11/19/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/19/2024 05:47
Študentski dom in hotel Korotan. | Avtor: Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu
Minister je obiskal še Center narodnih skupnosti - CAN, se udeležil prireditve Slovenska jesen na Dunaju ter si ogledal Knafljevo ustanovo in šolo Komensky.
Tokratni obisk avstrijske prestolnice je minister pričel na Centru narodnih skupnosti - CAN. Center, ki je bil na Dunaju ustanovljen leta 1983, zadnje obdobje svoje aktivnosti usmerja predvsem v oblikovanje pobud za izboljšanje pravnega varstva slovenske in hrvaške narodne manjšine.
V prostorih Veleposlaništva RS na Dunaju se je minister sestal s sodelavci veleposlaništva, kjer je beseda tekla tudi o Slovenskem kulturno-informacijskem centru SKICA. Vodja centra Aljaž Arih je predstavil aktivnosti in delovanje prvega tovrstnega kulturnega inštituta Republike Slovenije v tujini.
Popoldne je minister obiskal študentski dom in hotel Korotan, ki je bil ustanovljen leta 1966. V zadnjem obdobju se je Korotan soočal s finančnimi težavami. Letos je, tudi skladno s prizadevanji Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki je vodil medresorsko skupino za reševanje problematike v Korotanu, Slovenski državni holding, d. d., (SDH) v imenu in za račun Republike Slovenije izvedel dokapitalizacijo družbe Študentski dom Korotan, d. o. o. z denarnim vložkom v višini 1,9 milijona evrov. Urad bo s sodelovanjem in ob finančni podpori ministrstev za kulturo, za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano, za visoko šolstvo, znanost in inovacije, za gospodarstvo, turizem in šport ter za zunanje in evropske zadeve zagotavljal sredstva za izvajanje javnega programa v centru Korotan z namenom krepitve uspešnega poslovanja tega centra ter promocije slovenske kulture, znanja in kulinarike na Dunaju. V prostorih Korotana je sledilo srečanje s predstavniki slovenskih društev - vodjo Slovenskega kulturnega centra Korotan Tino Žerdin, predsednico Slovenske iniciative Dunaj Natalijo Pinter, predstavnikoma Slovenskega inštituta na Dunaju Herbertom Seherjem in dr. Stefanom Vospernikom, Markom Oražmom iz CAN-a in učiteljicama pouka slovenščine Judito Babnik in Nušo Jug Savičić. Strinjali so se, da so dogodki, ki jih pripravljajo organizacije na Dunaju vsebinsko bogate in zanimive, največji izziv za vse pa je pritegniti večje število obiskovalcev na dogodkih. V izjavi za medije po sestanku je minister poudaril, da je Korotan nedvomno simbol slovenstva na Dunaju in povedal, da se je slovenska politika poenotila, da je Korotan "strateška naložba". Minister meni, da je največji izziv za tukajšnja društva, kako dati domu življenje, povezati društva in pridobiti čimvečje število Slovencev na Dunaju na različnih dogodkih, ki so vsebinsko pestri. Dan je minister zaključil na prireditvi Slovenska jesen na Dunaju.
Drugi dan obiska pri slovenski skupnosti na Dunaju je minister obiskal Knafljevo ustanovo v središču Dunaja. Ustanova, s katero upravlja Univerza v Ljubljani, je od leta 1676, ko je bila ustanovljena, podelila štipendije že več kot 1200 študentom. Prav štipendiranje slovenskih študentov je njeno glavno poslanstvo. Med štipendiste pa se uvrščajo tudi številna zgodovinsko pomembna imena, kot so Prešeren, Kopitar, Tavčar, Župančič, Jenko, Tavčar in mnogi drugi.
Svoj obisk na Dunaju je minister zaokrožil na šoli Komensky. Na šoli, kjer poteka pouk v češkem in slovaškem jeziku, trenutno gostuje nekaj skupin dopolnilnega pouka slovenščine. Izkušnja te šole pa lahko služi tudi kot zgled za vzpostavitev dvojezične slovenske šole, kar je dolgoletna želja Slovencev na Dunaju.
Ministra sta spremljala državna sekretarka na Uradu Vesna Humar in veleposlanik Republike Slovenije v Avstriji Aleksander Geržina.