12/03/2024 | Press release | Distributed by Public on 12/03/2024 03:01
November ja detsember on teada-tuntud e-poodlemise-kuud, kuhu jäävad nii "musta reede" pakkumised kui ka jõulueelne ostlemishullus. Kas see pealtnäha tavapärane poodlemine peidab endas ka teatud ohte, millele tähelepanu pöörata - seda arutavad Andmehäälingu episoodis inspektsiooni juristi ja taskuhäälingu saatejuhi Geili Keppiga Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) ettevõtluse osakonna valdkonna juht ja jurist Hellika Teder ja inspektsiooni andmeturbe ekspert Eleri Pilliroog.
TTJA-s suureneb ka ostuhulluse perioodil kaebuste hulk. Mõned teemad, millega inimesed nende poole pöörduvad on näiteks, et kauplejad kasutavad ebaausaid kauplemisvõtteid, antakse eksitavat teavet, mille põhjal ostja on teinud ostuotsuse, mida ta muidu ei oleks teinud. Suureks probleemiks võivad olla ka tarneajad, mis ei vasta reaalsusele. Lubatakse üht, aga tegelikkuses on ajad palju pikemad. Ei ole ka harvad juhud, kui kaupleja ei taga korrektset klienditeenindust, näiteks ei vasta kaebustele ega e-kirjadele.
Ebaaus kauplemisvõte toimub siis, kui kaupleja või teenusepakkuja annab kauba või teenuse kohta valeinfot või esitab õiget infot viisil, mis võib tõenäoliselt eksitada, kuna on ebaselge, arusaamatu või mitmeti mõistetav; jätab andmata olulise info, mida oleks ostuotsuse tegemisel teada vaja (nt teave kauba või teenuse peamiste omaduste ja hinna, kauba kasutamisega seotud hoolduse ja varuosade kohta). Loe lähemalt ka TTJA lehelt.
Kindlasti tuleb vaadata korrektset eesti keele kasutamist. Tänapäeva AI-maailmas võib see kohati keeruline olla, kuid teatud sõnade kasutamisel ehk kergelt taibatav. Kindlasti tuleks eri e-poodide lehekülgedel lugeda läbi nende müügitingimused, kus üldiselt on kirjas kogu vajaminev info tarneaegade, tasumiste, tagastamiste jms kohta. Jälgida võiks ka veebilehe turvalise ühenduse elementi, mille aadress algab lühendiga https. Soovituslik on uurida ka teistelt lehekülgedelt veebilehe kohta antud tagasisidet ja ka inimeste enda arvustusi.
Ei saa üle ega ümber ka andmekaitsetingimustest, sest kui neid ei ole esitatud, siis ei ole tegemist just kõige usaldusväärsema lehega. Siinjuures tuleks tähele panna ka pop-up-reklaame, mida lehekülg kuvab, sest läbi nende kogutakse sinu kohta eri andmeid, mida võidakse hiljem reklaami vm eesmärgil ära kasutada. Oluline on välja tuua ka igasugu küpsiste sätted. Kipume tihtilugu automaatselt vajutama "Nõustu kõigega" nuppu, kuid inspektsioonina soovitame korraks ka sätete sisusse piiluda.
Üle võiks vaadata ka oma paroolid, mitte kasutada eri lehekülgedel sama parooli ja ehk kasutada ka paroolihalduri abi. Üldiselt võiks tellimisel veenduda, kas kasutajakonto loomine on üldse vajalik või saab tellimust teha ka nn külalisena.
Mida vähem oma andmeid igale poole laiali jagad, seda parem.
On suur oht, et hiljem hakatakse saatma igasugu SMS-teavitusi. Läbi e-posti võivad hakata saabuma reklaampakkumised. Halvimal juhul võidakse õngitseda paroole, PIN-koode ja sinu isikuandmed võivad kergekäeliselt tegutsedes rändama minna.
Soovitus: Käi aeg-ajalt üle eri veebilehekülgede liitumised ja mida enam tarvis ei ole, kustuta ära.
Enne ostu sooritamist veendu, kes on kaupleja - kas Eestis, Euroopa Liidus või kolmandas riigis tegutsev e-pood. Kolmandate riikide kauplejate puhul ei saa kahjuks ei AKI ega TTJA kiirelt aidata. Pigem veendu enne ostu sooritamist uue tundmatu kaupleja juures, et ta on registreeritud ka Eesti e-Äriregistris. Nagu ka eelnevalt mainitud, siis tutvu kindlasti müügi- ja andmekaitsetingimustega ning pane tähele, kas konkreetse veebipoe juures on lubatud ja soovitud hinnaeelis ikka kindlasti see, mida ootad. Võimalusel kasuta maksmisel vahendajate abi, nt Google Pay ja Apple Pay või miks mitte kasutada ostukindlustusega krediitkaarte.
NB! Tasub meeles hoida, et 14-päevane tagastamisõigus kehtib AINULT e-poes. 2-aastane tagastamisõigus kehtib nii e-poes kui ka füüsilises poes.
Turvalisi ja läbimõeldud ostuotsuseid!