Ministry of Defence of the Republic of Estonia

06/13/2024 | Press release | Distributed by Public on 06/13/2024 00:42

Pevkur NATO kaitseministrite kohtumise eel – Ukraina vajab kindlust pikaajaliseks abiks

Täna Brüsselis toimuv NATO kaitseministrite kohtumise esimene päev keskendub Ukraina abistamisele. Kaitseministrid saavad Ukraina abistamise kontaktgrupi ehk Ramsteini kohtumisel ülevaate hetkeseisust lahinguväljal ja sõjalise abi kohaletoimetamisest. NATO-Ukraina Nõukogu kohtumise fookuses on Ukraina pikaajaline toetamine ja eelseisev NATO Washingtoni tippkohtumine.

"Ukrainas on olukord rindel endiselt pingeline ja kuigi uusimad abipaketid on moonanälga leevendanud, on sellele kiirelt lisa vaja, et pöörata seisu Ukraina võidu suunas. Liitlaste abile on vaja pikaajalist ja pidevat mõõdet, mis aitaks edaspidi vältida lünki moona juurdevoolus ja annaks Ukrainale kindluse planeerida vastutegevust agressori vastu. Eesti on lubanud 0,25% SKTst Ukraina abistamiseks ja meie uusim Mistral-tüüpi lühimaa õhutõrje süsteemide saadetis on osa sellest lubadusest," selgitas kaitseminister Hanno Pevkur enne kohtumist. "Toetame ka võimalikult ambitsioonikat NATO paketti Ukrainale, mis annaks selgeid sõnumeid nii liitlaste pikaajalise toetuse kui ka Ukraina NATOga liitumise perspektiivi kohta."

Võimekoalitsioonide arutelul annab kaitseminister Eesti poolt ülevaate IT-koalitsiooni edasiminekutest. Läti juhitava droonikoalitsiooni kohtumisel arutati võimalusi panustada Ukraina droonivõimekuse toetamisse. "Eesti ja Luksemburgi juhitava IT-koalitsiooni saadetud abi on juba Ukrainas lahinguväljal. Saame ukrainlastelt väärtuslikku tagasisidet, mis aitab meie abi suunata ja ühtlasi informeerib koalitsiooni IT spetsialiste antud seadmete rakendamisest lahingus," ütles kaitseminister Pevkur.

Kaitseminister Pevkur kohtub ka Hispaania kaitseministri Margarita Roblesega, et arutada kahepoolset kaitsekoostööd.

Kohtumise esimene päev lõpeb sel korral Eesti võõrustatava 3+3 formaadi õhtusöögiga, mis toob kolm Balti riiki ja nende NATO lahingugruppide raamriigid Saksa, Kanada ja Ühendkuningriigi kokku Poola, USA ja NATO esindajatega. Arutelude fookuses on NATO kaitseplaanide rakendamine ning vajadus kiirendada liitlaste võimearendust ning kaitseinvesteeringuid.

Lisainfo: [email protected]