10/31/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/31/2024 08:47
Projekt CEDMO 2.0 NPO se zaměřuje na boj s dezinformacemi za pomocí nástrojů umělé inteligence, a to mezioborově, což jej činí unikátním. Do vývoje těchto nástrojů budou zapojeni nejen odborníci na AI, ale také jazykovědci. Nástroje umělé inteligence budou využívat rovněž experti na vzdělávání, aby zvýšili digitální gramotnost obyvatel ČR. Zaměří se především na znevýhodněné skupiny lidí, např. seniory či zrakově a sluchově postižené. Důležité místo mají v projektu také právníci, kteří se budou soustředit na problematiku regulace umělé inteligence v médiích. V neposlední řadě se do projektu zapojí rovněž mediální experti. Projekt byl podpořen částkou 175 milionů korun a potrvá do dubna 2026.
Úvodní setkání zahájil garant projektu, prof. Jiří Matas, který působí na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Představil jednotlivé aktivity projektu a nastínil budoucí vývoj. Odborníci se na podobném akci setkají ještě čtyřikrát; třikrát v průběhu projektu a počtvrté na závěr projektu. Projektová rada se bude scházet každý měsíc. "Mám radost, že jsme se tu sešli v hojném počtu. Už toto úvodní setkání ukázalo, kolik možností, jak bojovat s dezinformacemi, existuje a jaké nástroje můžeme vyvinout. Přednášky zapojených vědců byly velmi zajímavé a umožnily jednotlivým subjektům navázat spolupráci," ocenil rozmanitost přítomných odborníků a širokou spolupráci prof. Matas.
Celý den se nesl v duchu představení projektových aktivit a odborných týmů. Nejprve byly představeny činnosti konsorcia CEDMO (Central European Digital Media Observatory), které se soustředí především na fact-checking, vzdělávací aktivity a výzkum. Tento stejnojmenný český projekt na jeho aktivity naváže a rozšíří jeho nástroje. Své aktivity představila také Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která se zaměří na zvyšování digitální gramotnosti, a Právnická fakulta Masarykovy univerzity, která se soustředí na regulaci využívání umělé inteligence v médiích.
Dále byly uvedeny odborné týmy z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty UK, které budou pracovat například na nástrojích pro monitoring hlasových zpráv ve více jazycích nebo se zaměří na problematiku faktických chyb ve výstupech velkých jazykových modelů. Vědci z katedry počítačů a katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT budou vyvíjet nástroje umělé inteligence pro detekci deepfake videí, výstupů generativní AI a jiného zmanipulovaného materiálu či pro moderaci internetových diskuzí, do kterých jsou zapojeni internetoví trollové šířící dezinformace.
Své aktivity představili rovněž výzkumníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Ti budou využívat velké jazykové modely pro detekci změny názorů ve společnosti nebo zkoumat uvažování neuronových sítí, díky čemuž budou moci například odhalit chatboty.
Přednášky trvaly až do pozdního odpoledne. Všichni přítomní tak měli možnost důkladně poznat, na čem budou jednotlivé týmy v rámci projektu pracovat. Úvodní setkání poskytlo prostor pro navazování kontaktů a spoluprací mezi subjekty, které tak mohou společně posunout svůj výzkum dále, dosáhnout projektových cílů a zvýšit odolnost české společnosti vůči dezinformacím.