11/11/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/11/2024 08:43
Minister Logaj se je ob napovedovanju posodobitev posebej osredotočil na trenutno odmevne izzive, ki jih imajo šole z iskanjem ustreznih učiteljev. | Avtor: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje
Minister Logaj je na posvetu osvetlil prednostne aktivnosti ministrstva za ohranjanje in krepitev kakovosti slovenskega sistema vzgoje in izobraževanja. To so ustrezne zakonodajne posodobitve, aktualna plačna reforma, ukrepi za zmanjševanje kadrovskih primanjkljajev, zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja, posodobitev učbeniške politike, aktivnosti na področju boljšega vključevanja priseljencev in pripadnikov romske skupnosti, ukrepi na področju izobraževanja otrok s posebnimi potrebami in dokončanje kurikularne prenove.
Minister Logaj se je ob napovedovanju posodobitev posebej osredotočil na trenutno odmevne izzive, ki jih imajo šole z iskanjem ustreznih učiteljev. Tovrstne težave, s kakršnimi se sooča večina evropskih držav, so med ostalim posledica ukrepov v preteklosti, seveda pa tudi širših družbenih sprememb, ki terjajo razmisleke o vzgojno-izobraževalni vlogi šole v sodobni družbi. Reševanje problematike je v vsakem primeru dolgoročen proces, minister pa je napovedal konkretne ukrepe na najrazličnejših ravneh, ki bodo prispevali ne zgolj k reševanju kadrovske situacije, pač pa okrepili celotni sistem, da bi lahko tovrstne pojave v prihodnosti uspešneje preprečevali.
Poudaril je letošnje povečano zanimanje za kadrovske štipendije na izbranih pedagoških študijskih programih. Zaradi povečanega zanimanja je Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje namreč v letošnjem študijskem letu podelilo kar 300 štipendij (v lanskem študijskem letu 46). S prakso štipendiranja namerava ministrstvo nadaljevati tudi v prihodnje, na mizi pa so seveda tudi večji sistemski ukrepi.
Na ravni države trenutno že potekajo dogovori s predstavniki združenj o skupni pripravi in uskladitvi možnih ukrepov, pred nami pa je tudi prenova plačnega sistema, ki bo zagotovila boljšo finančno situacijo učiteljem, predvsem tudi tistim na začetku svoje karierne poti. Ministrstvo v sodelovanju z Zavodom Republike Slovenije za šolstvo ob tem načrtuje tudi okrepitev strokovne podpore ob vstopu v poklic, pripravlja pa se tudi prevetritev pravnih podlag na področju vzgojnega delovanja šole, saj se ta vidik izvajanja učiteljskega poklica pogosto izpostavlja kot preobremenjujoč za učitelje in ravnatelje.
"Še vedno lahko govorimo, da je slovenski sistem vzgoje in izobraževanja v primerjavi z drugimi dober. Če želimo, da ostane dober in se še izboljša, pa so pred vsemi nami naloge, ki jih je potrebno zelo sistematično reševati. Zagotovo enega največjih problemov predstavlja kadrovska kriza, ki je ni mogoče rešiti iz danes na jutri. Zato mi dovolite, da se zahvalim vsem, ki se trudite, da z velikimi napori zagotavljate izvedbo pouka,« je poudaril minister Logaj in pri tem izpostavil ključne cilje: visoke standarde znanja, zadovoljstvo učiteljev, učencev in staršev, in s tem nenazadnje tudi boljši ugled delovanja šolskega sistema v Sloveniji.
Minister Logaj je v tem oziru omenil tudi izvajanje podpornih aktivnosti za zviševanje ugleda učiteljskega poklica v javnosti in odpiranje možnosti za prednostno pridobivanje neprofitnih stanovanj za učitelje ob prvi zaposlitvi. Slednje lahko poteka tudi v dogovoru z lokalnimi skupnostmi, ki ponekod na ta način že spodbujajo mlade učitelje k zaposlovanju v lokalnem okolju. Minister se ob tem zavzema tudi za možnost intenzivnejšega poklicnega usmerjanja v učiteljevanje v času srednješolskega izobraževanja in okrepitev sodelovanja posameznih šol s pedagoškimi fakultetami v smislu sodelovanja s študenti.