Ceské vysoké ucení technické v Praze

10/02/2024 | Press release | Distributed by Public on 10/02/2024 05:11

Propojování firem s vědci je pro bezpečnostní průmysl klíčové. Umožnila to konference Cybersecurity Horizons 2024

Přední odborníci z firem a ČVUT z oblasti kybernetické bezpečnosti se setkali 26. září 2024 na konferenci Cybersecurity Horizons. Hlavním cílem konference bylo představit aktuální výsledky výzkumné činnosti týmů na ČVUT a špičkových odborníků z této oblasti a vzájemně je propojit, vyměnit si zkušenosti, nápady a navázat spolupráci pro posílení bezpečnostního průmyslu.

Akci, která je v tomto roce inovativní novinkou, pořádala Studentská sekce IEEE při ČVUT ve spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) a Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze (FEL ČVUT) za podpory rektorátu ČVUT.

"Kybernetická bezpečnost se vyvíjí rychlostí blesku a jediněúzká spolupráce mezi studenty, výzkumníky a průmyslem nám umožní držet krok s novými hrozbami. IEEE je hrdé, že je katalyzátorem těchto důležitých spojení, a podporuje tím vznik inovativních řešení," říkáIng. Josef Koumar, prezident studentské sekce IEEE při ČVUT.

Kromě důležitého networkingu nabídla akce také pohled do budoucnosti. Svoje aktuální výzkumné projekty a vize představili doktorandi a vědečtí pracovníci z FIT a FEL ČVUT a vysvětlili, jak jejich práce přispívá k rozvoji kybernetické bezpečnosti.

Jedním z prezentujících byl i Ing. Tomáš Přeučil, doktorand Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT, který se věnuje bezpečnosti všudypřítomných zařízení se specializací na bezpečnost a útoky na bezdrátové sítě založené na protokolu IP. Vyzdvihnul potřebu návrhu protiopatření vůči novým útokům a tím i vypracování částečné metodiky pro návrh bezpečnostních systémů.

Dalším prezentujícím byl například Ing. Jiří Weiss, doktorand Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, který se věnuje případovým studiím sítí s kvantovým přenosem sítě. Zdůraznil především důležitost zabezpečení kritické infrastruktury tak, aby byla odolná v postkvantové éře.

"Akce nechala zástupce komerční sféry nakouknout pod pokličku práce našich doktorských studentů. Cílem bylo podpořit oblasti bezpečnostního výzkumu zajímavé pro obě strany nejdříve vzájemným seznámením se a nadšením. Následně budeme pracovat na užších možnostech spolupráce, která by našim doktorandům měla přinést možnosti efektivnějšího využití jejich času, a tedy větší úspěšnost či rychlost dosahování vědeckých výstupů," říká Ing. Jakub Novák, proděkan pro spolupráci s průmyslem FIT ČVUT v Praze.

"Rádi jsme organizačně podpořili tuto akci. Považuji za důležité propojovat ty, kteří vymýšlejí nové věci a řešení, s těmi, co je dokáží prakticky využít. Zapadá to perfektně i do konceptu celoživotního učení, které v oblasti kybernetické bezpečnosti na ČVUT budujeme a který je podnikovými partnery velmi oceňován. A to zejména pro svoji provázanost s mezinárodně uznávanými certifikáty, které mohou naši posluchači získat," uvedl Ing. Jaroslav Burčík, Ph.D. LL.M., vedoucí Centra pro kybernetickou bezpečnost FEL ČVUT.

Akce proběhla za podpory několika firem. Hlavním partnerem byly ČD - Telematika a.s., partnery akce Czech Server a Digiteq Automotive s.r.o. a sponzory akce Škoda Auto a.s., Metio Software s.r.o. a Tropic Square s.r.o.