Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland

11/17/2022 | Press release | Distributed by Public on 11/17/2022 09:32

Jubileusz urodzin Anny Seniuk

Jubileusz urodzin Anny Seniuk

17.11.2022

"Proszę przyjąć wyrazy uznania dla Pani wybitnych osiągnięć artystycznych i pedagogicznych, które od lat istotnie wzbogacają i kształtują polską kulturę. (…) Chyląc czoła przed Pani znakomitymi dokonaniami, składam życzenia zdrowia, radości z każdego nadchodzącego dnia oraz wszelkiej pomyślności"- napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Anny Seniuk - wybitnej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej, która dziś obchodzi 80. urodziny.

List wicepremiera prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowna Pani Profesor,

jest dla mnie zaszczytem móc złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin. Proszę przyjąć również wyrazy uznania dla wybitnych osiągnięć artystycznych i pedagogicznych, które od lat istotnie wzbogacają i kształtują polską kulturę.

W jubileuszowych powinszowaniach niech wolno mi będzie wrócić do najważniejszych etapów Pani kariery aktorskiej, rozkwitającej już od pierwszych lat po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zawodowe kroki stawiane na scenie Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej odsłoniły niezwykły talent i stanowiły preludium wielkiej kariery. Krakowska scena, prócz znaczących doświadczeń artystycznych, pozostawiła również wspomnienia szczególnej atmosfery współpracy i zespołowości, o czym opowiada książka "Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem", będąca wyjątkowym zapisem twórczego życiorysu oraz osobistych doświadczeń.

W kolejnych latach olśniewała Pani swoim talentem na scenach stołecznych teatrów: Ateneum, Powszechnego i Polskiego. Z tego okresu niezapomniane pozostaną Pani role w spektaklach reżyserowanych przez Zygmunta Hübnera, Andrzeja Łapickiego czy Kazimierza Dejmka. Do historii polskiej sztuki aktorskiej wpisała się kreowana przez Panią Podstolina w "Zemście", Pani Orgonowa w "Damach i huzarach," Szambelanowa w "Panu Jowialskim", a także Królowa Małgorzata w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Pani Dulska w "Moralności pani Dulskiej" i wiele, wiele innych. Od 2003 roku Pani znakomity warsztat, temperament sceniczny oraz charyzma wzbogacają zespół Teatru Narodowego, dostarczając jego publiczności wyjątkowych doznań dzięki przedstawieniom uświetnianym Pani aktorskim i reżyserskim mistrzostwem.

Wspaniałe dossier, na które składają się wybitne kreacje postaci granych na deskach teatrów dramatycznych, dopełniają liczne role w kultowych filmach i serialach, będące potwierdzeniem Pani wszechstronności oraz profesjonalizmu. Szeroką widownię zachwycała Pani jako Antonina w "Bilecie powrotnym", Magda Karwowska w "40-latku" oraz "40-latku. 20 lat później" czy Amelia Budzisz w "Awanturze o Basię". Z kolei dzięki niezliczonym wcieleniom w spektaklach Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej została Pani uhonorowana, najważniejszą w tej dziedzinie, Wielką Nagrodą Festiwalu Dwa Teatry. Talent i kunszt w posługiwaniu się słowem zostały docenione również poprzez nadanie Pani tytułu Mistrza Mowy Polskiej.

Prócz działalności artystycznej na słowa głębokiego szacunku zasługuje również wieloletnia praca w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, gdzie zapisała się Pani w pamięci adeptów sztuk scenicznych jako lubiany i ceniony pedagog. To zaangażowanie i doświadczenie zaowocowało nadaniem tytułu profesora sztuk teatralnych.

Pani konsekwentna praca, aktywność społeczna oraz powszechne uznanie środowiska artystycznego zostały uhonorowane licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Nagrodą św. Brata Alberta, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Chyląc czoła przed Pani znakomitymi dokonaniami, składam życzenia zdrowia, radości z każdego nadchodzącego dnia oraz wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński

Anna Seniuk - aktorka teatralna i filmowa, autorka licznych kreacji w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, profesor sztuk teatralnych oraz wieloletni pedagog Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Karierę zawodową zaczynała w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (1964-1969), gdzie występowała w spektaklach takich jak m.in.: "Moja córeczka", "Trzy Siostry", "Kosmos" w reżyserii Jerzego Jarockiego; "Nieboska komedia" w reżyserii Konrada Swinarskiego; "Oni" czy "Nowe Wyzwolenie" w odsłonie Józefa Szajny.

W kolejnych latach pracowała w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie (1969-1977 i 1991-2003), gdzie wystąpiła m.in. w spektaklach: "Głupi Jakub" w reż. Jana Świderskiego, "Kurdesz" czy "Biesy" w reż. Janusza Warmińskiego, "Peer Grynt" w reż. Macieja Prusa. W stołecznym Teatrze Powszechnym (1977-1982) zagrała m.in. w "Zemście" w reż. Zygmunta Hübnera czy "Czwartkowych damach" w reż. Piotra Cieślaka.

W latach 1982-1991 występowała również w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie publiczność podziwiała ją m.in. w "Wieczorze Trzech Króli lub co chcecie" w reż. Jerzego Rakowieckiego, "Ślubach panieńskich, czyli Magnetyzm serca" w reż. Andrzeja Łapickiego, a także w "Żywocie Józefa" oraz "Damach i huzarach" w reż. Kazimierza Dejmka. Od 2003 roku jest częścią zespołu Teatru Narodowego, gdzie zasłynęła jako Kulka w "Kosmosie" Witolda Gombrowicza, Matriona Wasiljewna Czelcowa w "Miłości na Krymie" w reż. Jerzego Jarockiego, Lewiwa w "Udręce życia" w reż. Jana Englerta, a także Ciotunia w "Ułanach" w reż. Piotra Cieplaka.

Widzowie podziwiali Annę Seniuk również na wielkich i małych ekranach, m.in. w filmach: "Bilet powrotny" w reż. Ewy i Czesława Petelskich, "Konopielka" w reż. Witolda Leszczyńskiego czy "Syn Królowej Śniegu" w reż. Roberta Wichrowskiego, a także serialach: "40-latek" i "40-latek. 20 lat później", "Awantura o Basię" czy "Leśniczówka". Na swoim koncie ma również niezliczone kreacje w spektaklach Teatru Polskiego Radia, a także blisko sto ról w Teatrze Telewizji Polskiej.

Jej znakomite wcielenia w teatrze oraz na dużym i małym ekranie były wielokrotnie nagradzane, m.in. podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych, Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt". Została również uhonorowana Wielkim Splendorem - nagrodą Teatru Polskiego Radia, Złotym Mikrofonem, Tele Maską, Wielką Nagrodą Festiwalu Dwa Teatry oraz Nagrodą im. Ireny Solskiej. Nadano jej też tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Poza działalnością artystyczną, włącza się w działania charytatywne i społeczne, które zostały docenione Nagrodą św. Brata Alberta.

Przez lata była również pedagogiem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1998 roku otrzymała tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zdjęcia (1)