ESA - European Space Agency

08/17/2024 | Press release | Distributed by Public on 08/16/2024 19:41

Arktyczny satelita pogodowy i satelita Φsat-2 wystrzelone na orbitę

Arktyczny satelita pogodowy i satelita Φsat-2 należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zostały wystrzelone na rakiecie Falcon 9 z bazy Vandenberg Space Force Base w Kalifornii, USA, o godz. 20:56 CEST (11:56 czasu lokalnego) w dniu 16 sierpnia.

O godz. 21:50 CEST satelita Φsat-2 oddzielił się od rakiety i o godz. Svalbard CEST stacja Svalbard w Norwegii otrzymała sygnał potwierdzający, że Φsat-2 dotarł bezpiecznie na orbitę.

Arktyczny satelita pogodowy oddzielił się od rakiety o godz. 23:30 CEST 16 sierpnia, a o godz. 03:06 CEST w dniu 17 sierpnia stacja naziemna KSAT w Svalbard, w Norwegii, otrzymała sygnał potwierdzający, że satelita funkcjonuje bez zarzutu.

Dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi ESA, Simonetta Cheli, powiedziała: "Dziś osiągamy ważny kamień milowy dzięki realizacji dwóch przełomowych misji ESA.

Pionierski arktyczny satelita pogodowy pokaże, jak większa dostępność danych może poprawić prognozy pogody na obszarze Arktyki, gdzie niedostatek informacji od dawna stanowił wyzwanie. Ta misja jest świadectwem naszego zaangażowania w szybki i skuteczny rozwój technologii kosmicznych. Od podpisania umowy do ukończenia misji minęło zaledwie 36 miesięcy.

Jesteśmy również podekscytowani wystrzeleniem Φsat-2. Ten satelita pokaże ogromny potencjał sztucznej inteligencji w obserwacji Ziemi. Ta misja zapowiada nową erę w praktycznym zastosowaniu danych z przestrzeni kosmicznej i stanowi obietnicę inteligentniejszych i wydajniejszych sposobów obserwacji naszej planety".

Informacje o arktycznym satelicie pogodowym ESA

Arktyczny satelita pogodowy ESA to prototypowa misja, której celem jest poprawa prognozowania pogody w Arktyce - regionie, w którym aktualnie nie są dostępne dane do dokładnych prognoz krótkoterminowych.

Satelita będzie opierał się na istniejących już satelitach monitorujących Arktykę i zapewni precyzyjne, krótkoterminowe prognozy pogody dla regionu arktycznego.

Jest wyposażony w 19-kanałowy radiometr mikrofalowy z możliwością skanowania poprzecznego, który zapewnia wysokiej rozdzielczości odczyty wilgotności i temperatury atmosfery we wszystkich warunkach pogodowych.

Arktyczny satelita pogodowy jest prekursorem potencjalnej konstelacji satelitów o nazwie EPS-Sterna, którą ESA planuje zbudować dla EUMETSAT, jeśli pierwszy prototyp arktycznego satelity pogodowego się sprawdzi.

Konstelacja zapewniłaby praktycznie stały strumień danych dotyczących temperatury i wilgotności ze wszystkich lokalizacji na Ziemi. Umożliwiłoby to po raz pierwszy krótkoterminowe prognozowanie pogody w Arktyce.

Misja arktycznego satelity pogodowego wspomoże badania nad zmianami klimatycznymi, które w Arktyce następują szybciej niż w innych częściach świata. A te gwałtowne przemiany wpływają na Ziemię jako całość.

Arktyczny satelita pogodowy, powstał w ramach koncepcji New Space. Został opracowany i zbudowany w bardzo krótkim czasie z OHB Sweden na czele konsorcjum przemysłowego.

Informacje o satelicie Φsat-2

Φsat-2, którego nazwę wymawia się jak fisat-2, to satelita typu CubeSat. Pokaże on, jak różne technologie sztucznej inteligencji mogą przyczynić się do rozwoju obserwacji Ziemi.

Ten miniaturowy satelita o wymiarach 22 × 10 × 33 cm został wyposażony w nowoczesną kamerę multispektralną i potężny komputer AI, który analizuje i przetwarza obrazy na orbicie.

Satelita - dzięki sześciu aplikacjom AI - przekształca obrazy w mapy, wykrywa chmury na obrazach, klasyfikuje je i przeprowadza analizę rozkładu chmur, wykrywa i klasyfikuje jednostki pływające oraz kompresuje obrazy "na pokładzie" w celu ich późniejszego odtworzenia na Ziemi, zmniejszając czas pobierania, wykrywając nieprawidłowości w ekosystemach morskich oraz pożary lasów.

Satelita Φsat-2 zapowiada nową erę w praktycznym zastosowaniu danych z przestrzeni kosmicznej i pokaże możliwości zastosowania różnych aplikacji i funkcji sztucznej inteligencji na orbicie.

Φsat-2 umożliwia również tworzenie, instalowanie i uruchamianie nowych aplikacji AI bezpośrednio na satelicie, nawet podczas jego przebywania na orbicie. Dzięki temu Φsat-2 może dostosowywać się do zmieniających się potrzeb, maksymalizując swoją wartość dla nauki, biznesu i instytucji rządowych.

Satelita Φsat-2 powstał w wyniku współpracy generalnego wykonawcy Open Cosmos z konsorcjum przemysłowym obejmującym CGI, Simera, Ubotica, CEiiA, GEO-K i KP-Labs.

Informacje dodatkowe

Więcej informacji o arktycznym satelicie pogodowym:

https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/Meteorological_missions/Arctic_Weather_Satellite

Więcej informacji o Φsat-2: https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/Phsat-2

Więcej informacji o ESA:www.esa.int

Zdjęcia

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Arctic_Weather_Satellite/(result_type)/images

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Phsat-2/(result_type)/images

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images
https://photolibrary.esa.int/home-page/

Warunki korzystania ze zdjęć ESA:
www.esa.int/spaceinimages/ESA_Multimedia/Copyright_Notice_Images

W przypadku pytań lub chęci uzyskania dodatkowych informacji związanych ze zdjęciami ESA prosimy o bezpośredni kontakt pod adresem [email protected].

Filmy

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Arctic_Weather_Satellite/(result_type)/videos

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Missions/Phsat-2/(result_type)/videos

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Videos

https://www.esa.int/esatv/Videos_for_Professionals

Warunki korzystania z filmów ESA:
https://www.esa.int/spaceinvideos/Terms_and_Conditions

W przypadku pytań lub chęci uzyskania dodatkowych informacji związanych z filmami ESA prosimy o bezpośredni kontakt pod adresem [email protected].

Media społecznościowe

Obserwuj ESA na następujących platformach: 
X: @esa@ESA_EO
Instagram: Europeanspaceagency , @ESA_Earth
Facebook: EuropeanSpaceAgency
YouTube: ESA
LinkedIn: Europejska Agencja Kosmiczna - ESA
Pinterest: Europejska Agencja Kosmiczna - ESA

O Europejskiej Agencji Kosmicznej

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to europejska brama do przestrzeni kosmicznej.

ESA to organizacja międzyrządowa utworzona w 1975 r. Jej misją jest kształtowanie rozwoju europejskiego potencjału kosmicznego oraz zapewnienie obywatelkom i obywatelom Europy oraz świata korzyści z inwestycji w takie badania.

W skład ESA wchodzą 22 państwa członkowskie: Austria, Belgia, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Słowacja, Słowenia, Łotwa i Litwa są członkami stowarzyszonymi.

ESA nawiązała formalną współpracę z czterema państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Kanada uczestniczy w niektórych programach ESA w ramach umowy o współpracy.

Dzięki koordynacji zasobów finansowych i intelektualnych członków ESA jest w stanie realizować programy i działania wykraczające daleko poza zakres jakiegokolwiek pojedynczego kraju w Europie. Agencja współpracuje w szczególności z UE przy realizacji programów Galileo i Copernicus, jak również z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) nad opracowywaniem misji meteorologicznych.

Więcej informacji o ESA można znaleźć na stronie www.esa.int

W celu uzyskania dalszych informacji:

ESA Newsroom and Media Relations Office [Salon prasowy i biuro ds. relacji z mediami ESA] - adres e-mail: [email protected]