Ministry of Education Science Research and Sport of the Slovak Republic

10/04/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/04/2024 08:00

Uľahčujeme ľuďom prístup k vzdelaniu v každom veku

Uľahčujeme ľuďom prístup k vzdelaniu v každom veku

04.10.2024 - Tlačové správy - Ministerstvo Facebook Zdieľať

Ministerstvo školstva vyhlásilo novú dopytovo-orientovanú výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Programu Slovensko s názvom Rozvoj základných zručností dospelých - cesta k inklúzii a zamestnateľnosti. Výška finančných prostriedkov určených na vyčerpanie je 6 000 000 eur (zdroj EÚ).

[Link]

K základným zručnostiam, ktoré by mali ovládať dospelí vo veku 16 až 65 rokov, patrí čitateľská, matematická a digitálna gramotnosť - teda schopnosť riešiť problémy pomocou informačno-komunikačných technológií v technologicky vyspelom prostredí. Tieto zručnosti sú dnes nevyhnutné nielen v zamestnaní, ale aj v každodennom živote. Projekty, ktoré sú zamerané na rozvoj gramotností dospelých, pomáhajú jednotlivcom v osobnom raste a podporujú ich celoživotné vzdelávanie. Vďaka tomu si ľahšie nájdu uplatnenie na trhu práce, aj v spoločnosti ako celku.

"Chceme ľuďom uľahčiť prístup k vzdelaniu v každom veku a dať druhú šancu tým, ktorí nemajú dostatočnú kvalifikáciu na to, aby sa uplatnili na pracovnom trhu a aktívnejšie sa zapojili do spoločnosti,"povedal minister školstva Tomáš Drucker.

Cieľom výzvy v rámci priority 4P3 Zručnosti pre lepšiu adaptabilitu a inklúziu je podpora dospelých s nízkym vzdelaním (ISCED 1/2). Realizované projekty prispejú k zvýšeniu zamestnateľnosti, sociálnej inklúzie a rovnosti príležitostí. Oprávnenými žiadateľmi sú organizácie, ktoré sa zameriavajú na rozvoj základných zručností u dospelých prostredníctvom individuálnych a skupinových aktivít.

Tieto aktivity majú za cieľ pomôcť nadobudnúť, rozvíjať alebo upevniť ich základné zručnosti a prispieť k zlepšeniu postavenia nízkokvalifikovaných osôb na trhu práce, pomôcť k zvýšeniu kvality ich života a zníženiu ich spoločenskej marginalizácie.

#
Facebook Zdieľať