt kallid, mistõttu on eriti hea meel, kui saab teha liitlastega koostööd, toetuda nende insenertehnilisele teadmusele ja saada mastaabisäästu. Kui seda toetatakse veel ka Euroopa Liidu meetmetega, võidavad sellest kõik osapooled ning alliansi kaitsevõime tervikuna," lisas Saar.

Viie rahastust saanud ühishanke koguväärtus on üle 11 miljardi euro.

EDIRPA (European defence industry reinforcement through common procurement act) on Euroopa Komisjoni instrument Euroopa kaitsetööstuse tugevdamiseks ühishangete kaudu. Tegemist on lühiajalise programmiga, mis on tingitud Venemaa agressioonist Ukraina vastu ning kestab 2025. aastani.

Lisainfo: [email protected]