11/21/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/21/2024 09:24
21.11.2024
Przedstawiciele 42 muzeów z całej Polski zainaugurowali Zjazd Muzeów - Członków Instytucjonalnych Stowarzyszenia Muzealników Polskich. To już drugie spotkanie muzealników, po ubiegłorocznym w Muzeum Zamkowym w Malborku, które pozwala na integrację środowiska oraz wspólne zastanowienie się nad wyzwaniami współczesności. Dwudniowe wydarzenie, które odbywa się w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, otworzyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Ogólnopolskie spotkanie muzealników zostało podzielone na część konferencyjną i plenarną. Sesje obejmą m.in. kwestie dotyczące relokacji i zabezpieczenia zbiorów w przypadku zagrożenia wojennego na przykładzie II wojny światowej. Zaprezentowane zostaną też współczesne standardy zabezpieczenia personelu i zbiorów muzealnych w sytuacjach kryzysowych.
Ilustracją problematyki historii polskiej wsi, również podejmowanej podczas Zjazdu, jest wystawa czasowa "Chłop - niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie" autorstwa Agnieszki Floryszczak, Hanny Ignatowicz, dr. Arkadiusza Jełowickiego oraz dr. Mariusza Niestrawskiego. Ekspozycja, aktualnie prezentowana w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, stanowi opowieść o dramatycznym okresie w historii polskiej wsi.
Na wystawie można zobaczyć kilkaset obiektów z 25 instytucji. Została ona podzielona na 9 części tematycznych, które prowadzą widza od XV wieku, kiedy to rodziła się pańszczyzna, przez jej upowszechnienie się w XVII i XVIII wieku, do kończącego ją XIX wieku. W częściach tych oprócz najważniejszych dat możemy poznać tragiczne aspekty pańszczyzny, takie jak kary i przedmioty do ich wykonywania. Ekspozycja prezentuje też nowożytną sztukę, obrazującą polską wieś. Znajdziemy na niej dzieła m.in. Kossaka, Chełmońskiego, Tetmajera, Gersona, Styki i Kotsisa.