Ministry of Finance of the Republic of Slovenia

10/26/2024 | Press release | Archived content

Udeležba na letnih zasedanjih Mednarodnega denarnega sklada in Skupine Svetovne banke

26. 10. 2024
Delegacija Republike Slovenije se je skupaj s predstavniki Banke Slovenije udeležila letnih zasedanj Mednarodnega denarnega sklada (MDS) in Skupine Svetovne banke (SSB) v Washingtonu. Srečanja teh dveh institucij potekajo dvakrat letno in združujejo ministre za finance ter guvernerje centralnih bank držav članic MDS in SSB.
[Link]
1 / 5

Letnih zasedanj se udeležujejo tudi predstavniki mednarodnih organizacij, vodje iz zasebnega sektorja, predstavniki civilnih družb in drugi.

V središču zasedanja sta odbor SSB za razvoj in mednarodni denarni in finančni odbor MDS, ki razpravljata o napredku pri delu SSB in MDS v kontekstu svetovnega gospodarstva, mednarodnega razvoja in svetovnega finančnega sistema. Ministri za finance in guvernerji centralnih bank obravnavajo aktualna svetovna vprašanja, vključno s svetovnimi gospodarskimi obeti, izkoreninjenjem revščine in učinkovitostjo razvojne pomoči.

Osrednja tema letošnjih letnih zasedanj so bili ključni globalni izzivi, s poudarkom na pospeševanju napredka k razvojnim ciljem, trajnosti in reševanju gospodarskih vprašanj, ki so jih zaostrili pandemija Covid-19, geopolitični konflikti in podnebne spremembe. Vodstvi obeh institucij sta skupaj s finančnimi ministri in guvernerji centralnih bank obravnavali pomen mednarodnega sodelovanja pri zmanjševanju revščine in neenakosti ter pomen finančnih rešitev za prepletajoče se svetovne krize. Razprave so potekale tudi glede finančnih mehanizmov, s poudarkom na partnerstvih z zasebnim sektorjem za mobilizacijo več virov za razvoj in odpornost na podnebne spremembe. Srečanja so obravnavala tudi nujnost izboljšanja finančnih instrumentov za podporo ranljivim državam, ki se soočajo z naraščajočim dolgom in gospodarsko nestabilnostjo.

Tako kot v Sloveniji, so tudi v evrskem prostoru negotovost in tveganja povezana z geopolitičnimi razmerami, ki lahko vplivajo na nižjo gospodarsko rast; nezanemarljiva pa je tudi trdovratnost inflacije, ki bi lahko vodila v dlje časa povišane obrestne mere in negativno vplivala na gospodarsko aktivnost in finančno stabilnost v evro območju. Za Slovenijo možnosti višje gospodarske rasti od predvidenih izhajajo tudi iz pozitivnih učinkov reformnih ukrepov vlade, kar so kot nujnost za zagotavljanje dolgoročne javnofinančne stabilnosti za Slovenijo izpostavili tudi sogovorniki MDS in SSB. Ti so pozdravili uspešno upravljanje politik in usmerjenost fiskalne politike v postopno konsolidacijo, ob zagotavljanju visoke ravni javnofinančnih investicij, kar bo srednjeročno ohranilo javnofinančno in gospodarsko stabilnost, zlasti v luči vpliva ukrepov vlade iz naslova naravnih nesreč v Sloveniji in gospodarskega vpliva geopolitičnih nestabilnosti.

V okviru razvojnih razprav v SSB, kjer minister Boštjančič nastopa kot guverner Slovenije, so razpravljali o vlogi SSB pri globalnem gospodarskem razvoju v prihodnjih letih in opravili razpravo o nujnih ukrepih, ki bodo bistveno povečali financiranje in odzivanje na aktualne razvojne izzive, pri čemer je SSB glavna mednarodna akterka pri odpravi globalne revščine in zagotavljanju trajnostnega razvoja. Ker Slovenija v SSB nastopa v skupini razvitih držav in donatoric, so predstavniki Slovenije ob robu letnega zasedanja sodelovali tudi na predzadnjem srečanju 21. polnitve Mednarodnega združenja za razvoj (angleško International Development Association - IDA), institucije SSB, ki je bila ustanovljena z namenom financiranja razvojnih projektov v najrevnejših državah sveta.