University of Tartu

11/06/2024 | Press release | Distributed by Public on 11/06/2024 06:44

Tartu Ülikool ja riiklikud keskkonnaasutused ühendavad jõud, et tuua atmosfääriseire andmed avalikkusele lähemale

Copernicus on Euroopa kosmoseprogrammi osa, mille eesmärk on saada satelliidiandmetel põhinevat infot nii keskkonnakaitse, majandusotsuste kui ka teadusuuringute tarbeks. CAMS võimaldab saada andmeid kiiresti muutuva atmosfääri kohta. "Kuna atmosfääris toimuv mõjutab kliimat, ilma ja inimeste tervist, vajame pidevalt uuenevaid andmeid, mis pakuvad detailset infot selle suure muutlikkuse kohta aegruumis. CAMS on aga Eestis veel vähe kasutatud," sõnas projekti eestvedaja, Tartu Ülikooli kliimafüüsika teadur Hannes Keernik.

CAMS-i andmete läbimõeldum ja sagedasem kasutamine hõlbustaks asutuste tööd ja tooks kasu ühiskonnale. Kui vaadata näiteks õietolmu või saasteosakeste sisaldust atmosfääris, saab prognoosida õhukvaliteeti. Kasvuhoonegaaside heite andmete põhjal on võimalik täpsustada riikliku inventuuri, päikesekiirguse info tuleb kasuks päikeseenergial põhinevate rakenduste kasutajatele ning metsatulekahjude teave hõlbustab päästeteenistuse tööd.

Projekti käigus koostatakse CAMS-i andmeid kasutades Eesti jaoks kasvuhoonegaaside heitkoguste üksikasjalikud andmestikud ja täiustatakse olemasolevaid andmeportaale, näiteks Keskkonnaportaaliavaneb uues vahekaardis ja Eesti välisõhu kvaliteedi portaali. See pakub avalikule sektorile väärt lisateavet. Korraldatakse ka kasutajauuring, et selgitada välja, millised asutused kuuluvad huvirühmadesse. Nende vajaduste põhjal täpsustatakse kõige olulisemad teemad, millele tuginedes koostatakse õppematerjalid ning koolitatakse huvirühmade spetsialiste CAMS-i andmete kasutamise vallas.

"Asutuste tihe koostöö viib loodetavasti tervikliku lähenemisviisini, mis võimaldab töötada välja õhukvaliteedi parandamise ja kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise strateegiad ning detailsemad soovitused poliitikakujundajatele," ütles Keernik. Samuti arendatakse projektis uusi kasutajasõbralikke lahendusi õhukvaliteedi ja kasvuhoonegaaside andmete kuvamiseks.

Projekti "CAMS-toodete teadlikkuse tõstmise ja kasutuselevõtu suurendamine Eestis" juhib Tartu Ülikooli kliimauuringute keskus, partneritena on kaasatud Eesti Keskkonnauuringute Keskus ja Keskkonnaagentuur. Projekti rahastab Euroopa Komisjoni toel Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus (ECMWF) ning see kestab 2024. aasta oktoobrist 2027. aasta lõpuni.

Lisateavet leiab Keskkonnaportaalistavaneb uues vahekaardis ja veebilehelt atmosphere.copernicus.euavaneb uues vahekaardis.