Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

09/18/2024 | Press release | Distributed by Public on 09/18/2024 10:50

Minister Radosław Sikorski wręczył Pawłowi Łatuszce Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy

Minister Radosław Sikorski wręczył Pawłowi Łatuszce Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy

18.09.2024

Laureatem tegorocznej edycji Nagrody został białoruski opozycjonista, działacz prodemokratyczny i zastępca przewodniczącego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, skazany zaocznie przez reżim w Mińsku na 18 lat więzienia.

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz RP, goście zagraniczni oraz środowiska opozycji białoruskiej. Ceremonię otworzył przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydent Lech Wałęsa. Laudację na cześć Laureata wygłosił minister Radosław Sikorski.

- Uroczystość będzie zapamiętana jako wyraz uznania nie tylko dla samego laureata, lecz dla demokratycznych aspiracji całego narodu białoruskiego - wskazał w laudacji szef polskiego MSZ.

Jak dodał, dziś Paweł Łatuszka "mówi jednym głosem z całym zastępem demokratycznych polityków, pokazując światu, że Białorusini są częścią demokratycznej wspólnoty, że mają prawo do europejskich aspiracji i że olbrzymia ofiara składana przez setki tysięcy Białorusinów, tych wtrąconych do więzień i tych zmuszonych do emigracji, nie może pójść na marne."

Podczas wręczenia nagrody, minister Sikorski zwrócił się bezpośrednio do Pawła Łatuszki: "Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy jest wyrazem głębokiego szacunku dla Pana odwagi, szacunku dla działań przybliżających dzień, w którym Białorusini powrócą do europejskiej rodziny wolnych narodów."

***

Ustanowiona w 2014 r. i reaktywowana w tym roku Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy jest wyróżnieniem przyznawanym za szczególne działania na rzecz promocji i ochrony demokracji oraz wolności obywatelskich. Jej celem jest promowanie kultury demokratycznej oraz inspirowanie i honorowanie działań wspierających pokojową ewolucję środowiska międzynarodowego w kierunku poszanowania praw i wolności człowieka, umacniania rządów prawa i zasad dobrego rządzenia w wymiarze lokalnym, regionalnym, i międzynarodowym.

W przeszłości, nagroda została przyznana m.in. liderowi Tatarów krymskich Mustafie Dżemilewowi (2014) oraz Żannie Niemcowej (2015), dziennikarce i aktywistce społecznej, córce zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa.