Government of the Republic of Slovenia

11/14/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/14/2024 10:30

Državni sekretar Jure Trbič na posvetu o poenostavljenih postopkih za obnovo po poplavah

Državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo Jure Trbič se je danes v Narodnem domu v Celju udeležil posveta o obnovi po poplavah, ki ga je organiziralo Ministrstvo za naravne vire in prostor. Posvet je bil namenjen predstavitvi zakonodajnih rešitev ter krepitvi sodelovanja med občinami in upravnimi enotami za hitrejšo izdajo gradbenih dovoljenj v poplavljenih območjih.
[Link]

Državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo Jure Trbič se je udeležil posveta o obnovi po poplavah | Avtor: Ministrstvo za javno upravo

Na srečanju so predstavniki Vlade, ministrstev, občin in upravnih enot razpravljali o prilagojenih postopkih izdaje gradbenih dovoljenj za obnovo v 23 najbolj prizadetih občinah po avgustovskih poplavah. Posebno pozornost so namenili predstavitvi rešitev za izdajo gradbenih dovoljenj na podlagi prostorskih aktov, sprejetih v skladu z Zakonom o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Razprava je vključila izzive, s katerimi se občine in upravne enote soočajo pri obnovi poplavljenih območij, kot so poenostavljeni postopki, usklajevanje med deležniki in optimizacija časovnih rokov za izvedbo del.

Državni sekretar Trbič je ob tem izrazil pomembnost povezovanja in sodelovanja med občinami, upravnimi enotami ter drugimi deležniki za učinkovito izvedbo obnovitvenih postopkov. Pri tem je izpostavil uspešen primer Občine Slovenj Gradec, kjer so ob usklajenem sodelovanju postopki stekli hitro in učinkovito. »Prva sprejeta lokacijska preveritev, izdano gradbeno dovoljenje in že postavljena hiša v Slovenj Gradcu dokazujejo, da lahko ob sodelovanju ključnih deležnikov upravni postopki na področju graditve tečejo hitro in učinkovito,« je dejal Trbič.

Na posvetu so delili primere dobrih praks in odgovarjali na konkretna vprašanja iz prakse, kar po Trbičevem prepričanju prispeva k hitrejši in uspešnejši izvedbi obnovitvenih projektov, s pridobljenimi izkušnjami pa se dobre prakse lahko vgradijo v širši sistem upravnih postopkov.

Trbič je ob tem še poudaril, da posvet v Celju pomeni pomemben korak k usklajeni in celoviti popoplavni obnovi, ki temelji na načelih solidarnosti, učinkovite koordinacije ter hitrega in neposrednega odziva.