Ministry of Justice of the Republic of Poland

06/26/2024 | Press release | Distributed by Public on 06/26/2024 10:02

Spotkanie Wiceministry Sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz z dziennikarzami w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach

Spotkanie Wiceministry Sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz z dziennikarzami w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach

26.06.2024

Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz spotkała się dziś (26.06.2024 r.) z dziennikarzami lokalnych mediów oraz z Wicewojewodą Józefem Bryką w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Wiceministra rozmawiała o nowych konkursach Funduszu Sprawiedliwości - ich założeniach, celach i sposobie przeprowadzania.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i wicedyrektorka Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Maria Cywińską uczestniczyły w śniadaniu prasowym z dziennikarzami kieleckich mediów. Omówiono na nim m.in. nowe zasady konkursów organizowanych w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe konkursy dotyczące utworzenia specjalnych centów pomocy dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem oraz ich opiekunom zostały ogłoszone pod koniec maja. Docelowo mają one powstać w 10 kolejnych regionach Polski, będą to województwa: kujawsko-pomorskie; lubuskie; małopolskie; opolskie; podkarpackie; zachodniopomorskie; śląskie; świętokrzyskie; warmińsko-mazurskie; wielkopolskie. W centrach będzie udzielana interdyscyplinarna kompleksowa pomoc lekarzy, pracowników socjalnych czy psychologów dla dzieci-ofiar przestępstw oraz ich opiekunów.

W Polsce działa 10 podobnych placówek. Nowopowstałe centra zapewnią wsparcie na obszarach, na których obecnie go brakuje. Mają zacząć działać w 2025 r.

Informacje o nowych konkursach można znaleźć pod linkami:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zmieniamy-terminy-konkursow-na-centra-pomocy-dzieciom

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/FS-konkursy-centra-pomocy-dzieciom

Zgłoszone oferty konkursowe będą oceniać merytorycznie komisje, w skład których wejdą niezależni specjaliści - wybrani w otwartym naborze. Każda przesłana oferta będzie oceniana niezależnie przez dwóch ekspertów, bez arbitralnego przyznawania dotacji. Ponadto resort sprawiedliwości planuje doprecyzowanie zasad powoływania komisji konkursowych oraz wprowadzenie transparentności, która pozwoli na upublicznianie wybranych ofert i wysokości przyznanych dotacji.

Kierunki działalności Funduszu Sprawiedliwości w przyszłości i realną ocenę potrzeb pomoże określić ankieta: https://forms.office.com/e/ChCyxdn2Nk. Zachęcamy do jej wypełnienia.

Ministerstwo Sprawiedliwości przywraca Fundusz Sprawiedliwości społeczeństwu. Zmieniamy zasady przyznawania pieniędzy - m.in. usuniemy paragraf 11 rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości, który umożliwiał dysponowanie środkami z funduszu poza ogłoszonym naborem, bez powoływania komisji i jasnych kryteriów. Nie będzie już możliwość arbitralnego przyznawania dotacji przez Ministra Sprawiedliwości. W resorcie powstanie nowy departament - Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Dzięki temu pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości będą trafiały na przejrzystych zasadach do najbardziej potrzebujących - będą faktycznie wykorzystywane przez te osoby, organizacje i środowiska, które działają na rzecz przeciwdziałania przestępczości, a zwłaszcza na rzecz ochrony ofiar przestępstw.

1.02.2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał Społeczną Radę do spraw Funduszu Sprawiedliwości. W jej skład weszli eksperci z różnych dziedzin. Rada pełni rolę opiniodawczą oraz doradczą. Pomaga w opracowywaniu zasad przeprowadzania konkursów, określaniu reguł dotyczących transparentności oraz skutecznych mechanizmów nadzoru i kontroli wykonawców umów finansowanych z Funduszu. Do zadań Rady należy proponowanie zmian w już ogłoszonych konkursach, przygotowywanie rekomendacji do przyszłych programów i oraz opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących Funduszu Sprawiedliwości.

Zdjęcia (2)